Viník rozdělené společnosti? Nedělní Otázky Václava Moravce mají dohru. Tohle se v ČT líbit nebude

5. 3. 2021 20:35

„Všichni si platíme veřejnoprávní média, měla by sloužit, nestraně nás informovat, snažit se utlumovat konflikty a pomáhat k dohodě na řešení společenských problémů. Opak je pravdou a jen jednotlivci ve veřejnoprávních médiích tak činí. Tak nevím, proč si je vlastně platíme,“ zní po zhlédnutí nedělních Otázek Václava Moravce od předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a bývalého poslance Václava Krásy. Pořad jej šokoval již po první Moravcově otázce.

Viník rozdělené společnosti? Nedělní Otázky Václava Moravce mají dohru. Tohle se v ČT líbit nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása
reklama

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 19636 lidí
V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce jsme podle Krásy mohli sledovat „standardní scénář, který již mnoho měsíců předvádí řada médií“. Tento scénář dle jeho mínění spočívá v tom, že „všechny kroky, které vláda koná v boji proti epidemii covid-19, jsou špatné“. „Nejde ani tak, zda to je, či není pravda. Pan Václav Moravec se držel standardního scénáře, že vše je špatně,“ hodnotí.

Za útočnou pokládá hned první z otázek na ministryni spravedlnosti Marii Benešovou ohledně toho, že vláda vydává v pátek v noci nařízení, z nichž některá platí již od soboty. Dle moderátora ČT občané neměli možnost se s nimi seznámit ve Sbírce zákonů. „Paní ministryně odpověděla zcela logicky, že viděla v ČT zprávy, kde byla jednotlivá opatření popsána i s datem účinnosti, a to je úlohou veřejnoprávních médií, aby právě o těchto opatřeních občany informovala,“ souhlasí s Benešovou Krása.

Podle něj je tak hlavním kamenem úrazu neujasněnost úlohy veřejnoprávních médií. „My občané si je platíme především proto, abychom měli včasné, pravdivé a srozumitelné informace, které nám umožní reagovat na přijatá opatření a vytvořit si vlastní názor. Bylo neuvěřitelné, jak pan Václav Moravec se snažil téma vydání nařízení charakterizovat, jako zásadní pochybení vlády a vystavení občanů neřešitelné situaci. Je to trochu komické. Neznám ve svém okolí asi nikoho, kdo by sledoval pravidelně Sbírku zákonů a sledoval jaká nařízení či zákony jsou uveřejňovány. Spíše bych si tipnul, že většina občanů ani neví, jak vyhledávat normy ve Sbírce zákonů a část lidí možná ani neví, že nějaká taková věc vůbec existuje. Proto si platíme veřejnoprávní média, aby nám důležité informace zprostředkovala,“ míní politik.

Krása odmítá, že by hájil vládu, která se dle něho během koronavirové krize dopustila mnoha chyb „a možná, že i ona inkriminovaná opatření mohla být přijata dříve a občané se o nich mohli dozvědět také dříve“; existují však dle něho situace, kdy je třeba jednat rychle.

„Problémem dnešních médií včetně veřejnoprávních je, že jsou přesvědčena, že je nezbytné vyvolat vždy konflikt. A že každá událost, každé politické či odborné rozhodnutí musí být předem rozcupováno, protože tak si to konzumenti médií přejí, budou si více média kupovat a my, majitelé, případně zřizovatelé na tom více vyděláme. O tom také svědčí úvodní věta Václava Moravce v jeho pořadu v poslední únorové neděli,“ ukazuje. Podobná situace se prý nyní odráží i v politice.

Krása situaci přirovnal i ke hledání viníků rozdělené společnosti: „Novináři a politici neustále opakují mantru o rozdělené společnosti a hledají viníky, kteří za to mohou. Je to nesmysl. Každá společnost je rozdělena na různé segmenty, protože se uvnitř ní střetávají různé názory. Jde o míru polarizace, která nepochybně stoupá a může dosáhnout kritického bodu, který vyvolá hněv některé části společnosti, její radikalizaci a konflikt. Zdá se mi, že to je záměrem některých médií. V každé mediální diskusi jsou pravidelně stavěny osobnosti mající zásadně odlišná stanoviska, kdy lze očekávat střet. Moderátoři diskusí místo jejich moderace velmi často provokují ke konfliktu. Pokládají návodné otázky, vedou sami se sebou dialog, aby dali najevo, komu fandí. Ve veřejných diskusích padají urážky, ponižování, odmítání názoru bez argumentů apod. My ostatní tomu přihlížíme, fandíme a sami utvrzujeme politiky i novináře, že tak je to správně, že ‚lid to chce‘!“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

20:47 Rusko? „Kerého blba toto móže napadnút.“ Lidé z Vrbětic zaskočili Novu. Pak přituhlo

Kerého blba toto móže napadnút, rozčiloval se v Televizních novinách TV Nova jeden oslovený starší m…