Vláda s Babišem a lidovci: Komunisté jdou hrabat levicové hlasy. Hádejte, jakými hráběmi

05.11.2013 4:44

ČSSD v chystané vládě upustí od boje s církevními restitucemi, čímž ustoupí KDU-ČSL. S hnutím ANO pak vykšeftuje otázku církevních miliard za zrušení penzijní reformy. Alespoň tak vidí budoucnost pravděpodobně opět opoziční KSČM, která se restituční karty rozhodně nevzdává: Naopak, jako jediná z parlamentních stran je prý ochotna iniciovat referendum proti restitucím a uspokojit tak chutě levicových voličů.

Vláda s Babišem a lidovci: Komunisté jdou hrabat levicové hlasy. Hádejte, jakými hráběmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Pokud vznikne koalice ČSSD s KDU-ČSL a hnutím ANO, pak nejspíše budou nuceni socialisté couvnout v otázce církevních restitucí. Jde totiž o to, že zatímco socialisté i "babišovci" rozsah již schválených církevních restitucí zpochybňují a chtějí výši plnění církvím přehodnotit, pro lidovce je to zdaleka uzavřená kapitola. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek dokonce naznačil, že pokud bude ČSSD na otevření otázky restitucí trvat, tak tím bude pro dohodu na trojkoalici konec.

„Ano, na tom může vyjednávání o této koalici skončit. V mezním případě nás pak na jaře čekají nové volby," prohlásil nedávno Bělobrádek na téma restitucí s tím, že církevní restituce jsou už v běhu a lidovci mohou o nich s případnými partnery jen debatovat, ovšem nevidí prostor pro změnu svého stanoviska.

Sobotka: Možná, že ANO nám půjde na ruku

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by ale prý sociální demokraté mohli najít v postoji k církevním restitucím shodu alespoň s hnutím ANO, neboť i ono požaduje výrazné snížení plateb státu v rámci restitucí. ANO navíc požaduje dohodu s církvemi, aby finance, které utržily za nevrácený majetek, využily ve prospěch potřebných.

ParlamentnímListům.cz v této souvislosti pak dokonce naznačil politolog Oskar Krejčí, že pro komunisty bude tato situace nesmírně výhodná. „Třeba otázka restitucí se stane monopolem pro komunisty," poznamenal Krejčí. Budou tak nakonec komunisté skutečně jediní, kteří budou chtít s restitucemi něco dělat?

„Je fakt, že už nikdo z politických stran se touto otázkou nechce zaobírat. Nedokážu ale posoudit, jestli ČSSD, pokud sestaví výše zmíněnou koalici, od této otázky couvne úplně, neboť to bude podmínka těch dvou stran, tedy KDU-ČSL a ANO. Ale voliči jim právě tuto věc mohou spočítat v dalších volbách,“ poznamenal pro ParlamentníListy.cz poslanec KSČM Vladimír Koníček, který měl otázku církevních restitucí v gesci coby zákonodárce v minulém volebním období.

Koníček: Nesmí to jít před únor 1948

„KSČM ale bude každopádně chtít dosáhnout zmenšení rozsahu vydávaného majetku. Protože jak je to teď, tak tam je rozsah majetku stanovený i na základě zákona tak, že to půjde dokonce i před únor 1948.  My bychom ale chtěli, aby takové nejasnosti nevznikaly. Chceme proto omezit rozsah vydávaného majetku a otevřít i otázku finančního, tedy peněžitého plnění,“ řekl dále Koníček.

„Pokud vím, tak sociální demokraté navrhovali jakési moratorium. Znamenalo by to, že by se na rok vydávání přerušilo, než se politická reprezentace domluví na tom co dál a jak se to vše vyřeší. Na to by se ale musela přijmout novela, jinak by to nešlo, neboť tam jsou lhůty vycházející z dosavadního zákona,“ dodal Koníček.

„Zdá se, že roční moratorium na církevní majetek, o kterém se nyní mluví, je jen úhybný manévr vyjednavačů o trojkoalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL na získání času. Ale je jasné, že se babišovci drží zpátky a KDU-ČSL korekci odmítá. ČSSD se naopak bojí referenda navrhovaného KSČM,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz ke stejné věci místopředseda KSČM Jiří Dolejš a naznačil, jak bude možná KSČM v příštích letech sbírat hlasy levicových voličů.

Bude snaha vyměnit církevní majetek za vyřešení 2. pilíře penzijního systému

Podle něj se dají nyní očekávat snahy vyměnit církevní majetek za vyřešení 2. pilíře penzijního systému. „U ČSSD by byl právě toto viditelný obrat od původně bojovné rétoriky. Účast ve vládě tedy nade vše...“ podotkl ironicky dále Dolejš.

„KSČM a ani kriticky naladěná veřejnost by to ale vzdávat neměla. Oporu máme v podpisech na peticích, které jsme během léta a počátkem podzimu k tomuto tématu posbírali. Případný čas během moratoria by KSČM využila na prosazení zákona o obecném referendu a na veřejnou debatu, ve kterých parametrech by mělo být oddělení církví od státu a s tím spojené ekonomické vztahy podstatně změněny,“ dodal Dolejš.

ANO není nikterak vyprofilováno...

Poslankyně KSČM Soňa Marková si pak povzdechla, že KSČM zůstává a zřejmě i zůstane jedinou stranou, která bude důsledně dbát – co se týče restitucí - na zájmy všech občanů České republiky.

