Většina Čechů je spokojena s životem. Hlavně pravicoví voliči

19. 1. 2012 18:32

Většina Čechů je prý spokojena se svým životem. Uvádí to průzkum agentury STEM, podle kterého 58 procent lidí hodnotí loňský rok jako úspěšný. Ovšem pouhých 21 procent občanů si myslí, že přinesl úspěch v rozvoji společnosti.

Většina Čechů je spokojena s životem. Hlavně pravicoví voliči
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Předsedové pravicových stran - Karel Schwarzenberg a Petr Nečas
reklama

Češi jsou z uplynulého roku 2011 rozladěni. Téměř polovina (konkrétně 46 procent) ho popisuje slovy, která vyjadřují zklamání, strach, obavy, vztek či bezmocnost. Loňský rok byl totiž poznamenán recesí a krizí v eurozóně. V tuzemsku pak vládní koalici provázely korupční skandály či celková krize mezi stranami.

Celý průzkum ZDE

Lidé v průzkumu agentury STEM ale uváděli i pozitivní pocity. Celkem 33 procent obyvatel uvádělo slova jako vyrovnanost, úspěch nebo štěstí. Zbylých 21 procent je pak z loňského roku znuděno nebo unaveno.

Podobné pocity vyvolával i rok 2010. V porovnání s roky 2001 až 2006 ale došlo v celkové náladě k výraznému poklesu. Tehdy byl poměr zklamání a pozitivních pocitů opačný.

Celkově jsou však obyvatelé spíše spokojeni se svým životem.. Většina (68 procent) hodnotí svůj život kladně. „Podíváme-li se na dlouhodobý vývoj toho, jak jsou lidé celkově spokojeni se svým životem, vidíme poměrně stabilní hodnocení, které se pohybuje kolem hranice 70 %. Toto hodnocení je poměrně stálé i v letech, která nejsou pro celou naši společnost příliš dobrá,“ uvádí agentura.

„Spokojenější se svým životem jsou lidé mladší a hlavně občané s vyšším vzděláním, lidé s dobrým materiálním zázemím a příznivci pravicových stran,“ dodává STEM s tím, že i loňský rok hodnotí spíše kladně mladší lidé, kteří podporují ODS nebo TOP 09.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

22:22 Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

Ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se znechucením sleduje, …