Valachová u Moravce: Sobotka dovede být tvrdý, není jako Nečas. A pak se s Fialou hádali, kdo měl více skandálů

19.02.2017 13:36

Ostrá debata se rozhořela mezi ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) a předsedou ODS Petrem Fialou v pořadu Otázky Václava Moravce České televize. Jednalo se především o současné vládě a také o kauze korunových dluhopisů ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Valachová u Moravce: Sobotka dovede být tvrdý, není jako Nečas. A pak se s Fialou hádali, kdo měl více skandálů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Otázky Václava Moravce ze Žižkovské věže, tentokráte s ministryní školství Kateřinou Valachovou a předsedou ODS Petrem Fialou

„Každé zasedání vlády ukazuje, že vláda dělná je. Vláda dělá vše, co voličům slíbila. Jednání vlády je věcné a konstruktivní,“ poznamenala úvodem k šarvátkám ve vládní koalici Valachová. „Druhá věc je řada kauz, které se vynořují k různým členům vlády – narážím na všechny příběhy, které jsou představeny veřejnosti s velkou emocí,“ zmínila problémy kolem datových tarifů a problémů ministra financí Andreje Babiše (ANO) ohledně finančních toků v době nákupu korunových dluhopisů. 

„S blížícími se volbami vždycky narůstá politická nervozita. To, co předvádí vláda Bohuslava Sobotky, není obvyklé. To, co se odehrává, opravdu škodí politické kultuře,“ dodal Fiala ke sporům ve vládní koalici. Zároveň dodal, že ministr financí musí vše kolem svých financí vysvětlit. „A ten, kdo to po něm musí chtít, je předseda vlády,“ zmínil rázně. I přestože, jak vnímá slova Valachové, hraje vláda tedy s lidmi jen marketingovou hru před volbami, má podle něj vážný problém.

Valachová následně uvedla, že tato vláda nehraje s lidmi žádné divadlo. Problémy si podle ní řeší uvnitř vládní koalice. „Problémy ODS museli řešit státní zástupci na Úřadě vlády,“ rýpla si do svého oponenta. Ten se však nedal. „Já vám tady nebudu připomínat vašeho Ratha,“ zmínil kauzu kolem exhejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. 

„Jestliže ministr financí nemá v pořádku své soukromé finance, nemůže být ministrem financí. A vláda má velký problém,“ zopakoval pak znovu svou myšlenku. Valachová však pokračovala ve své oponentuře. „Ačkoliv existují kauzy, vláda je schopná pracovat,“ poznamenala s kritikou k minulé vládě premiéra Petra Nečase, kdy se podle ní objevovaly tisíce kauz a ještě vláda páchala škody. „Myslím si, že pan premiér ukázal, že umí jednat tvrdě, oproti svému předchůdci,“ řekla. Odvolávání ministra financí podle ní ale rozhodně není na pořadu dne. „Předseda vlády vyzval ministra financí k tomu, aby doložil, co se stalo, nestalo,“ dodala.

Fiala již pak jen zareagoval, že nyní udělá vše pro to, aby nemohla po volbách pokračovat levicově populistická vláda. „My v tuto chvíli děláme vše pro to, připravujeme co nejlepší program,“ sdělil s tím, že spekulovat o koalicích po volbách je předčasné.

Řeč přišla i na případnou spolupráci s KSČM, kde se Valachová zastala premiéra Sobotky. „To, že by strana spolupracovala s KSČM po volbách, nikdy neřekl. Řekl pouze to, že Bohumínské usnesení není na pořadu dne. Z mého pohledu je usnesení platné a jediné, kdo se k němu může vyjádřit, je sjezd,“ sdělila. To, že premiér sdělil, že je vyhaslé, podle ní neznamená, že se nyní sociální demokraté vezmou s komunistickou poslankyní Martou Semelovou za ruku a půjdou do Strakovy akademie. „Nemyslím si ani, že bohumínské usnesení bude na pořadu sjezdu,“ dodala.

Fiala se pak vyjádřil k prezidentským volbám, jež budou následovat po těch sněmovních. „My chceme jiného prezidenta, který nerozděluje společnost,“ sdělil. „Každý je porazitelný. Volby může vyhrát ODS, prezidentem může být někdo jiný než Miloš Zeman. Dělejme pro to něco, já pro to dělám maximum,“ uzavřel první blok věnující se aktuální politické scéně.

Nechceme z dětí laboratorní myši, tvrdí Valachová

Dalším tématem, které oba politici probírali, byla povinná maturita z matematiky. Vláda v závěru loňského roku totiž schválila, že od jara 2021 bude zavedena na gymnáziích a lyceích. Ministři se neshodli, na kterých odborných školách by se od jara 2022 nebo 2023 mělo z matematiky povinně maturovat. I z toho důvodu chtějí ředitelé gymnázií a lyceí protestovat proti rozdílným podmínkám podávat ústavní stížnost.

„Ústavní stížnost je pro mě překvapivý krok,“ zareagovala na tuto informaci Valachová. Povinnost maturovat z matematiky na jiných školách než na gymnáziích a lyceích by podle Valachové měla nastat pouze o rok později. „To si myslím, že je přiměřené, a věřím, že pokud se tak stane, nebudou mít ředitelé gymnázií důvod ústavní stížnost podávat,“ uvedla k návrhu, který bude vláda projednávat v příštím týdnu. „Kdyby to zůstalo tak, jak je, že povinná maturita z matematiky bude jenom na gymnáziích, tak se domnívám, že ústavní stížnost bude mít určitou racionalitu,“ dodala.

Předseda ODS Petr Fiala pak uvedl, že s povinnou maturitou z matematiky souhlasí. Ale je pro to, aby byla zavedena naráz pro všechny školy. „Těch kroků, které v té souvislosti musíme změnit, je celá řada,“ dodal.

Valachová pak předsedou občanských demokratů vyzvala k tomu, aby jeho strana svůj postoj sjednotila. Především v otázce, kdy by měla být povinná maturita z matematiky zavedena. „Protože například váš expert na školství Klaus junior by ji zavedl už zítra,“ podotkla s tím, že ona sama se domnívá, že vše chce svůj čas. „Není možné dělat z našich dětí laboratorní myši,“ uvedla. 

S návrhem ministryně školství však nesouhlasí ani ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), jenž hájí před maturitou z matematiky odborné školy. „Nesouhlasím s jeho postojem. Navíc se probudil pozdě, jako ze spánku Šípkové Růženky,“ dodala Valachová.

Mladé lidi pro školství

Fiala se pak závěrem vyjádřil kriticky k navrhovanému kariérnímu řádu ve školství. „Můj názor je poměrně kritický. Je to byrokratická komplikace, která toho příliš nevyřeší. Nedostatek učitelů máme, máme jeden z nejstarších pedagogických sborů OECD. Musíme získat pro učitelskou profesi mladé lidi, talentované lidi, kteří chtějí učit. Podstatnou věcí je také společenská prestiž,“ zmínil Fiala. „Jestliže učitelé jsou zatíženi obrovskou byrokracií, jestliže se po učitelích chce, aby děti kromě výuky vedli ještě k environmentální výchově, genderové výchově a další...,“ vyjmenoval úskalí předseda občanských demokratů. 

„Více času pro děti, méně času pro papíry,“ souhlasila Valachová. „Přála bych si, aby méně byrokracie pocítili už od začátku září,“ přislíbila závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zakázali Okamuru. Hejma sypal zlá fakta

10:21 Zakázali Okamuru. Hejma sypal zlá fakta

V novém díle své Hejma show se komentátor Ondřej Hejma obul do předvolebních kampaní. Ta od SPOLU mu…