Vláda se vyjádří k návrhu KSČM na rozšíření účinné lítosti u korupce

18.02.2018 8:55

K návrhu poslanců KSČM na rozšíření účinné lítosti u korupce se vláda v demisi Andreje Babiše (ANO) postaví zřejmě neutrálně, vyplývá z podkladů pro středeční schůzi. Věcně by kabinet měl s předlohou souhlasit. Upozorní však na to, že stejnou úpravu obsahuje širší vládní novela trestního zákoníku a řádu, která už je ve Sněmovně. Informovala o tom ČTK.

Vláda se vyjádří k návrhu KSČM na rozšíření účinné lítosti u korupce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Poslanci by měli rozjednat tuto předlohu na schůzi, která začne koncem února. Nyní se účinná lítost vztahuje pouze na případy, v nichž lidé požadovaný úplatek pouze slíbí a uvědomí o tom policisty. Poslanci KSČM i vláda opět chtějí, aby zahrnovala i lidi, kteří už požadovaný úplatek poskytli a hned potom to oznámili policii.

Úprava by podle předkladatelů Zdeňka Ondráčka a Stanislava Grospiče měla motivovat účastníky korupčních případů k jejich oznamování. „O těchto trestných činech se orgány činné v trestním řízení vůbec nedozví a korupční trestná činnost tím zůstává nepotrestána,“ napsali autoři v důvodové zprávě. Stíhání totiž hrozí oběma stranám korupčního jednání.

Stejné ustanovení navrhovala v minulém volebním období v novele trestního řádu vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Sněmovna je z předlohy navzdory nesouhlasu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) vypustila. Poslanci vyslyšeli argumentaci tehdejšího předsedy ústavněprávního výboru a nynějšího Pelikánova náměstka Jeronýma Tejce (dříve ČSSD), podle které by novinka zhoršila důkazní situaci. Lidé, pokud jsou žádáni o úplatek, by měli požadavek odmítnout, nebo úplatek slíbit a uvědomit policii, aby mohla předání zdokumentovat, tvrdil.

Vládní novela po sněmovních úpravách tehdy dala policii jen pravomoc dočasně odložit trestní stíhání člověka, pokud požadovaný úplatek slíbil a zároveň to bez zbytečného odkladu nahlásil. Komunističtí poslanci následně navrhli rozšíření této formy účinné lítosti podle původního záměru kabinetu, Sněmovna však předlohu do loňských voleb neprojednala.

Nyní přišla KSČM i jednobarevná vláda ANO s novelou znovu. Předpokládá také, že státní zástupce bude moci rozhodnutí policie o dočasném odkladu trestního stíhání zrušit například v případě, že oznamovatel korupce nebude při vyšetřování spolupracovat. Pokud naopak tento závazek dodrží, žalobce bude moci rozhodnout o tom, že stíhán nebude.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…