Václav Klaus se snažil vysvětlit Turkům, co je dnešní EU. Prý nechápali

18.03.2023 7:50 | On-line

Turecko má podle exprezidenta Václava Klause velmi zjednodušený pohled na členství v EU. „Evropská unie rovná se v jejich vidění Schengen, neboli Evropská unie je ztotožněna s volným pohybem bez hranic Evropou,“ poukázal Klaus, že si Turci nedají vysvětlit, že jde v EU hlavně o „regulace z Bruselu a omezení státní suverenity“. „Nepomohla Řecku, nepomohla nám, nepomohla sama sobě,“ nemyslí si bývalý prezident, že by Brusel pomohl Ankaře například s inflací. Připojil, jak se letos změnil pohled na válku na Ukrajině na Marmara Forum v Istanbulu.

Václav Klaus se snažil vysvětlit Turkům, co je dnešní EU. Prý nechápali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Anketa

Je v pořádku hrozit blokádami vládních budov?

94%
5%
hlasovalo: 49218 lidí
Klaus ve své páteční glose shrnul, že „výroků kolem prezidentské volby, valorizace důchodů a demonstrace na Václavském náměstí, výroků vyhrocených, zdramatizovaných, proto zjednodušených a jednostranných, bylo až moc“. A poukázal například na „chyby podpisů dárců v prezidentské kampani“, jež dle něj byly „nevysvětlitelně bagatelizovány“.

Jelikož byl však v tomto týdnu v Istanbulu na Marmara Forum, věnoval se Klaus ve svém textu především Turecku. „V den, kdy jsem tam byl, prezident Erdogan znovu zopakoval, že nastává ‚století Turecka‘. Zvykli jsme si na výroky století Anglie, Ameriky, Číny, a samozřejmě bychom nemohli mluvit o století Česka. Česko se vždycky snaží století toho či onoho jen přežít. Turecko se evidentně řadí do jiné kategorie a já bych řekl, že do značné míry oprávněně,“ shrnul bývalý český premiér a prezident.

V zemi se podle něj po únorovém zemětřesení, které si vyžádalo dohromady v Turecku a Sýrii více než 54 tisíc obětí, změnila atmosféra i myšlení. „Všude se měří statika budov, kdosi mi říká ‚náš dům je na skále, tak je v pořádku‘, jiný, že nemůže zůstat bydlet v Istanbulu a okamžitě se z obavy o rodinu stěhuje, soucit s obětmi je mimořádně silný, úcta k zemřelým je vidět na každém kroku,“ poukazuje Klaus na dění měsíc a půl od neštěstí.

Postoj k Evropské unii, která si dle bývalého prezidenta „s Tureckem už mnoho desetiletí zahrává“, je v zemi prý velmi zjednodušený. „Často jsem o tom s tureckými politiky diskutovával, ale nikdy jsem se nedostal k tak jednoduchému závěru jako dnes: Evropská unie rovná se v jejich vidění Schengen, neboli Evropská unie je ztotožněna s volným pohybem bez hranic Evropou. Na moji repliku, že Evropská unie je hlavně regulace z Bruselu a omezení státní suverenity, mávají rukou,“ shrnuje.

Turci mají podle Klause pocit, že „jsou tak silní, že se z toho nějak ‚vyvlíknou‘“. „Nedají si to vysvětlit. Navíc si myslí, že by jim Evropská unie mohla pomoci s jejich vysokou inflací. Nepomohla Řecku, nepomohla nám, nepomohla sama sobě,“ dodává však exprezident.

Na samotné debatě Marmara Forum se letos opět diskutovalo o válce na Ukrajině. Tento rok však již prý odlišně. „Debata je promyšlenější a vyváženější než v loňském roce, více je zdůrazňována nutnost jednání, zastavení války, kompromisů. Jediným extrémem bylo vystoupení polského účastníka, člena Senátu,“ shrnul bývalý prezident, podle něhož bylo „trapným zklamáním“ také „vystoupení ruského vicerektora Diplomatické akademie, který – v ruštině – pronášel lekci pro studenty, nikoli projev na konferenci“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusofilové ve střední Evropě... Velký průzkum zjistil hodně drsná čísla

20:04 Rusofilové ve střední Evropě... Velký průzkum zjistil hodně drsná čísla

Slovensko je podle obsáhlého mezinárodního průzkumu slovenského think-tanku Globsec nejvíce nakloněn…