Válečné zločiny Ameriky, statisíce mrtvých. Krvavá Madla Albrightová a Bush. USA a spol. vytvořily Islámský stát. Tony Blair se částečně omluvil za invazi v Iráku a toto následovalo

26.10.2015 15:29

Britský expremiér Tony Blair pro CNN dle ČTK řekl, že invaze do Iráku v roce 2003 je spoluzodpovědná za vzestup Islámského státu. Výraznou roli dle něj sehrálo i arabské jaro, jež vytvořilo nestabilní prostředí a umožnilo vzestup islamismu. Svržení Saddáma Husajna dle něj bylo správné, současně se však omluvil za chyby v plánování poválečného uspořádání Iráku a přiznal chybné zpravodajské informace.

Válečné zločiny Ameriky, statisíce mrtvých. Krvavá Madla Albrightová a Bush. USA a spol. vytvořily Islámský stát. Tony Blair se částečně omluvil za invazi v Iráku a toto následovalo
Foto: US DAY.com
Popisek: Madeleine Albrightová
reklama

Anketa

Prezident Zeman řekl, že uprchlíci používají své malé děti jako živé štíty. Vadí vám toto prohlášení?

3%
97%
hlasovalo: 13223 lidí

„Samozřejmě nelze říct, že ti z nás, kteří odstranili Saddáma v roce 2003, nenesou žádnou zodpovědnost za situaci v roce 2015,“ řekl například bývalý labouristický premiér.  „Omlouvám se za to, že zpravodajské informace, které jsme obdrželi, byly chybné,“ řekl Blair. „Omlouvám se také za některé chyby v plánování, především za omyl v porozumění tomu, co se stane, když svrhneme (v Iráku) režim,“ dodal expremiér, jehož země se spolu s USA na invazi podílela.

Viníky vzniku Islámského státu jsou Bush, Blair a Sarkozy

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o tom myslí. Někteří politici Blairovu sebekritiku oceňují. Někteří ji ale označují za nedostatečnou a falešnou s tím, že Blair a Bush jsou váleční zločinci a USA a Británie nesou odpovědnost za statisíce mrtvých a rozvrácený Irák.

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš na dotaz neodpověděl.

„Myslím si, že Tony Blair má pravdu. Oceňuji jeho sebereflexi,“ odpověděl vicepremiér pro vědu a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

„Již před několika měsíci jsem uvedl, že za viníky vzniku Islámského státu považuji mimo jiné Blaira, Sarkozyho a Bushe. Sarkozy, pokud jde o Libyi. Myslím si, že Blairovi pod tlakem zveřejňování obdobných stanovisek významných osobností, analytiků, politologů nezbylo nic jinému, než aby se k tomu přiznal, pokud si chce zachovat nějaký charakter. Souhlasím i s názorem, že arabské jaro bylo kontraproduktivní,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD.

„Spíše jde o to, zda se z toho pánové poučili, protože mám obavu, že při řešení syrského problému se moc nepoučili, zase chtějí řešit vše najednou. Odmítají Asada, který určitě není politikem, kterého bychom měli obdivovat či podporovat, ale na druhou stranu je menším zlem než Islámský stát. Světové společenství není schopno hned vyřešit všechny problémy. Velmoci by se za podpory EU a NATO měly soustředit na maximální oslabení a zničení Islámského státu a pak případně pomoci řešit jiné problémy. Ale zkušenost nám říká, že se nemáme vměšovat do států s historicky jinými hodnotami. To se týká i Číny a dalších zemí. Vždy je třeba ocenit, zda tam jsou stabilní režimy a zda ty režimy tyto země posouvají nejenom v oblasti lidských práv, ale i životní úrovně. Bohužel řada státníků současnosti se nepoučila a opakují stejné či podobné chyby,“ dodal Štěch.

„Beru to se zájmem na vědomí,“ reagoval stručně na Blairovo prohlášení předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

ParlamentníListy.cz oslovily s dotazem členy vedení ODS, například Petra Fialu, Jana Zahradila či Evžena Tošenovského, ale nikdo nereagoval. ODS invazi do Iráku podporovala.

