Vaše známá analytička Spencerová vystoupila na ČT

20. 1. 2015 21:53

Politoložka Tereza Spencerová se před několika dny vrátila ze Sýrie, kde absolvovala rozhovor s prezidentem Bašárem Asadem. Ten je ve světě vnímán značně kontroverzně, některými zeměmi vyloženě nepřátelsky.

Vaše známá analytička Spencerová vystoupila na ČT
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

Jeden z prvních diváckých dotazů na Spencerovou, jež byla dnes hostem pořadu Hyde park České televize, směřoval na objasnění politické situace v Sýrii, pro Středoevropana značně nepřehledné. Protiasadovská opozice podle Spencerové rozhodně neobnáší pouze muslimské fanatiky z Islámského státu. V parlamentu, který byl zvolen v loňském roce, podle ní sedí sedm více či méně umírněných opozičních stran, které jsou do jisté míry konstruktivní a s prezidentem Asadem dokonce spolupracují. Větším problémem je prý Islámský stát na neovládaných oblastech země a také Kurdové na severu Sýrie.

Co podle Spencerové už neexistuje, je opoziční protiasadovská armáda, která se prakticky rozpadla. Důvodem jsou úmrtí nebo zběhnutí k vládnímu vojsku či Islámskému státu. "Islámský stát platí nejvyšší žold široko daleko,“ připomíná analytička.

Po čtyřech letech války je ale podle ní značnou částí veřejnosti vnímán prezident Asad výrazně lépe než Islámský stát. "Sám tomu vychází vstříc, například tím, že umírněné opozici nabídl účast na vládě,“ připomíná.

Žádný řezník, spíš lékař

Jednoho z diváků zajímalo, jaký je syrský prezident Bašár Asad člověk. Rozhodně mu prý nepřipadá jako "řezník“, jak je v médiích často prezentován. Podle Spencerové je "vyrovnaný, sebevědomý a v pohodě“. I na nepříjemné otázky prý reagoval s klidem. "On je vystudovaný oční lékař a já si ho docela dobře dokážu představit jako empatického doktora v ordinaci,“ popsala prezidenta. Také zavzpomínala, jak jí před rozhovorem sám prezident Asad otvíral dveře, protože i jeho kancelář zrovna toho dne zkolabovala kvůli nečekaným přívalům sněhu, jaké v zemi roky nepamatují.

Podle dalšího z diváků se o prezidentu Asadovi říká, že je to vrah vlastního národa. "Bohužel, ve válce se umírá, ale ta čísla jsou podle mě nižší, než se všeobecně uvádí,“ uvedla Spencerová k Asadově pověsti. Poté předložila výpočet, podle kterého bylo za čtyři roky vlády zabito maximálně třicet tisíc civilistů. A v jejich případě je absolutně nejasné, zda je má na svědomí vládní vojsko, islamisté či jiná opoziční skupina.

Redaktor Bohumil Klepetko se ptal, proč Spencerová rozhovor s takto kontroverzním politikem nevedla konfrontačnějším stylem a neptala se jej například na užití chemických zbraní nebo na humanitární katastrofu v zemi. "Od začátku mi říkali, že na otázky budu mít pouze půl hodiny. Snažila jsem se tedy soustředit na otázky, na které bude dávat odpověď nějaký smysl,“ vysvětlovala novinářka. Nebylo to prý proto, že by se bála, protože prezident Asad skutečně na jakoukoliv otázku reagoval klidně. Navíc řada informací, které o Asadovi kolují západním tiskem, je velmi pochybná.

Když vidí Syřané bledou tvář, začnou okamžitě s ruštinou...

Na dotaz, jak se v zemi zmítané válkou vůbec žije, Spencerová uvedla, že třeba v hlavním městě Damašku už prý válka není ani moc cítit. Lidé podle ní nemají problém s cizinci, jediný problém byl v tom, že s ohledem na zkušenosti, jací cizinci do země jezdí, při zahlédnutí evropské tváře okamžitě začínali s ruštinou.

"Ve srovnání třeba se Saúdskou Arábií je to naprostá pohoda. Největším nebezpečím, které lidé vnímají, je opravdu ten Islámský stát,“ uvedla Spencerová. Lidé v Damašku podle ní chodí po ulicích v džínách, ve walkmanech poslouchají americkou hudbu, ve většině domácností je možnost sledovat CNN. "A překvapilo mě, že v poslední době existuje v zemi mnohem méně blokovaných internetových stránek než v minulosti. Na druhou stranu asi nebudou říkat, že USA jsou fajn, když je teď vnímají jako ty, kteří tu válku rozpoutali,“ dodala.

Nyní prý existuje v zemi určitá vděčnost vůči Rusku, které Sýrii v krizi pomohlo, i zbraněmi. "Ale až válka skončí a bude klid, tak je možné, že si zase oblíbí spíše USA nebo Británii, prostě ten 'lesklejší svět',“ myslí si. Lidská práva se podle Spencerové dodržují na úrovni běžných zvyklostí v arabských zemích. Pokud jde o svobodu slova, tak ta je prý nepochybně ovlivněna i tím, že v zemi probíhá válka.

Rozsáhlá území na východě země stále kontroluje militantní Islámský stát. "Islámský stát se již nyní pokouší o kvadraturu kruhu. Říkají o sobě, že jsou stát, ale přitom je to teroristická organizace, která neumí nic spravovat, ale umí lidi na územích, jež ovládá, jen terorizovat,“ uvedla k tomu analytička. Ta věří, že v jednadvacátém století, po zkušenostech relativní demokracie, již není šance, aby se tento spíše středověký model trvaleji prosadil.

Pokud jde o problém islámských imigrantů, o nichž se v poslední době diskutuje, tak Spencerová zastává názor, že není muslim jako muslim. Pokud jde konkrétně o Syřany, domnívá se, že lidé v této zemi nejsou příliš militantními muslimy a některé příkazy koránu, třeba zákaz požívání alkoholu, jsou podle Spencerové v této zemi běžně porušovány, takže se nedá čekat, že by právě tito lidé militantně prosazovali svou víru v České republice.

Tři Ukrajiny

Na závěr dostala analytička dotaz na vývoj situace na Ukrajině, která je podle Spencerové zemí. "Tady jsem méně optimistická, neboť ta země je rozdělená na tři státy. Halič má své názory, Kyjev je někde mezi a východ země to vidí úplně jinak, a navíc to ještě bylo vše umocněno válkou. Bude nutné najít kompromis, ale v tuto chvíli si ho nedovedu představit,“ dodala.

Spencerová uvedla, že řešení bude záviset na "schopnosti EU a dobré vůli Ruska“. Moderátora Bohumila Klepetka okamžitě zajímalo, proč musí EU projevovat schopnosti a od Ruska novinářka požaduje pouze dobrou vůli.

Spencerová vysvětlila, že na Rusko se hodně tlačilo a každá západní akce vyvolala ruskou protiakci, která nakonec Západ značně poškodila. Sankce podle ní selhávají, takže bude nezbytné nabídnout něco jiného. A tímto konstatováním Hyde park skončil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala na Primě opakoval poznámky o Babišově kšiltovce. Až se nakonec Maláčová neudržela

13:52 Fiala na Primě opakoval poznámky o Babišově kšiltovce. Až se nakonec Maláčová neudržela

Za posledních pět týdnů ve vládě končí už čtvrtý ministr. Po sérii protestů části umělecké obce rezi…