Vítězem války o policisty je ČSSD, myslí si experti. Babiš to ale nevzdá, střety budou pokračovat

16.06.2016 18:58

Za vítěze koaličního sporu o reformu policie je podle politologů možné považovat ČSSD. Hnutí ANO si to ale pravděpodobně nenechá líbit a další střety budou následovat. Vyplývá to z vyjádření politologů, které ČTK oslovila.

Vítězem války o policisty je ČSSD, myslí si experti. Babiš to ale nevzdá, střety budou pokračovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Konflikt ve vládní koalici se kvůli reorganizaci policie v minulých dnech vyhrotil, ANO vyhrožovalo odchodem z vlády. Poté, co ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve středu reformu podepsal, ANO uvedlo, že z koalice nevystoupí, ale bude požadovat změnu koaliční smlouvy.

„Vítězem je ČSSD, ministr Chovanec, a ANO je tím hlavním poraženým, protože nedosáhlo svého cíle a nakonec muselo dát najevo, že účast ve vládě je pro ně bytostně důležitá, že nechtějí odejít,“ uvedl politolog Josef Mlejnek. Podle něj ke změně názoru hnutí ANO na odchod z koalice přispělo mimo jiné to, že se hnutí ocitlo bez politických spojenců. „I prezident (Miloš) Zeman zaujal váhavý, vyčkávací postoj. Spočítali si, že kdyby odešli z vlády, tak svoji pozici ještě zhorší. Takhle ještě pořád mají nějakou možnost se bránit nějakým negativním dopadům policejní reformy. Když z té vlády odejdou, žádný vliv na vládní politiku mít nebudou,“ řekl Mlejnek.

Podle politologa Daniela Kunštáta sice nelze jednoznačně určit vítěze, ale „za kratší konec“ v této věci tahal Andrej Babiš. „S velkou pompou vytáhl do boje a hrozil pádem vlády, aby se velmi záhy stáhl. Jeho počínání v celé věci působí velmi amatérsky, což můžeme přičítat obecně jednak jeho krátké politické zkušenosti, ale koneckonců také určitým osobnostním dispozicím, které mu komplikují racionální přístup k jemným předivům mocenské politiky,“ uvedl Kunštát. Poraženým je ale podle něj jednoznačně olomoucké vrchní státní zastupitelství, které se do konfliktu zapojilo a začalo kvůli reorganizaci prověřovat vedení policie. Počínání zastupitelství označil Kunštát za bizarní.

Podle politologa Bohumila Doležala je současný konflikt mnohem širší a týká se celkového pojetí parlamentní demokracie. „Tohle bylo jedno střetnutí, které tedy sociální demokraté vyhráli, jak se zdá, ale celkový problém není odstraněn,“ poznamenal. Podle něj mají ČSSD a ANO sice velké konflikty, ale nedokážou svoji spolupráci ukončit.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Všichni tři oslovení politologové se shodují v tom, že střety v koalici budou pokračovat. „Očekával bych zákopovou válku nebo opětovný atak třeba kvůli úplně jiné věci. Myslím si, že Andrej Babiš bude velmi těžko tuhle porážku skousávat a v dohledné době se pokusí o protiútok,“ uvedl Mlejnek. Podle Kunštáta budou spory s blížícími se volbami gradovat. „Konflikt o reformu policie byl jen prvním výstřelem dlouhé předvolební kampaně. Hnutí ANO bude od nynějška zřejmě ještě zřetelněji hrát roli jakési vnitrokoaliční opozice a bude využívat každou příležitost, jak zaútočit především na svého hlavního rivala – tedy ČSSD,“ dodal Kunštát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto připravuje EU teď, v době pandemie! Kobza z SPD proti Jourové. A varuje ji: Budete si balit kufry, až lidé pochopí...

21:07 Toto připravuje EU teď, v době pandemie! Kobza z SPD proti Jourové. A varuje ji: Budete si balit kufry, až lidé pochopí...

ROZHOVOR „Evropa po pandemii už nikdy nebude tou co před ní. Lidé se probudí z hibernace způsobené m…