Varovná slova Vladimíra Špidla: Budeme znovu vstupovat do EU, pokud...

24.08.2015 18:04

Týdeník Echo vydal rozhovor s naším bývalým premiérem, ministrem a eurokomisařem Vladimírem Špidlou, který nyní funguje jako „šéf sboru poradkyň a poradců premiéra Bohuslava Sobotky“. Špidla mluví o krizi v Evropské unii a naší budoucnosti.

Varovná slova Vladimíra Špidla: Budeme znovu vstupovat do EU, pokud...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla
Podle Špidly se EU nerozpadne. Je jedno, kdo se chce odpojit, kdo má námitky, všechno už tu bylo. Pokud však v unii zůstane Německo a Francie, rozpad nehrozí. Nevylučuje však, že nedojde k velkým změnám. „Může se stát, že se její (EU) hranice změní, že se zmenší a zůstane jádro.“
 
EU se podle něj dělí na dvě části. Tu, co je v eurozóně, a ten zbytek. „Dvourychlostní Evropa je realitou,“ říká Špidla a popisuje jakým způsobem Evropa rozhoduje o svojí budoucnosti. „Když se dohodne eurozóna, to je ta první rychlost. A ti ostatní tak trochu přihlížejí.“
Jedním z důsledků řecké krize by mohla být přeměna eurozóny v Evropskou unii. „Všichni, kdo nebudou mít euro, budou v té době opodál a stanou se jakoby přidruženými členy.“ Pokud dojde na Špidlova slova, je přesvědčený, že nás čeká opětovný vstup do EU.
 
Dodává také, že jakmile o tom začne jednou někdo mluvit, je už jen otázka času, kdy k tomu dojde. „Jestli se eurozóna rozšíří ještě o jeden nebo o dva státy, pak je věc úplně jasná,“ tvrdí Špidla a dodává, že z toho vznikne větší tlak na integraci a vzájemnou spolupráci.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

20:18 Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

O táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války zemřely stovky lidí, toho bylo napsáno již hod…