„Určitě to jsou věci, které by se měly otevřít,“ zmínila pro ParlamentníListy.cz Marková k tomu, že hrozí uzavření této otázky.

„Dalo se ale očekávat, že když se sociální demokracie spojí jakýmkoliv způsobem, ať už s tichou podporou, nebo přímo vládní koalicí s lidovci, takže bude muset v některých důležitých otázkách, na kterých předtím tak bojovně stála, ustoupit. Smutné ale je, že ani ANO není nikterak vyprofilováno v této věci. Proto souhlasím s profesorem Krejčím, že vlastně KSČM zůstává jedinou parlamentní stranou, která si stojí na svých původních základech v této věci,“ zmínila Marková a zdůraznila, že by se otázka církevních restitucí měla otevřít už proto, že lidé podepisují petice.

„Oni podepisují petice pro to, aby se znovu tato otázka otevřela, a to především v části, kde jde o vyplácení finančních náhrad, a kvůli tomu, aby majetek, který se bude předávat církvím, tak aby bylo doloženo, že církve tento majetek skutečně vlastnily a že jej potřebují pro svou činnost,“ poznamenala poslankyně s tím, že současně by se měla znovu otevřít i otázka na přechodné období, kdy jsou církvím vypláceny restituce a zároveň je církev placena ještě ze státních prostředků.

„Je ale jasné, že už nejde vzít zákon zpět, když i Ústavní soud odmítl tuto věc řešit. Ovšem měly by se alespoň upravit ty konkrétní podmínky tak, aby to neznamenalo, že se velkoryse církvím dá všechno a zároveň se budou platit z veřejných finančních prostředků a nebudou peníze třeba na nemocnice, na školy, na sociální péči a tak dále. Takto si to určitě občané České republiky nepředstavovali,“ doplnila Marková.

Konečná: ČSSD asi couvne výměnou za premiéra

„Já to vidím tak, že ČSSD couvne úplně ze svého volebního programu výměnou za funkci premiéra. Pokud ale vím, tak se hnutí ANO moc konkrétně k církevním restitucím zatím nevyjadřovalo, takže je nechá nějak volně projít. Podle mne se ale budou chtít babišovci dohodnout na tom ročním moratoriu, stejně tak jako ČSSD,“ řekla ParlamentnímListům.cz poslankyně KSČM Kateřina Konečná.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

„My ale rozhodně na tomto tématu rádi budeme spolupracovat s kýmkoliv, kdo bude tuto otázku považovat za důležitou. Vím, že jsme se bavili o tom, že nějaké legislativní návrhy připravíme, ale konkrétní jejich znění teď rychle neřeknu, neboť je budeme probírat na poslaneckém klubu příští týden,“ dodala Konečná.

„Budeme chtít v této otázce vyvolat referendum a nejspíše proto vyvoláme petiční akci. Za druhé budeme požadovat, aby se velmi pečlivě prověřovaly veškeré záležitosti, které se týkají požadavku církví na nemovitý majetek. Jde o to, že na listu vlastnictví musí být jasně uvedeno, jaký je tam nabývací titul příslušné církve. Jestliže je tam ´fine prezentatio´ (bez podkladu), pak budeme velmi tvrdě vyžadovat, aby takovýto majetek nebyl restituován,“ sdělil k aktivitám komunistů pro ParlamentníListy.cz také europoslanec za KSČM Jaromír Kohlíček.

Klesají členové církví, ale stoupá počet placených farářů

Parlament podle něj ale může - stejně tak, jako přijal zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi – modifikovat stávající zákon. „KSČM proto bude chtít, aby občané v referendu řekli, jestli jsou pro to, aby se do finančního majetkového vyrovnání vzaly všechny platby, které se církvím poskytovaly v minulých letech,“ zmínil dále Kohlíček se zdůrazněním, že je s podivem, že klesají členové jednotlivých registrovaných církví, ale na straně druhé stoupá počet státem placených farářů.

„Je možné, že otázka církevních restitucí bude předmětem významné části koaliční dohody mezi stranami. Ale není mi jasné, do jaké míry od svých plánů ČSSD v tomto případě úplně upustí a do jaké míry se bude snažit alespoň symbolicky svůj předvolební slib splnit. Ale musím zdůraznit, že se může stát, že určitým spojencem KSČM v případě referenda mohou být i další parlamentní subjekty, protože obecné referendum jsme v předvolební kampani nepožadovali jen my,“ uzavřel názory komunistů Kohlíček.

Stát zatím vydal 59 pozemků

KSČM už před volbami uváděla, že lidé by měli o zrušení církevních restitucí rozhodnout v referendu. Komunisté konkrétně plánovali, že po předčasných volbách do sněmovny navrhnou uspořádání referenda, ve kterém by se lidé vyjádřili k otázce, zda má nadále platit zákon o církevních restitucích, na základě kterého je vydáván majetek.

Církve a církevní společnosti podle České televize od začátku ledna požádaly o vrácení více než 18 tisíc pozemků. Stát jich dosud vydal 59. Stát vyjednal církevní narovnání a změnu financování se 17 církvemi a náboženskými společnostmi. Církve mají podle schváleného zákona od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během třiceti let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci.

Součástí smluv je i postupné odstřižení placení duchovních ze státního rozpočtu, což znamená, že stát by v této době přestal hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…