Víme, v čem se na severu Čech chtějí vrátit před 90. léta. Jde o bydlení

17.08.2014 2:04 | Zprávy

Několik zákonných opatření, která částečně vyřeší problémy s bydlením a sociálními problémy, chtějí prosadit politici z Mostu, regionu s nejvyšší nezaměstnaností. Ve svém předvolebním programu do komunálních voleb řeší i celonárodní problémy spojené se zneužívám sociálních dávek. Bohužel už jim s tím nyní, kdy si odvolali primátora, nepomohou „jejich“ poslanci v Parlamentu.

Víme, v čem se na severu Čech chtějí vrátit před 90. léta. Jde o bydlení
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Panelový dům v Litvínově

Sdružení Mostečané Mostu (SMM), které v posledních komunálních volbách šokovalo republikově unikátním překročením 50procentní hranice, nedávno vyloučilo svého donátora, multimilionáře Jiřího Zelenku, který podporuje senátorku Alenu Dernerovou, a po rozkolu uvnitř hnutí s jeho „křídlem“ sympatizují i mostečtí poslanci Bronislav Schwarz a Vlastimil Vozka. Tito všichni se objeví na jiné kandidátce do podzimních voleb, než kterou sestavilo SMM.

Už za komunismu to šlo

Ve volebním desateru hnutí, kde se lídrem po odvolaném primátorovi Vlastimilu Vozkovi stává současný radní a ředitel Technických služeb Jan Syrový, nechybí téma s celonárodním přesahem. Sever je dlouhodobě ohniskem sociálního napětí, ale zároveň nápadů, jak ožehavé problémy řešit. „Chceme prosadit změny legislativy směrem k nepřizpůsobivým občanům, abychom ochránili slušnou většinu. Jednou z nich je, že bydlící v domech a vlastníci domů by měli mít možnost vyjádřit se k tomu, kdo s nimi bude v domě bydlet,“ nastínil lídr, mostecký radní a předseda hnutí Jan Syrový a přidal další opatření: „Měl by být stanoven limit maximálního počtu osob na metr čtvereční. Není možné, aby v bytě 1+1 bylo hlášeno patnáct osob." Podobné normy související i s právem na bydlení by nebyly v české legislativě nic nového. „Obdobná vyhláška už v ČR existovala, ale byla v devadesátých letech zrušena,“ potvrdila Hana Jeníčková, statutární zástupkyně primátora pověřená nyní vedením města, která byla koncem týdne do hnutí přijata a objeví se na kandidátní listině do podzimních voleb.

Družstva jsou na tom nevýhodněji než ubytovny

Třetím opatřením, které se týká bydlení a nepřizpůsobivých osob, je nerovnost v podmínkách výplaty dávek, jak jsou směrovány k družstvům a ubytovnám. „Navrhujeme, aby sociální dávky šly rovnou ke správcům domů, protože jinak se prohlubují dluhy za bydlení. Dosud to lze jen se souhlasem příjemce, tedy pobíratele dávky,“ uvádí Syrový. Bytová družstva tedy nemají tak „konečně výhodnou“ pozici jako soukromé ubytovny. „U nás bohužel nájemci ten souhlas vesměs nedávají. U ubytoven to funguje jinak. Tam se totiž s majiteli dohodnou, že jim z nadsazené dávky na bydlení část dají. My to takto dělat nemůžeme – ze zákona nemůžeme mít dva druhy nájmů,“ vysvětluje ředitel bytového družstva Krušnohor František Ryba, který organizačně zaštiťuje fungování hnutí Sdružení Mostečané Mostu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nezasloužíte si.“ Dana Drábová se odmlčí. Toto vzkázala Čechům

19:35 „Nezasloužíte si.“ Dana Drábová se odmlčí. Toto vzkázala Čechům

Radiační situace na Ukrajině zůstává normální. Hlásí jaderná inženýrka Dana Drábová. Kromě pravideln…