Vidíte správně: Nové výsledky obliby Donalda J. Trumpa. Ti, co křičí v ulicích, začnou křičet vzteky

15.02.2017 12:40

Americká výzkumná agentura The Rasmussen Reports zveřejňuje každý den aktuální vývoj popularity prezidenta USA. Na jejích číslech je tak možné sledovat prakticky online výkyvy popularity Donalda Trumpa. Odpůrci, kteří volají po okamžitém sesazení prezidenta, by možná byli překvapeni.

Vidíte správně: Nové výsledky obliby Donalda J. Trumpa. Ti, co křičí v ulicích, začnou křičet vzteky
Foto: Twitter DJT
Popisek: Prezident USA Donald J. Trump se svým viceprezidentem Mikem Pencem
reklama

Poslední čísla z úterý 14. 2. říkají, že celkem 52 procent Američanů souhlasí s kroky prezidenta Trumpa. Zbylých 48 procent s ním nesouhlasí. Oblíbené varianty českých výzkumníků jako „nevím“ nebo „nedovedu posoudit“ ve výsledcích vůbec nefigurují.

Bráno podle příslušnosti k politickým stranám je rozdělení společnosti ještě zřejmější. Z voličů a sympatizantů Republikánské strany, která Trumpa nominovala, jej podporuje plných 79 procent. Naopak demokraté jej ze 72 procent odmítají, podporu mu vyjádřilo jen 28 procent z nich. Většinu, byť těsných 51 procent, má Trump i mezi těmi respondenty, kteří se nehlásí ani k jedné z velkých stran.

Trumpova popularita v rozpětí padesáti a šedesáti procent zhruba odpovídá výsledkům, kterých mezi výzkumníky dosahoval jeho předchůdce Obama.

AKTUÁLNÍ ČÍSLA POPULARITY DONALDA TRUMPA

Vývoj denních výzkumů ukazuje, že na vrcholu popularity byl Trump ve čtvrtek 26. 1., kdy jej podporovalo 59 procent Američanů (v den inaugurace 20. 1. začínal na 56 procentech). Poté, v časové souvislosti s kauzou „protiimigračního dekretu“, kterým byl okamžitě zakázán vstup na území USA občanům sedmi muslimských zemí, prezidentova popularita rychle klesla a 31. 1. byla jen 51 procent.

Od té doby se drží v intervalu 52–54 procent a v souvislosti s kauzou telefonů poradce Flynna, rozpoutanou opozičním deníkem The Washington Post, zatím nejsou zaznamenány žádné zásadní výkyvy.

Zajímavostí také je, že v obou skupinách, jak souhlas, tak nesouhlas, je zhruba stejný počet těch, kteří souhlasí či nesouhlasí „silně“. Obě skupiny se pohybují mezi 35 a 40 procenty.

VÝVOJ TRUMPOVY POPULARITY OD INAUGURACE

Společnost The Rasmussen Reports patří k uznávaným americkým výzkumníkům veřejného mínění. Zakladatel společnosti Scott Rasmussen dokonce měl dva roky vlastní televizní pořad „Co si Amerika myslí“, kde prezentoval nálady společnosti, získané svými výzkumníky.

Liberálně levicová média, zejména již zmíněný The Washington Post, o Rasmussenově agentuře občas píší jako o „konzervativní“ a sympatizující s pravicí. Přesto její čísla citují nejprestižnější americká média, včetně CNN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

21:40 Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

Pondělní den přinesl konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Resort dočasně povede ministr …