Vám nevadí, že prezident lhal, vypálila moderátorka ČT na Zaorálka v přímém přenosu

16. 11. 2016 19:48

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve středečním Interview ČT24 popisoval, jak se změní svět po zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států. Na úvod se vyjádřil k legislativnímu návrhu na obnovení trestného činu hanobení prezidenta republiky. „Touto cestou“ se mu to nelíbí, má z ní obavy. Na druhé straně prezidenta Miloše Zemana důrazně hájil před moderátorkou Zuzanou Tvarůžkovou.

Vám nevadí, že prezident lhal, vypálila moderátorka ČT na Zaorálka v přímém přenosu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

„Mně se líbí první dodatek USA, který říká, že můžete říkat skoro cokoli, pokud nevyzýváte přímo k násilí. Jsem pro respekt k prezidentovi, absolutně, ale jsem proti tomu, aby se to dělalo touto cestou, dokonce bych se toho bál. Vrací nás to někam do doby minulých. ... Nemůžeme si hrát s tím, že budeme trestat lidi jenom za výroky,“ varoval šéf české diplomacie.

„Prezident si jistě zaslouží úctu, ale není dobré vynucovat si úctu k prezidentovi touto cestou. Nemůžeme říkat, že účel světí prostředky,“ varoval dál. Rád by si o tom promluvil se svými kolegy z ČSSD. Stejně tak mluví s prezidentem. Ne vždycky se s Milošem Zemanem shodne, ale je rád, že probíhá debata. Přou se např. kvůli tomu, jak prezident hovoří o nových či starších velvyslancích. Pokud jde o nové velvyslance, napřed musíme mluvit s danou zemí.

Moderátorka Tvarůžková zmínila i spor o otázku, zda byl americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro na Hradě 28. října. Miloš Zeman sice tvrdil, že velvyslanec tam  nebyl. Jenže se ukázalo, že Andrew Schapiro na Hradě byl. „Tohle vám nepřipadá jako zásadní, pokud prezident lže o velvyslanci Ameriky?“ vypálila na Zaorálka moderátorka Tvarůžková.

„Vy to tady zbytečně eskalujete. Vy tady říkáte, že prezident lhal. My jsme si to před chvílí říkali, že není správné prezidenta napadat. Já nemohu říct, jestli lhal, protože možná dostal jen nesprávné informace,“ bránil se důraznějšímu vyjádření Zaorálek. „Je to na vás, že máte potřebu se zastávat prezidenta,“ odvětila tvarůžková.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Došlo také na možnou nominaci Ivany Trumpové za americkou velvyslankyni v Česku. To je otázka, která zatím proběhla v podstatě jen v bulvárním tisku a Zaorálek se jako ministr nechce vyjadřovat k žádným jménům, která nejsou vyslovena přímo administrativou. Pokud jde o samotného Donalda Trumpa, podle Zaorálka bychom měli odlišovat výroky z předvolební kampaně a reálné kroky nového prezidenta po volbách.  

„Já si vzpomínám na výroky George Bushe ml. z besedy s Alem Gorem. Z těch výroků nebylo vůbec nic, takže vám říkám, že se vyplatí ty výroky nepřeceňovat,“ zaznělo z úst ministra zahraničí. To platí i o myšlence, že by Spojené státy mohly uznat anexi ukrajinského Krymu. Český ministr zahraničí považuje za důležité obnovit dialog mezi Moskvou a Washingtonem.

V tuto chvíli proti sobě stojí několik informací – na jedné straně Donald Trump mluví o resetu vztahů s Ruskem a na straně druhé se z jeho okolí ozývají nápady na umístění amerického radaru v Česku. To podle Zaorálka nejde dohromady.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“

12:56 Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“

Expert na ruské dezinformace a propagandu Jakub Kalenský, jenž nedávno na půdě Kongresu USA prohlási…