Václav Moravec si musel vyslechnout doporučení: Jděte mezi lidi, kteří dřou

07.04.2019 13:54

Václav Moravec ve studiu tentokrát přivítal ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) a někdejšího člena Bankovní rady České národní banky, europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09). Přeli se, zda se české ekonomice daří tak dobře, aby bylo možné zvyšovat důchody již podruhé za zebou o 900 korun, či zda se obejdeme i bez slev na jízdné pro studenty a seniory. „Já vám doporučuju jít mezi lidi, kteří dřou,“ obrátila se Maláčová na Moravce s Niedermayerem.

Václav Moravec si musel vyslechnout doporučení: Jděte mezi lidi, kteří dřou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec
reklama

Vláda se rozhodla, že navýší penze o 900 korun, a ne jen o 750, jak si to žádá zákon. Ministerstvo financí sice toto navýšení nedoporučilo s tím, že to může rozkolísat státní rozpočet. Šéfka MPSV oponovala, že pohled ministryně financí Aleny Schillerové je příliš jednostranný. „Ministerstvo hledí jen na státní rozpočet. „Já musím chránit lidi před chudobou, zejména ty starší, a zároveň se snažím být rozpočtově odpovědná,“ prohlásila Maláčová.

Aby bylo možné to finančně utáhnout, vláda debatuje o digitální dani, debatuje o zvýšení některých spotřebních daní a ČSSD navíc dlouhodobě navrhuje i výraznější zdanění českých bank.

Niedermayer podle svých vlastních slov nerozporuje, že je třeba udržovat sociální smír, ale je přitom třeba hledět i na sílu ekonomiky. „Celý ten problém je v tom, že dneska ta politika se dělá přes Twitter. To znamená, píše se, tady jsem získal stokoruny, tady jsme získal tisíce, ale v okamžiku, kdy se ta ekonomika rozkolísá, tak to může přinést problémy,“ varoval ekonom a europoslanec.

Považuje za dlouhodobě neudržitelnou situaci, kdy rostou státní výdaje o 7 procent, zatímco příjmy jen o 5 procent, což v Evropě v roce 2014 nebylo nic neobvyklého, a Niedermayer před podobným postupem důrazně varoval.  

Maláčovou tím však nepřesvědčil. Dáma prý za těmito abstraktními čísly vidí životy obyčejných lidí a snaží se jim naslouchat a pomáhat. „Já jsem byla v pátek ve Zlínském kraji a debatovali jsme tam ve fabrikách. A já vám doporučuji debatovat s těmi lidmi, kteří dřou a vychovali několik dětí,“ obrátila se ministryně přímo na Niedermayera.

Ani europoslanec však ze svého názoru neustoupil. Nechápe, jak může vláda dopředu slibovat, že dostane kupříkladu starobní důchody na určitou úroveň, když vůbec neví, jak se bude vyvíjet ekonomika. „Rozdávat peníze, které nemám, není dobrý nápad,“ kroutil hlavou host. Vedle toho prý Babišův kabinet opomíjí skutečnost, že popoulace stárne, což s sebou nese potřebu zlepšovat sociální služby, které jsou podfinancované.

Jenže Maláčová si to nenechala líbit. „Pane poslanče, víte kolik dávaly vaše vlády na sociální služby, než v roce 2014 nastoupila ČSSD? 6 miliard! My jsme to zvýšili na 16 miliard!“ vypálila ministryně.

O chvíli později kritizovala i lidovce, kteří přicházejí v oblasti sociální politiky s návrhy, které mohou přijít až na 150 miliard, což se i Maláčové zdá moc. Nierdermayer měl za to, že to paní ministryni vadilo spíš proto, že s tím přišli lidovci, a ne ČSSD. „Mně to zase přijde, že jde o to, kdo to bude mít jako první na tom Twitteru,“ kroutil nespokojeně hlavou.

V oblasti sociální politiky by se prý měla odehrát celá řada věcí, které by nebyly tak populární, ale jsou potřebné. Je třeba se zamýšlet nad tím, kde budeme šetřit, kde daně zvýšíme, kde daně zavedeme a kde zavedeme daně nové. Stejně tak je třeba zamyslet se nad stabilitou důchodového systému, a tak podobně.