Tony Blair má na rukou krev a nese přímou vinu za smrt statisíců Iráčanů

„Nemá smysl komentovat pana Blaira, jelikož to, že dnes částečně uznává chybu, je sice fajn, ale životy statisícům mrtvých to nevrátí. Nešlo o chyby a omyly, ale o úmyslné zločiny USA a jejich spojenců, kteří nejdřív vyzbrojili a podporovali Saddáma Husajna, aby ho v dalším momentu bombardovali,“ myslí si předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

„Tony Blair má na rukou krev a nese přímou vinu za smrt statisíců Iráčanů. On byl hlavním evropským spojencem a obhájcem Bushe v jeho válce proti Saddámovi Husajnovi pod vylhanou záminkou, že má zbraně hromadného ničení. Svoji pozici držel Blair do poslední chvíle a teď už žádné omluvy nemají smysl. Irák je rozvrácená a zbídačená země a pan Blair je jedním z těch, kteří to mají na svědomí,“ řekl předseda SPO a senátor Jan Veleba.

„Bohužel, zahraniční politika USA a Velké Británie se nedaří a důsledkem je i imigrační vlna, která se valí Evropou. Od chvíle, kdy se USA a Velká Británie rozhodli vyvážet demokracii stejně, jako byl svého času vyvážen komunismus, nastává úpadek," míní předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

„V zásadě souhlasím. Saddáma Husajna měl svrhnout už George Bush senior, po přepadení Kuvajtu to dávalo smysl. Po svržení diktátora se uvolní všechna napětí mezi etnickými skupinami. Aby se vnitřní situace země stabilizovala, musela by tam poválečná mise setrvat 50 let a postupně předávat moc samosprávě. Jiná možnost je rozdělení země, nebo občanská válka, k níž to směřuje. Ale že vznikne tak silná organizovaná entita úchylných šílenců a vrahů, jako je Islámský stát, to mě ani v nejhorším snu nenapadlo,“ uvedl člen předsednictva senátorského klubu ODS Jiří Oberfalzer.

„Spoluodpovědná? Nikoli, invaze do Iráku je za vznik Islámského státu přímo odpovědná! A nejen zodpovědná, jsem přesvědčen, že likvidace napřed Iráku, poté Libye byla pečlivě připravena Američany a jejich spojenci. Bohatství obou zemí bylo velmi lákavé! V okamžiku, kdy se jim nepodařilo zničit i Sýrii, přišli s IS jako možností vítězství i tam. Nestabilní prostředí v této oblasti nevytvořilo arabské jaro. Je výsledkem zničující, agresivní politiky Američanů, kterým se, žel, poddávají i jejich evropští vazalové, byť jsou nazýváni spojenci,“ uvedl senátor Jaroslav Doubrava.

„Kdo jim dává právo rozhodovat o tom, kdo v které zemi bude prezidentem?! Kdo jim dává právo odstraňovat i vraždami řádně zvolené představitele zemí, které se vydaly na svou cestu, samozřejmě neschválenou právě Američany? To je příklad Husajna, Kaddáfího a dalších. Ne, jejich odstranění nebylo správné, byl to zločin, pro který by řada aktérů měla stát před válečnými soudy. A omluvy za chyby? Jak se Tony Blair chce omluvit těm statisícům mrtvých, kteří přišli a ještě přijdou jejich chybami o život? Jak se chce omluvit za rozvrácení fungujících států? Jak se chce omluvit za vyvolání migrační vlny, která dusí a nebude-li rychle zastavena, pak i zadusí náš život v Evropě?! Vzpomeňme, jak se v květnu 1996 v interview s Lesley Stahlovou zdála krvavé Madle Albrightové cena půl milionu mrtvých iráckých dětí – obětí sankcí – jako docela přijatelná,“ dodal Doubrava.

Politika USA vytvořila Islámský stát. Role Turecka a Saúdské Arábie

Pozdní částečná lítost Blairova zřejmě neohromila europoslance ČSSD Jana Kellera. „Tony Blair je mimořádně bystrý politik. Trvalo mu jen dvanáct let, než přišel na to, co věděli lidé, kteří nemají k dispozici informace tajných služeb, už v roce 2003. Pokud se chce omluvit za drobné přehmaty, měl by se jít omluvit k masovým hrobům těch, které má s podobnými mírotvůrci na svědomí,“ reagoval Keller.

