Vláda projedná novelu o Vojenské policii či surovinovou politiku

09.03.2020 6:41

Novelu zákona o Vojenské policii či vyhlášení výběrových řízení na státní tajemníky na ministerstvech spravedlnosti a školství projedná na svém dnešním zasedání vláda. Ministři mají na programu také návrh podkladů pro doplnění Surovinové politiky ČR v oblasti nerostných surovin či iniciativu zastupitelstva Libereckého kraje, aby přerozdělování daňových výnosů pro kraje bylo závislé na počtu obyvatel a počtu kilometrů silnic druhých a třetích tříd. Kabinet bude jednat také o některých opatřeních souvisejících s novým koronavirem.

Vláda projedná novelu o Vojenské policii či surovinovou politiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto
reklama

V souvislosti s infekcí nového koronaviru, který byl v Česku dosud potvrzen u 32 lidí, ministři rozhodnou o centrálním nákupu respirátorů. V první zásilce by mělo být 190.000 respirátorů pro nemocnice, 20.000 těchto pomůcek by měli dostat praktičtí lékaři.

Vláda také projedná návrh na finanční podporu podnikatelů, kteří utrpěli ztráty v souvislosti s koronavirem. Na podporu je vyčleněno 600 milionů korun. Bude-li třeba, částka se případně navýší až na miliardu.

Vojenská policie by podle novely měla dostat právo zasáhnout proti nebezpečným dronům. Nově by se také její působnost mohla rozšířit na policejní ochranu spojeneckých vojáků, kteří projíždí přes ČR. Obrana novelu zdůvodňuje snahou zefektivnit činnost Vojenské policie, zajistit jí účinné podmínky pro plnění úkolů nebo sjednotit tyto podmínky se zákonem o státní policii.

Podle podkladů pro doplnění surovinové politiky stát připraví do konce příštího roku program geologického průzkumu s názvem Bez nerostů nevyrostu zaměřený na nerostné suroviny využívané v nových moderních high-tech odvětvích. Materiál počítá s ustanovením tzv. superstrategických surovin, jejichž možnou těžbu zváží vždy nejdříve stát. Půjde o zlato, lithium, uran, rubidium a cesium.

Kabinet projedná také novelu, která na základě unijních směrnic upravuje ustanovení o užívání ftalátu DEHP a olova v motorech v rámci vládního nařízení o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických zařízeních. Zabývat se bude i několika závěry Nejvyššího kontrolního úřadu či zprávou o inflaci.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Smůla. Fiala odtroubil svržení Babiše a hned má po radosti

12:21 Smůla. Fiala odtroubil svržení Babiše a hned má po radosti

Ani všichni „vlastní“ netleskají návrhu koalic SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN na vyvo…