Velký problém pro Fialu a spol. Ústavní právník vytáhl zákon

15.10.2021 9:35

Strany již ustavily poslanecké kluby, ve středu začala jednání o nové Sněmovně. Má to ale jeden háček. Právník Pavel Hasenkopf upozorňuje, co říká zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny – na žádný poslanecký klub nárok nemají.

Velký problém pro Fialu a spol. Ústavní právník vytáhl zákon
Foto: Petr Kupka
Popisek: Pavel Hasenkopf

Hasenkopf na svém facebookovém profilu upozorňuje, co stojí v § 77 odst. 5 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, v platném znění: „K ustavení poslaneckého klubu na začátku nového volebního období jsou oprávněni poslanci zvolení do Sněmovny za samostatně kandidující politickou stranu. K ustavení klubu podle věty první je třeba nejméně tří poslanců.“

„Ergo poslanci ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN nemají nárok na poslanecký klub, a to ani společně (koalice není politická strana), ani každý zvlášť (žádná z jmenovaných politických stran nekandidovala samostatně),“ shrnuje.

V tomto znění § 77 odst. 5 byl zaveden zákonem 573/2006 Sb., s účinností od 27. 12. 2006. „Ergo Čtyřkoalice, zvolená v roce 2002, mohla mít klidně 2 kluby, v té době se to ještě smělo,“ podotýká.

Pod Hasenkopfovým příspěvkem se lidé často pozastavovali nad tím, že by tuto skutečnost koalice SPOLU s PirSTANEM přehlédly. „Udělají novelu. Ale těžko už ji udělají potají,“ podotýká k tomu Hasenkopf.

Zatím jednání dál pokračují a začíná boj o předsedu Sněmovny. Rozhovory o ustavení nové Sněmovny začaly již ve středu odpoledne. První schůze dolní komory po volbách by se podle pravicových uskupení mohla odehrát 8. listopadu.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

změny ve smlouvách

Dobrý den, nechápu, jak piráti mohou podpořit pro nás tak nevýhodné změny zakládajících smluv EU. Nebo myslíte, že jsou pro nás výhodné? A kdyby byly změny schváleny, neměli bysme jako občané mít pak možnost rozhodnout, zda chceme v EU nadále zůstávat? Myslíte, že změny projdou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladý Soros u Pavla a Koláře. Nic pozitivního, obává se znalec neziskovek

9:06 Mladý Soros u Pavla a Koláře. Nic pozitivního, obává se znalec neziskovek

Hrad na to příliš neupozorňoval, ale protistrana se schůzkou s prezidentem Pavlem ráda pochlubila. S…