„Tony Blair řekl jenom to, co ví všichni, kteří vnímají realitu. Byla a je to politika USA a jejich nejbližších spojenců v NATO, mezi které Velká Británie bezpochyby patří, jež vytvořila Islámský stát. A nesmíme zapomenout ani na roli Turecka a Saúdské Arábie. Tony Blair se sice omluvil za Irák a arabské jaro, ale co všechny důsledky, co z toho vyplývají? Nejde v širším slova smyslu o válečné zločiny, kterými by se měl zabývat tribunál v Haagu?“ ptá se poslanec KSČM Vojtěch Adam.

„Myslím, že mohu z velké části s vyjádřením Tonyho Blaira pro CNN souhlasit,“ reagoval místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Václav Votava.

„Tony Blair objevil Ameriku. Vždyť to všechno jsou dávno jasné skutečnosti. Oceňuji tu omluvu, byť nám je platná jak mrtvému zimník,“ říká senátor ODS Tomáš Jirsa.

„Úctyhodné přiznání; a nejen politicky, ale i lidsky obdivuhodná omluva,“ reagoval poslanec ANO Jiří Zlatuška.

Podle nejnovějších informací se Blair dohodl s Bushem na invazi do Iráku již v roce 2002

„Jsem za toto prozření sice velmi ráda, ovšem fakt, že za svoje pochybení nebude žádným způsobem trestán, je tristní. Podle nejnovějších informací se Blair dohodl s Bushem na invazi do Iráku již v roce 2002, takže argument ‚chybných zpravodajských informací‘ považuji za velmi falešný. Osobně se domnívám, že se Blair podobnými prohlášeními snaží zlepšit si svoji pochroumanou pověst, avšak jeho omluvy jsou jen plácnutím do vody, protože stále ještě nejdou do hloubky,“ upozorňuje europoslankyně KSČM Kateřina Konečná.

Podle europoslance KDU-ČSL Tomáše Zdechovského je dobře, když někdo přizná chyby, ale měl by se je snažit nyní i napravit. „Sypání popela na hlavu Islámský stát nezastaví,“ vysvětlil europoslanec.

„Důležité je zejména ‚ponaučení‘, a to přichází příliš pozdě (nadto bez glosy šéfa světa Obamy a vůdkyně Evropy Merkelové – a pravdivého vyjádření k současné kritické situaci v EU a vlastně v celém světě se už nemusí dožít),“ uvedl senátor za ČSSD Miroslav Antl.

„Je krásné, že Tony Blair přiznal chybu a špatné zpravodajské informace a plánování. Správný politik se rozhodne vždy tak, aby mu zůstaly nějaké alternativy. Bylo jasné od počátku, že to špatně dopadne. Západ se snaží hledat Saddáma číslo 2, tedy prozápadního autoritativního politika. Nečetl jsem žádnou práci, a přečetl jsem toho hodně, která by považovala invazi v Iráku za úspěch. Pokud jde o arabské jaro, tak před islamismem varoval Eduard Gombár. Byl jsem skeptický k demokratizaci arabského světa, protože tam neexistuje právní stát a občanská společnost nezbytné pro demokracii. Pro občanskou společnost je nutné vzájemné uznání. Islám vzájemné uznání popírá. Kde je dominantní islám, nemůže fungovat demokracie,“ řekl redakci europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf.  

„Kdyby to byl venkovský politik z ´Dolní Lhoty´, dalo by se to Blairovo konstatování pochopit. Je ale smutné, když politik světové velmoci, který má k dispozici tajné služby, na to přijde s odstupem tolika let. Pro Evropu byly důsledky války v Iráku a takzvaného arabského jara pohromou,“ myslí si senátor ODS Jaroslav Zeman

„Podle mého názoru se již před invazí do Iráku dobře vědělo, že tam žádné zakázané zbraně nejsou, a šlo tak v podstatě jen o akt surovinové války v ekonomickém zájmu USA. Fakt, že tato neopodstatněná agrese vyvolala či zbytněla následně politickou nestabilitu i v jiných arabských zemích, je neoddiskutovatelný. A důsledky zmíněné nestability ve formě masové, především ekonomické migrace registrujeme díky nezodpovědnosti Západu dnes v Evropě takto bohužel všichni,“ soudí poslanec KSČM Jiří Valenta.

