Vláda nabádá k očkování i básničkou od Wolkera. Plakali jsme, teď chceme žít...

28. 12. 2020 16:49

„Osení stříbří slzy ranní rosy. Snad plakali jsme – ale teď chcem žít! A budeme. Tak jako dřív!“ ukazuje videoklip na Twitteru Úřadu vlády. Nejedná se přitom o chvíli poezie. Básní Jitřní píseň od Jiřího Wolkera totiž kabinet premiéra Andreje Babiše nezpříjemňuje lidem odpoledne, nýbrž startuje očkovací kampaň, která má občany přesvědčit, že si mají nechat vpíchnout vakcínu proti covidu-19.

Vláda nabádá k očkování i básničkou od Wolkera. Plakali jsme, teď chceme žít...
Foto: Repro Twitter
Popisek: Premiér Andrej Babiš při očkování
reklama

Anketa

Které z vybraných jmen by se Vám líbilo na Pražském hradě?

hlasovalo: 15002 lidí
Videoklip umístěný na oficiálním účtu české vlády započíná slunečními paprsky za slov: „Nesmělé jitro do tváří nám dýchlo,“ načež se za recitace básně přesouváme do přírody, na pouť, do zasněžených hor se záběry dětí, ale také na Staroměstské náměstí v Praze, které střídají pohledy lidí v rouškách či zdravotnice, jež si sundává pevně připevněný respirátor.

Záběry lidí v rouškách a sloku „vše divnou vírou v duši naší ztichlo,
i bolest krvavá i těžký vzdor“ pak střídají ukázky aktivit, které bude možné činit po konci vládních restrikcí. Přesouváme se tak na koncert, do hospody, na fotbal, ale zableskne se i záběr vnuka s dědou. „Radostně klidni brouzdáme se bosi chladící travou lesní přes pažit. Osení stříbří slzy ranní rosy. Snad plakali jsme – ale teď chcem žít!“ končí přitom Wolkerova báseň. V klipu však padne dovětek, že žít „budeme“, a to „jako dřív“. „Díky očkování,“ končí klip.

Poslední snímek videa pak společně s logy Úřadu vlády a Ministerstva zdravotnictví informuje, že se začínají očkovat zdravotníci a senioři a že první vakcíny dorazily před dvěma dny.

„Do Česka dorazily první vakcíny a začínáme očkovat zdravotníky a seniory. Vakcinace je nejefektivnější způsob, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie a jak znovu žít tak jako dřív,“ pobízí vláda v příspěvku u videa.

Očkovaných první dávkou vakcíny Pfizer je v Česku 1 260. Většinu z nich zvládly naočkovat pražské nemocnice ÚVN, Motol, Bulovka a Všeobecná fakultní nemocnice. Šlo převážně o zaměstnance.

Vakcína dorazila i do Brna, tam ovšem Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně během prvního dne stihly látku podat jen 70 lidem.

Prvním českým naočkovaným je samotný premiér Andrej Babiš (ANO). V Brně byl mezi prvními ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Čtyři pražské a dvě brněnské nemocnice mohou zatím využít 9 750 dávek vakcíny, dalších 19 500 by mělo do Česka dorazit příští týden.

Česko podle Babiše dostane postupně 15,9 milionu vakcín pro 8,95 milionu lidí a očkovat se bude následujících devět měsíců. Cílem má být dosáhnout v létě proočkovanosti asi 70 procent společnosti.

V první fázi dostanou vakcínu proti covidu zdravotníci, senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči, či sociální pracovníci. Následovat budou i další lidé nad 65 let, chroničtí nemocní, příslušníci integrovaného záchranného systému a profesí klíčových pro chod státu. Na ostatní se dostane nejdříve koncem března. Premiér zmínil, že se připraví rezervační systém.

Premiér Babiš v neděli očkování označil za „konečné řešení proti pandemii covidu-19“. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vedení Senátu vystoupilo v černém: Historicky vážná chvíle. Je potřeba společný postup EU a NATO proti ruskému vlivu

11:26 Vedení Senátu vystoupilo v černém: Historicky vážná chvíle. Je potřeba společný postup EU a NATO proti ruskému vlivu

Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) včera oznámili, že do výbu…