Vláda má dnes znovu na programu jednání s opozicí o služebním zákonu

04.08.2014 6:05

Zástupce vlády a opozice čeká dnes další jednání o služebním zákonu. Na schůzku by již obě strany měly přinést kompromisní návrhy, které by mohly vést ke sblížení dosud odlišných stanovisek. Přesto se nedá očekávat, že by dnešní jednání bylo posledním, schůzky pravděpodobně budou pokračovat i v dalších dnech.

Vláda má dnes znovu na programu jednání s opozicí o služebním zákonu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády právě začalo

Dnešní setkání dvou zástupců za každou sněmovní stranu začne v Poslanecké sněmovně v 19:00 a podle jeho účastníků potrvá nejspíš několik hodin. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek slíbil, že koalice je připravena pečlivě poslouchat výhrady opozičních politiků. Zároveň ale poznamenal, že vládní strany jsou ochotny jednat o kompromisech u parametrů normy, nikoliv však ustoupit od principu odpolitizování státní služby. 

Výhrady k vládnímu návrhu zákona mají především TOP 09 a ODS. V minulosti hovořily o čtyřech podmínkách, které musí být splněny, aby ustoupily od blokování normy. V pátek ale daly najevo ochotu diskutovat o všech svých připomínkách. 

Nejsložitější debata se dá čekat u generálního ředitelství státní služby, které je zejména pro ČSSD klíčovým prvkem návrhu, zatímco pravicová opozice jej odmítala. Mluví se proto třeba o tom, že by se funkční období prvního šéfa generálního ředitelství zkrátilo ze sedmi na tři roky, tak aby výběr toho příštího mohla ovlivnit vláda vzešlá z dalších sněmovních voleb. 

Pokud se oběma stranám nepodaří nalézt shodu, je možné, že od 1. ledna příštího roku vstoupí v účinnost norma z roku 2002. Pokud by v Česku od příštího roku neplatil služební zákon, hrozí mu, že přijde o peníze z evropských fondů. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…