Václav Klaus se v rádiu pustil do Zemana: Je to velký manipulátor. Kdybych dělal to co on, dávno mě ukřižují. A pak prozradil, proč už si raději balí kufry...

07.11.2015 17:58

Exprezident Václav Klaus zavítal do sobotního Press klubu Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1. Nešetřil kritikou v souvislosti s udělováním státních vyznamenání. Prezidenta Zemana označil za schopného manipulátora, kterému prochází v podstatě všechno. Došlo i na uprchlickou krizi. Klaus už si prý raději balí kufry, když se dívá, jak si počíná nepevný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Václav Klaus se v rádiu pustil do Zemana: Je to velký manipulátor. Kdybych dělal to co on, dávno mě ukřižují. A pak prozradil, proč už si raději balí kufry...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident Václav Klaus

Anketa

Líbí se vám, koho Miloš Zeman vyznamenal 28. října?

hlasovalo: 8294 lidí

 „Já jsem strávil deset let nad problematikou státních vyznamenání, řešili jsme to už od ledna a já nemohu říci, že by všichni letošní vyznamenaní prošli našimi přísnými kritérii,“ zahájil někdejší prezident své vystoupení.  

Znovu zopakoval, že „vykulil oči“, když na Hradě slyšel o vyznamenání někdejšího komunistického člena vlády Miroslava Tomana staršího. Podivoval se nakonec i nad tím, jak se tomu příliš nevěnovali novináři. Je to přitom průlomové rozhodnutí, které není zcela v souladu s polistopadovou tradicí. Vždy, když uvažoval o tom, že někoho vyznamená, ptal se prý, zda dotyčný člověk nemá nějaký „škraloup“ z komunistické éry, a pokud se ukázalo, že nějaký má, takový člověk byl z chystaného seznamu vyznamenaných nekompromisně vyřazen.  

Když byl premiérem, prý nikdy neuvažoval o tom, že se vzepře přáním prezidenta Václava Havla, pokud jde o udílení vyznamenání. „Já jsem nikdy neuvažoval o tom, že bych Václavu Havlovi někoho nepodepsal, i když jsem kroutil hlavou, vrtěl s sebou a tak, ale bral jsem to jako pravomoc prezidenta. Jemu samotnému se to prý v roli prezidenta nestalo, byť k tomu údajně nebylo daleko, když byl premiérem Jiří Paroubek.

„Miloš Zeman je miláček médií a ještě se mu podařilo vytvořit dojem, že ho média nemají ráda, což je mistrovský tah. Noviny čtu a kritice je podrobena tak setina toho, co dělá. Kdybych totéž dělal já, tak mě by ukřižovali,“ konstatoval Klaus. „Zeman je mimořádně úspěšný a schopný manipulátor médií,“ doplnil exprezident.

Totéž platí o mluvčím současného prezidenta Jiřím Ovčáčkovi. Kdyby totéž dělal Klausův mluvčí, tak by je prý zabili.

Já u nás chci uprchlíky, ale nejde to, mohl by prý říct Sobotka

Ve druhé polovině pořadu došlo na uprchlickou krizi. Současná vláda by měla být mnohem tvrdší v uprchlické krizi, ale když není, měla by vypsat referendum, aby se dozvěděla, co si voliči opravdu myslí. „To by pomohlo nepevnému premiéru Sobotkovi, aby i při návštěvě Bruselu, až na něj budou křičet, tak on bude moci říct Donaldu Tuskovi: Milý Donalde, já s tebou souhlasím a já bych měl také rád migranty v České republice, ale občané se vyjádřili a nepřejí si to,“ popsal možný scénář Klaus.

Uprchlická krize přitom není jen problémem dneška. Běženci žijí v uprchlických táborech už desítky let. V pohybu je celý svět, jen se teď něco změnilo a běženci vyrazili směr Evropa. „Já balím kufr, musíte být připraven,“ poznamenal k tomu exprezident. 

Zdá se mu, že média už přestává uprchlická krize pomalu zajímat, ačkoli jde o velký problém. Hraje se prý s námi divadlo, když nám média tvrdí, že prchají především Syřané před válkou. Jenže oni prchají Kosované a Albánci, které válka netrápí. Vedle nich jsou Afghánci, kteří zažívají válku už dlouhá léta, ne-li desítky let, ale dali se na pochod až teď. Syřané tvoří jen asi dvacet procent z uprchlické vlny. Proto se Klausovi zdá, že současná uprchlická krize je řízená a Německo chybuje, když v takovéto situaci otevírá náruč.

Novodobá forma útlaku

Ve druhé polovině pořadu se vyjádřil také k policejní akci v Olomouckém kraji. Host nechápe, proč policie zadržela Ivana Langera, když stačilo povolat jej k podání vysvětlení. To, co státní zástupci a policie dělají dnes, se mu zkrátka nelíbí. „Je to novodobá forma útlaku a novodobý, pro nás nepředstavitelný pokus o potlačení demokracie.

Nakonec prozradil, že neuvažuje ani o návratu do ODS, ani o opětovné kandidatuře na prezidenta. „Není to na pořadu dne,“ uzavřel své vystoupení Klaus.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …