Véčka volili jen idioti a Babiš chtěl ukrást Čepro, hřímal Topolánek

1.12.2011 4:04 dop.

Ve středu měl v neokonzervativním Občanském institutu přednášku expremiér Mirek Topolánek na téma Proč vlády prohrávají boj s korupcí a rozhodně nezklamal. Nejenže stačil pozurážet novináře a některé politiky, ale řekl řadu zajímavých informací, názorů i vzpomínek ze svého premiérování. Opřel se i do Andreje Babiše a Věcí veřejných.

Véčka volili jen idioti a Babiš chtěl ukrást Čepro, hřímal Topolánek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek

Rozruch vzbudil Topolánek hned na začátku, když přicházel a spatřil novináře. „ Jsou tu novináři, tak jdu pryč. S mrdkami nespolupracuji. Novináře si tu nepřeji. Já chci diskutovat s lidmi, novináři ale nejsou lidi," prohlásil Topolánek, ale nakonec se zklidnil a následná přednáška a debata mohla začít. A bylo to jenom dobře, protože Topolánek má stále co říct. Expremiér měl dobrou náladu, vtipkoval a publiku věnoval asi 2,5 hodiny času.

Čtěte také: Topolánek chtěl odejít z vlastní přednášky: Jsou tu mr*ky, tak jdu pryč


Korupce je důsledkem byrokracie a přerozdělování

V úvodní teoretičtější přednáškové části se zabýval tím, proč vlády prohrávají s korupcí z hlediska teorie veřejné volby, kterou asi nejvíce proslavil ekonom a držitel Nobelovy ceny James Buchanan. Ale citoval i další osobnosti klasického liberalismu od Fredérica Bastiata po Reaganova ekonomického poradce Williama Niskanena.

Topolánek uvedl svou základní tezi, že míra korupce je tak veliká, jak je velká míra přerozdělování, respektive výše přerozdělovaných prostředků, a jak je vysoká byrokratická zátěž a nadvláda byrokracie, která dává úředníkům možnost nechat se zkorumpovat, neboť rozhodují o stále více záležitostech v našich životech. „Míra korupce je dána množstvím rozdělovaných peněz a počtem razítek po cestě," řekl Topolánek.


Neustále se zvyšují daně a administrativní náklady. Jen díky moderním technologiím to nevedlo zatím k poklesu životní úrovně. Z hlediska demokracie a možných změn je problém, že až 65 procent obyvatel je nějak závislých na státu, ať už jde o státní zaměstnance, důchodce, pobírače sociálních dávek, politiků či firmy dostávající veřejné zakázky.

Největší riziko demokracie je, když strany plní volební programy

„Největší riziko demokracie je, když strany plní volební programy. Naštěstí je neplní, takže demokracie může nějak fungovat," vyřkl Topolánek paradox ohledně toho, že strany vždy před volbami naslibují hory doly, ale kdyby splnily vše, stát by zbankrotoval již dávno.

Psali jsme: Topolovi jsme do zadnice nelezli, vzkazují Kalouskovi ódéesáci 


Byrokraty zajímá jen velikost jejich úřadu a výše rozpočtu. Ti disponují se stále více penězi, ale ekonomie ukazuje, že optimální alokaci svých zdrojů volí vždy nejlépe jejich vlastníci, zatímco byrokrati nemají motivace hospodárně nakládat se svěřenými prostředky. Naopak mají pokušení užívat je ve svůj prospěch. Topolánek si též posteskl, že ministr nemá šanci válku s byrokraty vyhrát, protože ti jsou na ministerstvu mnoho let, jeho chod znají, znají různé fígle a ministr nemá naději úřad zkrotit. A když se to naučí, je buď vyměněn, nebo přijdou volby. Přesně jako v seriálu Jistě, pane ministře.

Psali jsme: Zuřící býk Topolánek: Pište si, co chcete, stejně jste bulvár


Topolánek představil osm bodů, kterými lze bojovat proti byrokracii a korupci: 1) platit výstupy, nikoli vstupy, tedy nedávat bianco šeky, ale platit až za služby, 2) zrušit tabulky a zavést manažerské platy, 3) zrušit tarifní a zastropovat výdaje ministerstva, ušetřenými prostředky úředníky odměnit, 4) ne definitivě ve státní správě, 5) zrušení monopolu činnosti státu a privatizace některých veřejných služeb, 6) oddělení moci, například Energetický regulační úřad v sobě ukrývá de facto jak legislativní, kontrolní i exekutivní moc, což je špatně, 7) omezení korupce tím, že odosobní a zautomatizuje veřejná správa a zmenší regulace, 8) redukce veřejného sektoru a státu.

Evropská unie padne jako Říše římská

Expředseda ODS rovněž poznamenal, že Evropská unie dělá všechno pro to, aby sama sebe zničila, a dostáváme se do podobné fáze jako Římská říše ve chvíli svého zániku. Byrokracie je smrtící a třetí svět nás převálcuje.

psali jsme: Horší než za Topolánka. Vlastně nejhorší. To je rekord, vládo


Topolánek také vysvětlil, proč jsou u nás tak drahé dálnice. Není to jen kvůli korupci a nadhodnocení ceny staveb, ale také kvůli tomu, že ještě před samotnou stavbou zasahují do správního řízení různé ekologistické iniciativy. Dále dálnice prodražují například i stavby navíc, různé nájezdy, mosty, podjezdy či „ekologické podchody pro slimáky".

Babiš chtěl ukrást Setuzu a Čepro   

Topolánek varoval před novými protikorupčními „světlonoši" typu Andreje Babiše. „Uráží mě, pokud někdo jako Andrej Babiš tady mluví o všelikém takém Palermu. Jen za mého působení se pokusil ukrást Setuzu a Čepro," rýpl si do Babiše.

Čtěte také: Babiš je prý mafián a pokrytec. Politikům je zle z Babišových dobrot


Pak již nastala samotná debata, v níž například řekl, že Česká republika je 17. spolkovou zemí Německa. Ekonomicky naprosto, a je to podle něho lépe, než být zemí Ruské federace. Zdůraznil, podobně jako to říká Václav Klaus, že je pro Českou republiku nezbytné orientovat se exportně na mimoevropské země. Současný model EU je podle něho nereformovatelný, i když říká, že nemáme jinou alternativu než EU.

Globální oteplování, krize eurozóny a jádro

Ohradil se proti nesmyslům s globálním oteplováním a řekl, že i kdyby EU splnila své cíle, pouze položí svůj průmysl, ale úbytek CO2 celosvětově bude minimální (EU tvoří 15 procent celosvětové produkce CO2), protože Čína a další rostoucí státy podobné "hlouposti" neplní. Eurozóna je podle něj rozdělena na dvě naprosto protikladné zóny, disciplinovanou severní, která potřebuje silnou měnu, a jižní, která by potřebovala devalvovat. Evropská měnová unie může přežít jen za cenu zchudnutí mnoha lidí.

Psali jsme: Topolánek kope ze záhrobí. Ach, ta sebereflexe, reaguje ODS


Též hájil jadernou energetiku. Pokud by nás Německo chtělo donutit opustit jádro, měli bychom opustit EU. Zatímco Temelín má kapacitu 2 megawatty, tak Čína 70 gigawattů a buduje 39 nových jaderných reaktorů. Řecko by se mělo podle něho vrátit k drachmě a varoval, že nařízení Evropské komise o „posílení bank" vede k tomu, že si evropské matky stahují prostředky z českých dcer, například Erste z České spořitelny.

Varoval před čtyřmi B: Bárta, Bátora, Bobošíková a Babiš. „Nakonec se vám budou ty staré zkorumpované strany ještě líbit," dodal Topolánek. O Marku Dalíkovi řekl, že mu média pokazila reputaci a nebude v této zemi žít. Rovněž se vyjádřil k problematice zbrojních zakázek. Po tehdejší ministryni obrany Vlastě Parkanové chtěl, aby bez náhrady zrušila sekci vyzbrojování na ministerstvu obrany. Rudolf Blažek by dnes byl bez práce.

Jak se zrodili kmotři

Topolánek se vyjádřil i k ODS. Řekl, že nálepku kmotr pro média nikdy nepoužil. To prý vzniklo tak, že se koalice dohodla horko těžko na kompromisu a členům poslaneckého klubu byly dány dvě hvězdičky na hlasování, tedy že není volné hlasování a mají návrh podpořit. Jihočeští poslanci prý tehdy koaliční návrh nepodpořili. Topolánek se jich ptal proč a oni odpověděli, že jim to prý nařídil Pavel Dlouhý. Na toho pak křičel Topolánek na Výkonné radě ODS, ať kmotrovské techniky neplete do ODS. To se dostalo ven do médií a od těch dob se prý tento termín vžil.

Psali jsme:


Také uvedl, že se do života ODS neplete a označení za topolánkovce je dnes důvodem k politické popravě. A když chce, aby ODS něco udělala, musí navrhnout úplný opak. Manšaft ODS podle něho upadá.  

Voliči VV jsou idioti

Za večer několikrát řekl, že byl odstraněn a popraven, ale že je nyní spokojený, jeho práce v byznysu ho baví a politika byla stejně jízdou na tygru. „Také jsem na politiku příliš nedisciplinovaný a arogantní," smál se Topolánek.

„Když lidi dali 11 procent Věcem veřejným, jsou to idioti," nebral si servítky expremiér a uvedl, že lidé jsou schopni volit Bobošíkovou i Babiše. V případě Tatrovek je podle něho Martin Barták nevinný a korumpovat chtěla americká strana.

čtěte také: Topolánek: Věci veřejné se skloňují podle vzoru VV, VB, StB


Vysmál se i odborům: „U nás jsou zvláštní lidé, jsou líní i stávkovat. Není to to, co jinde."

Na závěr expremiér řekl, že paměti ještě nechystá, ale s dalšími dvěma autory připravuje knížku o zahraniční politice.


Ilustrační foto: Hans Štembera


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jak zabráníte vzniku ukrajinských ghet?

Co když tu vznikne stejný problém jako s romskými ghety, který neumí stát vyřešit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Puchýřky tam, kde je opravdu nechcete. Prague Pride musel vydat hodně nepříjemné varování. Mluvili s nimi z úřadu

15:21 Puchýřky tam, kde je opravdu nechcete. Prague Pride musel vydat hodně nepříjemné varování. Mluvili s nimi z úřadu

Dva roky fanouškům festivalu Prague Pride bránil v plnohodnotném setkání covid. Letos tedy pochod Pr…