Vánoce nebudou hezké, pohrozil covidem ministr Blatný

11.11.2020 14:21

Žáci prvních a druhých tříd základních škol a speciálních škol se ve středu 18. listopadu vrátí do škol. Na tiskové konferenci to dnes oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ostatní ročníky prvního stupně, které měly otevřít už 2. listopadu, pokud „nevybuchne jaderná elektrárna“, zatím zůstanou zavřené. Blatný v pátek hodlá představit nový protiepidemický systém (PES), který by mohl znamenat rozvolnění v následujících týdnech, hrozí však i pokračující restrikce. „Když se nebudeme chovat zodpovědně, tak Vánoce nebudou hezké,“ varuje ministr.

Vánoce nebudou hezké, pohrozil covidem ministr Blatný
Foto: Repro ČT
Popisek: Jan Blatný

Anketa

Bude Petr Fiala po volbách premiérem?

14%
86%
hlasovalo: 62913 lidí
„Můžeme oznámit dobrou zprávu, že se 18. listopadu do našich škol vrací žáci prvních a druhých ročníků, přípravných tříd a žáci škol speciálních,“ oznámil Plaga.

Školy jsou uzavřené pro většinu žáků od 14. října. Původně vláda dala, jako poslední termín do kdy se školy otevřou, 2. listopad, a to za předpokladu, že nedojde k atomové havárii.

„Opakovaně jsme říkali, že první stupeň se skutečně vrací 2. listopadu do škol,“ řekl bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula ve svém videosnímku na twitteru. „Může nastat situace, že tady vybuchne jaderná elektrárna a pak se asi nevrátí, ale já pevně věřím, že za všech normálních situací se vrátí,“ ujistil. Jaderná elektrárna sice nevybuchla, ale děti se nevrátily.

Anketa

Bude Petr Fiala po volbách premiérem?

14%
86%
hlasovalo: 62913 lidí

Vše přitom již dříve potvrdil několikrát i sám Plaga. Ani 18. listopadu pak nedojde na úplné otevření prvního stupně základních škol, jak bylo slibováno a otevření se dotkne jen prvních dvou ročníků.

Po celou dobu výuky navíc budou děti dodržovat pevné zásady, jakožto nošení roušek a muset se bude i pravidelně větrat.

Plaga věří, „že jsme na dobré cestě“ a brzo se budou moci otevřít i další stupně. Vyzval firmy, aby přešly na home office, to dle něho „vrací děti do škol“.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zmínil, že pořád nemůžeme hovořit o zvratu epidemie a i po pátečním přechodu na systém PES budeme patřit do epidemického pátého stupně, označujícího nejvyšší riziko.

Vláda o nové pomoci školám ochrannými pomůckami neuvažuje, Plaga upozornil, že tato povinnost náleží zřizovatelům.

Při dotazech novinářů Blatný zhodnotil, že nyní číslo pozitivních testů klesá včetně počtu nově diagnostikovaných osob. „Dá se to interpretovat, že jsme za nebo lehce za bodem zlomu,“ řekl. To však dle něho nehraje roli, jelikož podle nového systému PES, který má být představen v pátek, mají být první a druhé ročníky otevřeny bez ohledu na epidemickou situaci.

„To, kdy budou otevřeny další ročníky, rozhodne chování nás všech. Apeluji na to, abychom to nehodnotili přehnaně,“ vyzval Blatný.

Podotkl, že bychom se během několika týdnů mohli dostat na úroveň tři nebo čtyři, která má v novém systému přinést určitá uvolnění. Ty však dle něj nemusí trvat příliš dlouho a hrozí i pak znovuzavedení uzávěr života a ekonomiky. „Když se nebudeme chovat zodpovědně, tak se do úrovně pět navrátíme velmi brzo a Vánoce nebudou hezké,“ upozornil s tím, že by tak mohly platit nejvyšší restrikce i během svátků.

Zlepšení situace je podle něj cítit zejména v regionech, kde lidé opatření dodržovali. Za „premianta“ označil Prahu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Prezident přijel s tankem z Vysočiny, namířil dělo na Lidový dům.“ Zaorálek na ČT vytáhl minulost

21:20 „Prezident přijel s tankem z Vysočiny, namířil dělo na Lidový dům.“ Zaorálek na ČT vytáhl minulost

Končící ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se v Interview ČT24 zamýšlel nad tím, proč ČSSD vypa…