Maláčová dala Niedermayerovi za pravdu a znovu zopakoala, že ČSSD ví, kde na to vzít – kupříkladu z digitální daně a pak také z vyššího zdanění bank. Toto druhé opatření údajně může rozpočtu přinést až 11 miliard.

Niedermayer na ministryni znovu zaútočil, když připomněl, že Ústavní soud politikům důrazně doporučil, aby v penzijním systému posílili zásluhovost, a tato vláda jde prý cela opačným směrem. „My tady máme fundamentální problém. Vy to celé tlačíte do sociální dávky,“ zlobil se europoslanec a ekonom. Apeloval na Maláčovou, aby se chovala ekonomicky odpovědně a dopředu nerozdávala peníze, které nemá.

A šéfka MPSV znovu připomněla, že byla v pátek ve Zlíně. „Pane poslanče, sám to víte, že já mám ekonomické vzdělání z Londýna a ta čísla beru velmi vážně, ale já tady znovu připomenu, že jsem byla v pátek na Zlínsku, kde jsem se bavila s dělnicemi a jedna mi řekla: ‚Já jdu do důchodu za 5 let, vychovala jsem tři děti, už teď mám zdravotní problémy a důchod budu mít 11 tisí.‘. Co byste jí na to řekl? Dal byste jí přednášku o rozpočtové odpovědnosti? My musíme dávat pozor, aby sociální politika fungovala, a zároveň dbát na to, aby se nám rozpočet nevymykal z rukou,“ uvedla členka vlády.

Niederamyer prohlásil, že rozpočet už se nám z rukou vymyká. „Dnes jsme v situaci, kdy celou řadu našich výdajů hradí Evropská unie skrze evropské dotace, ale přijde den, kdy tento zdroj vyschne, a kde ty peníze budeme brát potom?“ ptal se host. Pokud se zvyšují výdaje státu, aniž by se řeklo, kde se na to vezme, tak je to prý nebezpečně nezodpovědné. Zvláště v situaci, kdy může přijít obchodní válka Spojených států s Čínou, nikdo neví, jak moc na nás dopadne brexit a pak si opravdu musíme uvědomit, že naše společnost stárne a by ji budeme muset mít z čeho platit.

Řeč přišla i na rodičovskou dovolenou. Maláčová podle svých vlastních slov zatím neví, jak a komu se rodičovská opravdu navýší. Jasněji by prý mohlo být na konci května. „My prostě propočítáváme varianty,“ konstatovala ministryně s tím, že bude ještě záležet na tom, co jí schválí Sněmovna.  

„Já úplně chápu tu sociální dimenzi politiky, ekonomika nejsou jenom čísla. Ale myslím si, že drtivá většina socialistů v EU si uvědomuje limity té politiky,“ ozval se znovu Niedermayer. „V tom evropském kontextu si myslím, že je naše sociální politika umírněná,“ oponovala mu okamžitě dáma.

Posléze dodala, že vláda hledá opatření, jak rodinám pomoci i jinak, Kabinet chce nově nastavit financování dětských skupin, v podstatě jeslí, které maminkám usnadní návrat do práce.

Premiér Babiš však Maláčové opakovaně doporučil, aby hledala úspory ve svém resortu, aby řešila otázku předraženého IT úseku ve svém úřadě, zneužívání dávek u lidí, kteří pracují na černo, a tak podobně.  Maláčová před kamerou prohlásila, že šetří, kde může. „Já jsem zeštíhlila aparát ministerstva, mám tam revizi dávek na bydlení... A já si myslím, že bychom měli přinášet návrhy věcných řešení, než si takto posílat vzkazy přes média,“ požádala na dálku Maláčová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ha, Plesl. Právník Pokorný od Sobotky triumfálně vytáhl obrázek. Jenže si šéfredaktora spletl s někým úplně jiným...

19:39 Ha, Plesl. Právník Pokorný od Sobotky triumfálně vytáhl obrázek. Jenže si šéfredaktora spletl s někým úplně jiným...

Šéfredaktora Mladé Fronty DNES patřící Andreji Babišovi Jaroslava Plesla obvinil právník Radek Pokor…