Vláda bude znovu jednat o přistoupení ČR k fiskálnímu paktu EU

23.03.2014 9:11 | Zprávy
autor: nem, čtk

Vláda se bude v pondělí zabývat návrhem Ministerstva financí o přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU. Vláda tak naváže na debatu, kterou 19. února přerušila. Pakt zavazuje země EU k tomu, aby do národní legislativy zavedly pravidla hlídající rozpočtovou kázeň. Česko by se hlavními opatřeními v paktu řídilo podle návrhu i dřívějšího vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky až po přijetí eura.

Vláda bude znovu jednat o přistoupení ČR k fiskálnímu paktu EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání poslanecké sněmovny. Pohled na vládní lavici

Vláda v únoru debatu přerušila kvůli nejasnostem, jak by měla být smlouva v souladu s Ústavou schválena. „Legislativní rada vlády 6. března konstatovala, že tzv. fiskální pakt je mezinárodní smlouvou prezidentské kategorie, kterou jsou přenášeny některé pravomoci orgánů České republiky na mezinárodní organizaci nebo instituci. Předkladatelé navrhují přistoupit k fiskálnímu paktu bez přihlášení se k jeho hlavním ustanovením," uvedl úřad.

Sobotka dříve uvedl, že přistoupení k paktu by vláda mohla definitivně přijmout na začátku léta. O návrhu vlády by mezitím měly jednat parlamentní výbory nebo i tripartita. Cílem vlády je připojit se ke smlouvě tak, aby rozpočtová omezení byla účinná pro ČR, až přijme euro. „Nebude to tedy mít v nejbližší době žádné hospodářské dopady. Vnímám to jako výraz změny evropského kurzu a snahy účastnit se všech diskusí o podobě evropské integrace," uvedl v únoru Sobotka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Irena Němcová byl položen dotaz

EU

Upozorňujete, že EU má tendenci potlačovat suverenitu států. Podle mě mnohdy i svobodu lidí, kterým chce lézt do soukromí. O co přesně podle vás EU jde? A kdo to vše řídí? Hodně se mluví o tom, i vy to děláte, že EU dělá to či ono, ale kdo jmenovitě přesně? Ví se, kdo EU řídí a ovládá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turek odhalil zákulisí: Obří pavouk kolem peněz. A pak došlo na Pavla

20:30 Turek odhalil zákulisí: Obří pavouk kolem peněz. A pak došlo na Pavla

Pořad Po žních k Turkovi po více než čtyřech letech končí na VOX TV. Filip Turek a Gabriela Sedláčko…