Václav Klaus na rhodském fóru: Nadnárodní finanční instituce selhaly. Přidal obsáhlý výčet neúspěchů, sledovali jsme to celé

11.10.2015 15:26

Budoucnost mezinárodních rozvojových institucí – může být jejich neschopnost ještě větší? Projev s tímto názvem přednesl nyní český exprezident Václav Klaus na rhodském fóru Dialog civilizací. V průběhu řeči v angličtině mu posluchači několikrát zatleskali.

Václav Klaus na rhodském fóru: Nadnárodní finanční instituce selhaly. Přidal obsáhlý výčet neúspěchů, sledovali jsme to celé
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Exprezident Klaus a novinář Petr Hájek zaujatě naslouchali

Mezinárodní měnový fond a Světová banka. Právě tyhle dvě mezinárodní ekonomické instituce podle bývalého prezidenta Václava Klause přinesly mnohá zklamání, a proto by měly být omezeny jejich kompetence. „Významné mezinárodní organizace – MMF a SB – nevarovaly Řecko před vstupem do eurozóny. Zklamaly v provádění racionálního a ekonomicky znějícího poradenství,“ řekl a dále pokračoval: „Řecko ale není jediný příklad. Stále vzpomínáme na pochybení MMF v Thajsku a Indonésii v devadesátých letech minulého století.“

Provokativní nebo skromný

Moderátor jednoho z bloků konference nazvaného Budoucnost rozvojových institucí: Výzvy a příležitosti, ruský podnikatel Ruben Vardaňan, přivítal Klause se slovy, že lze očekávat velmi provokativní projev. „Špatně jste mě uvedl. Snažím se být upřímný a skromný,“ ohradil se s úsměvem český exprezident v hlavním sále hotelu Aldemar Amilia Mare nedaleko řeckého města Rhodos na stejnojmenném ostrově. Hovořil, na rozdíl od Miloše Zemana, který za svůj zdejší loňský projev v ruštině sklidil hodně kritiky, anglicky.

NA KLAUSŮV PROJEV SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE

Klaus také ve svém projevu vyjádřil obavy z toho, jestli vůbec jmenované instituce něco pozitivního v ekonomickém rozvoji lidstva přinášejí. Mezinárodní instituce sice existují, protože ekonomika je globální, ale jsou zde i suverénní státy. Tyto instituce nežijí v žádném vakuu, ale jsou velmi reálné. „Pracují v nich reální lidé, žádní andělé anebo všemocní a nezaujatí filosofičtí králové,“ řekl. Také se přimluvil za omezení kompetencí těchto institucí.

V průběhu projevu sklidil několikrát potlesk a mnoho dalších panelistů se odkazovalo k jeho definicím. Po něm vystoupili například švýcarský ekonom Manuel Montes, Indka Jayshree Sengupta, Francouz Jean-Christophe Bas a další. Na konec celého bloku Václav Klaus dodal, že je třeba odlišovat dva termíny. Globalizace a globální vlády. „Jsem proti globálním vládám. Nicméně jsem překvapen, jak mnoho mluvčích zde o institucích jako MMF či SB hovořilo shovívavě. Například pro Česko neudělaly skoro nic užitečného,“ dodal. Rhodské fórum 2015 Dialog civilizací se dostává do svého závěru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…