Vláda se bude muset uskrovňovat, vzkazuje známý ekonom

30.12.2013 15:50

Ekonom Luděk Niedermayer v Respektu hodnotí novou koaliční smlouvu. Poukazuje na to, že nepočítá s velkými projekty, ale přesto zvyšuje zadlužení státu. Ekonomický růst prý vládě stačit nebude.

Vláda se bude muset uskrovňovat, vzkazuje známý ekonom
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

„Zejména socialisté zhusta kritizovali Nečase za omezení státních investic a slibovali změnu. Faktem je, že koaliční smlouva nemluví o žádné konkrétní velké investici, podle všeho zřejmě nepodpoří sen prezidenta Zemana o podivné stavbě průplavu Dunaj-Odra-Labe a opatrná je i v případě Temelína,“ píše Niedermayer.

Růst vládě stačit nebude

Ekonom upozorňuje, že se ve smlouvě téměř nic nepíše o tom, jak chtějí politici navzdory vyšším výdajům udržet stávající schodek státního rozpočtu. „Jistou část problému může vyřešit ekonomický růst (jedno procento růstu navíc může pomoci státní kase o řádově 15 miliard korun), nicméně to nebude stačit a vláda se bude muset uskrovňovat,“ konstatuje.

Řešení spatřuje v lepším řízení výdajů a investic, centralizaci služeb a posílení kontrolních mechanismů. „To ovšem vyžaduje velkou vůli na straně celé vlády a vysokou kompetenci při zavádění těchto nástrojů. Obdobný problém bude i s lepším výběrem daní, kde změny zákonů či pravidel budou narážet na potřebu stability systému, kterou smlouva také zdůrazňuje,“ dodává Niedermayer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

9:06 Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

Zvoleni ekonomky Hany Lipovské, moderátora Luboše Xavera Veselého a publicisty Pavla Matochy do Rady…