Vláda chce zrušit koncesionářské poplatky velkému vzoru ČT. Petr Žantovský přemítá, co by se po takovém návrhu začalo dít u nás

18.07.2015 13:58 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Odpovídající reakci ve sdělovacích prostředcích na zlostný výlev bývalého pražského arcibiskupa Miroslava Vlka postrádá Petr Žantovský. Mediální analytik ve svém pravidelném ohlédnutí požaduje, aby Česká televize do detailů popsala, proč nebude moci odvysílat ruský dokument o invazi do Československa v roce 1968. A přemítá nad tím, zda BBC zůstane vzorem i pro naši veřejnoprávní televizi, pokud projde radikální reformou a omezí rozsah své činnosti.

Vláda chce zrušit koncesionářské poplatky velkému vzoru ČT. Petr Žantovský přemítá, co by se po takovém návrhu začalo dít u nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

V úvodu svého pravidelného hodnocení si Petr Žantovský vzal na mušku další kolo tzv. církevních restitucí. „Alespoň mediálně ho odstartoval ten, kdo by se měl v této věci chovat s absolutní zdrženlivostí, totiž bývalý pražský primas, kardinál Vlk. Jeho dnešní církevní funkce je odvozena už jen a výhradně z vatikánské hierarchie, ale Vlk zneužívá jakousi tradiční, z části možná jen domnělou a z Havlovy éry odvozenou neformální autoritu dovnitř českého prostředí a snaží se podkopávat židli svému nástupci Dukovi,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.

Přitom pražský arcibiskup Dominik Duka je mnohem schopnější domluvit se se světskou mocí v zájmu obou stran – věřících i ostatní většinové veřejnosti – než jeho předchůdce. „Slova jako dohoda, shoda, kompromis, vzájemné pochopení by měla být každému křesťanovi nejsvatější, ale pro kardinála Vlka zřejmě víc platí konflikt a snaha triumfovat, ať to stojí, co to stojí. Oč jde? Hrad by měl církvi předat takzvané Mockerovy domy a Jiřský klášter. Katolická církev by se na oplátku měla vzdát dalších majetkových nároků v areálu Hradu,“ vysvětluje mediální odborník.

Bývalý pražský arcibiskup bouří proti dohodě, je prý protiústavní

Další podmínkou této dohody je pro církev povinnost obě tyto nemovitosti, které jsou ve špatném technickém stavu, do pěti let opravit a využívat je k veřejným účelům. „Tyto aspekty dohody Vlkovi nejvíce vadí. Považuje je za ‚protizákonné, protiústavní a hrubě porušující demokratické principy‘, jak doslova prohlásil. Patrně mu též, nebo možná zejména, vadí závazek církve, že by měla nabyté nemovitosti provozovat ve veřejném, nikoli jen svém vlastním zájmu,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

8:35 Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

TÝDEN V MÉDIÍCH Ve skutečnosti nejde o Jana Součka, ale o Václava Moravce. Petr Žantovský pro Parlam…