Ve studiu ČT se sešli Zaorálek, Stropnický a Bartošek: Probrali Zemana. A nejen jeho

13.03.2017 23:28

V pondělních Událostech, komentářích České televize se sešli ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Probrali Brexit, přímou volbu prezidenta, terorismus, ruskou propagandu i legální držení zbraní v České republice.

Ve studiu ČT se sešli Zaorálek, Stropnický a Bartošek: Probrali Zemana. A nejen jeho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman oznámil svou opětovnou prezidentskou kandidaturu

V úvodu diskuse se pánové věnovali Brexitu, tedy odchodu Velké Británie z EU. Stropnický připomněl, že o Brexitu rozhodli především starší občané. Mladí častěji chtěli zůstat v EU, ale teď zamíří mimo Unii. Podle Zaorálka bychom se měli zamyslet nad tím, co k Brexitu vedlo, a vyvarovat se chyb, ke kterým došlo. „Mně jako základní poučení přišlo, že se musí dbát na hlasy lidí v každé zemi,“ doporučil svým kolegům.  

Bartošek stále doufá, že k Brexitu stále ještě nedojde. „Ideální stav by byl, kdyby se Británie rozmyslela, řekla, že je referendum pouze doporučující a zůstává,“ prohlásil Bartošek. Neměli bychom zapomínat také na to, že zastánci Brexitu v kampani neříkali pravdu. 

Takovému postupu je třeba se bránit. Podle Bartoška je třeba se bránit také ruské propagandě, která se Evropou šíří přes internet. „Je třeba, abychom dokázali vzdorovat ruské propagandě, která prolíná v různých částech Evropy,“ upozornil lidovec. Stropnický zdůraznil, že v této oblasti se Česko opravdu snaží. Rozhodně v této otázce nezůstáváme na chvostu Evropy. Zaorálek dal Stropnickému za pravdu.

Na přetřes přišla také opětovná prezidentská kandidatura Miloše Zemana.

„Jak znám situaci u lidovců, nepředpokládám, že podpoříme současného prezidenta,“ uvedl Bartošek. Stropnický prozradil, že v hnutí ANO se najdou lidé, kteří by Zemana podpořili. „Ale podle mého názoru je to dnes menšina,“ prozradil Stropnický. Nechtěl se vyjadřovat k případné své vlastní kandidatuře.

Podle Zaorálka někteří členové ČSSD Zemana jistě podpoří, a je otázka, zda by sociální demokracie vygenerovala nějakého jiného protikandidáta. Zemana ovšem zkritizoval za to, že se rozhodl kandidovat, ale předem se odmítl účastnit debat s protikandidáty. „On to začal už Andrej Babiš, když se postavil na konec kandidátky, a pan Zeman teď udělal v podstatě totéž. Mně to přijde jako velmi neblahé. Je to takový trend, kdy se sice někdo rozhodne kandidovat, ale odmítne se postavit ve střetu s protikandidáty, což mi přijde nefér vůči voličům,“ prohlásil Zaorálek.

Ve stejném duchu se vyjádřil i Bartošek, kterému nepřijde rytířské, když prezident Zeman odmítne vystoupit v debatním klání proti svým soupeřům v přímé volbě prezidenta.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Stropnický se v této věci prezidenta Zemana zastal. „On asi nemá zapotřebí střetávat se s protikandidáty. Když si vezmeme, že ta kampaň bude vrcholit někdy v říjnu nebo v listopadu, tak pan prezident bude v téhle době v televizi i tak prakticky denně. A to, že někdo kandiduje z posledního místa kandidátky, ještě neznamená, že si ho nemůžete pozvat do televize,“ sdělil Stropnický České televizi.

Nakonec se pánové věnovali otázce legálního držení zbraní v Česku. Hosté se shodli v tom, že nová směrnice EU na omezení legálního držení zbraní je absolutně nesmyslná, ale to ještě neznamená, že by se kvůli této směrnici měla měnit česká ústava. I když je tato směrnice opravdu velmi nešťastná. „Osobně si myslím, že to dostačuje tak, jak už to tady máme nastaveno, jen protože se nám nepodařilo změnit jednu evropskou směrnici,“ naznačil Bartošek.

Stropnický dal Bartoškovi za pravdu, ale zdůraznil, že tato směrnice o omezení držení zbraní je opravdu velmi nešťastná. „Tato směrnice je opravdu nešťastným a velmi škodícím produktem,“ kroutil hlavou Stropnický.  

„Já někdy nevím, koho ti europoslanci vlastně zastupují. Mně to připadá jako odtrženost od reality, protože my se musíme vypořádat s něčím, co má zasáhnout tisíce občanů, celkem zbytečně,“ přizvukoval Zaorálek. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Toho bych se nerad dožil!“ Klaus ml. semlel Drahoše. Jde o důležitou věc. Brzdil i Kalousek

17:28 „Toho bych se nerad dožil!“ Klaus ml. semlel Drahoše. Jde o důležitou věc. Brzdil i Kalousek

Česká národní banka možná získá zákonnou pravomoc určovat podmínky úvěrů na bydlení. Předpokládá to …