„Pan expremiér Blair určitě ví, o čem mluví, protože byl ‚u toho‘. Dlouhodobě tvrdím, že mnozí politici pod pláštíkem okamžitého zviditelnění a pozitivního PR nemají plán B. To se projevuje i v dnešní imigrační krizi. Chybí nám plán B, tedy ‚co potom‘,“ míní poslanec ANO Pavel Šrámek.

Čekám, kdy budou Bushové, Rumsfeldové a další před soudem v Haagu

„To tedy pan premiér vlády Jejího Veličenstva objevil Ameriku. Nebo spíše vykoukl z jejího pozadí. Pravda, přiznání bývá tu a tam polehčující okolnost. Zvláště ve staré, kdysi i dobré, Anglii jim slůvko ‚sorry‘ mnohdy i postačovalo. Jenže, ve vší úctě, nyní pouhý pláč nad rozlitým mlékem je nám dost houby platný. Raději bych slyšel, jaké konkrétní kroky zvláště země s válečnými loďstvy hodlají podniknout. A pokud možno už ‚předevčírem‘,“ uvedl poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

„To, že důvody k invazi do Iráku byly kompletně vylhané, je známo již mnoho let. Stále čekám, kdy budou Bushové, Rumsfeldové a podobní hnáni k odpovědnosti před soud v Haagu. I nespravedlnost je totiž jedním z filozofických důvodů vzniku Islámského státu. Omluva od jednoho z aktérů je sice pěkná, ale nic neřeší. Pokud Západ pochopí, že nelze beztrestně likvidovat a ustanovovat vlády, jak se mu zrovna zlíbí, je tu možná šance na změnu. Nicméně vláda USA tento mechanismus s menšími či většími úspěchy opakuje dlouhé desítky let. Počty mrtvých cizinců jsou jim ukradené, dokud obchodní smlouvy s dosazenými diktátory nesou naplánovaný zisk. Tak jednoduché to je,“ míní poslanec Petr Adam.

Dle názoru poslance KSČM Miroslava Opálky se u Blaira jedná o pozdní účelovou lítost. „Začal bych u Afghánistánu, aktivit zpravodajských služeb a koalice poslušných. Doporučuji vrátit se například k tomu, jak byla v souvislosti s napadením Iráku manipulována Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR – stačí se podívat na stenografické záznamy a celá naše veřejnost – viz dobová média. Jasno přináší odpověď na otázku: Komu to slouží?“ dodal poslanec.

„Myslím, že by si měl panáček sbalit kufry a hlásit se ve vězení v Haagu,“ vzkázal Blairovi poslanec ČSSD Stanislav Huml.

Informace byly lživé

Celá věc s invazí do Iráku v roce 2003 bezprostředně začala tak, že v únoru 2003 vystoupil v OSN za Spojené státy Colin Powell s projevem, ve kterém za pomoci mnoha satelitních fotografií a obrázků vypovídal o zbraních hromadného ničení, které údajně Saddám Husajn doposud má, a též o spojitosti Husajna s Al-Káidou.

Zdrojem pro detaily Powellova projevu o zbraních hromadného ničení byl irácký informátor západních rozvědek Rafid Ahmed Alwan al-Janabi. O osm let později al-Janabi řekl, že si vše vymyslel ve snaze zbavit Irák Husajna a přinést do země demokratický režim.

Invaze do Iráku začala 20. března 2003 pod kódovým označením „Operace Irácká svoboda“. Britové používali kódové označení „Operace Telic“.

Spolu se Spojenými státy americkými tvořilo „koalici ochotných“ přibližně 40 zemí, které poskytly své vojáky. K útoku byla zformována mezinárodní (britsko-americko-australská) koalice, jejíž vojenskou sílu tvořilo 17 divizí o síle 300 900 mužů, přičemž Američané a Britové tvořili 98 procent. Na začátku května Američané Irák dobyli. Od pádu režimu Saddáma Husajna dochází v Iráku ke gerilovým bojům a náboženskému násilí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

S vakcínou to jde i jinak. V Srbsku si mohou vybrat, které věří. Výsledek překvapí

22:09 S vakcínou to jde i jinak. V Srbsku si mohou vybrat, které věří. Výsledek překvapí

Komentátor Českého rozhlasu Thomas Kulidakis se vyjádřil k různým dávkám vakcín proti koronaviru. Po…