Ve vězení absolvuje program proti radikalizaci, pak vyjde ven a stejně vraždí. Terorista z Vídně nebyl rozhodně první případ

09.11.2020 22:30

Útočník z Vídně úspěšně prošel deradikalizačním kurzem, přesto po propuštění z věznice vraždil. Nejde zdaleka o první takový případ, upozorňují odborníci. Právě vězení je podle evropských bezpečnostních složek „semeništěm radikalismu“, informuje iDNES.cz.

Ve vězení absolvuje program proti radikalizaci, pak vyjde ven a stejně vraždí. Terorista z Vídně nebyl rozhodně první případ
Foto: Screen: Youtube
Popisek: Policejní zásah proti útočníkům ve Vídni.

Podle zprávy Evropského policejního úřadu (Europol) se v letech 2017 až 2019 počet obětí džihádistických útoků v Evropě postupně snižoval. V roce 2017 jich bylo 62, v roce 2018 byl počet 13 a v roce 2019 deset.

Počet lidí, kteří zemřeli v důsledku terorismu, se během letošního roku opět zvýšil. V Evropě si islamistický teror vyžádal celkem dvanáct obětí.

Strůjce vraždění ve Vídni Kujtim Fejzulai se hlásil k IS a pokoušel se odjet do Sýrie. Úřady jej ale zachytily a šel na plánovaných dvacet dva měsíců do vězení. Podle rakouského ministra vnitra Karla Nehrmana se mu ale povedlo ošálit své mentory v deradikalizačním programu, kteří jej pak předčasně propustili. Nehrman to označil za klíčovou chybu v systému.

Analytik Rajan Basra z International Center for the Study of Radicalization podotýká, že Fejzulai následoval útočníky, kteří byli předčasně propuštění z vězení a kteří také dokázali odpovědné jedince přesvědčit, „že jsou modelovými vězni, kteří ponechají terorismus za sebou“.

Úřady například propustily Adela Kermicheho, který v roce 2016 podřízl hrdlo francouzskému knězi, a Usmana Khana, který minulý rok na mostě London Bridge ubodal dva lidi.

Europol varuje, že jedinci radikalizovaní ve vězení po propuštění představují největší hrozbu. Ve Francii, kde je ve vězeních asi 500 usvědčených teroristů a 900 radikalizovaných jedinců, došlo k několika útokům na strážce.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …