Většina české sněmovny chce zrušit sankce, těší se ruský tisk. Je to prý ale trochu jinak

30.10.2017 16:02

Celostátní ruský deník Izvěstija jásá nad výsledkem českých voleb. V těch podle listu uspěla SPD Tomia Okamury, která chce zrušit protiruské sankce a bude v tom mít podporu komunistů, a dokonce i vítězného hnutí ANO Andreje Babiše. Server Aktuálně.cz k tomu ovšem dodává, že je to všechno tak trochu jinak.

Většina české sněmovny chce zrušit sankce, těší se ruský tisk. Je to prý ale trochu jinak
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Evropa, Rusko

„Český parlament shromažďuje hlasy proti protiruským sankcím,“ tvrdí Izvěstija. Píše, že hnutí SPD Tomia Okamury hodlá při první možné příležitosti otevřít téma zrušení protiruských sankcí. Okamura k tomu prý získá hlasy komunistů, a dokonce i hlasy hnutí ANO Andreje Babiše, které s velkou převahou vyhrálo české volby. Ruský deník se dovolává teze poslance za SPD Jaroslava Holíka, podle něhož protiruské sankce nemají žádný smysl.

Kromě Holíka se deník dovolává také Babišova poslance Stanislava Berkovce. „Jsem přesvědčen, že v naší straně ohledně tohoto tématu panuje konsenzus. České podnikatele sankce výrazně poškodily, mnozí z nich se už nebudou schopni vrátit na ruský trh. Zrušení sankcí je otázkou zdravého rozumu, ne stranické příslušnosti. Historie ukazuje, že sankce jsou neefektivní mechanismus, který ve většině případů podporuje jen nelegální obchod,“ řekl listu Berkovec.

Celý článek naleznete zde.

Jenže když byli Holík a Berkovec tázáni, zda se opravdu chystají prosazovat zrušení západních sankcí vůči Rusku, ukázalo se, že ne. Holík sice zopakoval, že nám sankce škodí, ale zdůraznil, že šlo jen o jeho osobní vyjádření člověka, který v Rusku několik let žil, ale žádný politický blok za zrušení sankcí nechystá.

Ve stejném duchu se vyjádřil i Berkovec. „Je to můj osobní názor, o podpoře či nepodpoře SPD nebyla řeč,“ řekl. „My se bavíme o důležitějších věcech, spousta lidí má ale podobný názor, protože jsou to podnikatelé, ale v tuto chvíli je to každého osobní věc. Až se o tom budeme bavit a bude nějaký reálný návrh, bylo by to něco jiného. Ale toto je nesmysl,“ dodal.

Vítěz voleb Andrej Babiš nedávno označil Rusko za agresora, který získal kontrolu nad cizím územím nad ukrajinským Krymem. Z toho lze dovodit, že pravděpodobný příští premiér Berkovcův názor nesdílí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děti, neklikejte: Zatím nejdrsnější obhajoba Václava Klause ml.

7:20 Děti, neklikejte: Zatím nejdrsnější obhajoba Václava Klause ml.

Ve věci vyloučení Václava Klause mladšího z ODS se často ozývají hlasy, které srovnávají populárního…