Vláda vysaje lidem krev daněmi a sranda končí. Tak praví Upír Krejčí

30.10.2012 14:03

REVUE Zoufalé nápady? Stát vedou do pekla vyčůraní úředníci státní správy. A co je nahradit odborníky? I ministři by si mohli udělat pauzičku, aby bylo míň korupce. V humorné nadsázce u piva si takhle ulevoval bavič Václav Upír Krejčí s tím, že ho napadají všelijaké zoufalé nápady. Z toho, co vidí denně ve zprávách a kolem sebe, má prý opruzeniny, což jej začíná štvát. Vyzývá, abychom věci nazývali pravými jmény, tedy zloděje zlodějem, a bude líp.

Vláda vysaje lidem krev daněmi a sranda končí. Tak praví Upír Krejčí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Novák Večerníček křtil svou novou knihu za účasti vzácných hostů

Jak se díváte na kroky zdejší vlády?

Ať už je to jakkoliv, nejsem úplně doleva, ale víc doprava. Nicméně žiju hodně dole s lidmi, kteří jsou na tom čím dál hůř a mají hodně utažené opasky. Jim se nesmí zvyšovat daně. Přestane totiž existovat kultura, přestane vše a je to zničující i pro státní kasu. Kalouska jsem měl moc rád, ale teď momentálně ne. Protože jakmile vyhlásil zvyšování DPH, tak jsem jeden měsíc měl poprvé od revoluce osmdesát procent kšeftů zaplacených mimo fakturu a jakýkoliv jiný papír. Musím říct, že jsou v tom dokonce i dvě banky. To mě vyděsilo nejvíc, že i banky mají černý prachy. Něco se děje špatného a dokonce i podnikatelé říkají, ať už si s tou jejich státní kasou vylížou kapsu. Ha, ha, ha… Vláda vysaje lidem krev v podobě daní a sranda skončí.

Není to kvůli tomu, že na ministerstvech sedí lidé, kteří svým resortům moc nerozumí?

Nevím. Ale myslím si, že za čtyři roky žádný nový politik nemůže pochopit, jak jeho resort funguje. I tam by to mělo být stejné jako v restauracích McDonlad´s. Nejdřív začít mytím záchodů, pak mytím roštů, následně se přejde k přípravě housek, až se postupně vyšplhá do postu manažera. To ve státní správě, ani v politice nefunguje. Zažil jsem jednoho funkcionáře, který byl na kandidátce hodně hluboko, a pak jej lidé preferenčními hlasy dostrkali do funkce starosty jednoho významného města. Je sice velmi vzdělaný, ale nebyl na to vůbec připravený. Najednou první rok u piva říkal, že něco podepsal, ale vůbec neví co. Úředníci mu říkali, že to podepsali všichni před ním, takže by měl i on. A tak rok podepisoval. Druhý rok zjistil, co podepsal. Třetí rok zjistil, co to tam je za hajzlíky, čtvrtý rok končil a dodnes má strach, co na něj vytáhnou.

Takže tento stát vedou do pekla hlavně vyčůraní státní úředníci?

Jestlipak na ministerstvech nejsou lidi, co vedou tento stát, ještě od Husáka? Úředníci, co chodí v tesilkách, jimž každý politik věří. Jednou dávno mi to říkal nejmenovaný poradce jednoho ministra. Na ně by se asi mělo nejvíc zaměřit, ale jak říkám JPP, tedy jedna paní povídala. Prý se úředníci maskují, že mají starý škodovky a nosí tesilky a ošuntělá saka, přitom mají někde u móře hotely a restaurace. Ha, ha a možná i milenky. Jé, to bych chtěl taky. Masaryka jsem neštudoval a pro všechny jsem provokatér, tak pozor! Ale slyšel jsem, že udělal jednu možná geniální věc. Když byla prý velká korupce, tak vyměnil vládu za opravdové odborníky. Ale ne ty, dosazené politickými stranami. Tak bych to dnes zkusil, co to udělá. Nebylo by to na chvíli lepší? Ale ne na jeden den, na víc!

Když jsme u tatíčka Masaryka, koho byste na Hradě chtěl vidět po Václavu Klausovi?

Budu vás šokovat. Chci tam Miloše Zemana. Vidíte, takže až tak moc doprava nejsem. Osobně jsem ho poznal, doprovázel na jedné z politických kampaní. On ví, co udělal za průšvihy. Ví, koho objevil, tedy Grosse, Špidlu, Paroubka. A on jediný se s tím může vypořádat. Je to noblesní, chytrý pán, génius. Když jsem s ním mluvil, tedy spíš raději poslouchal, protože jsem pochopil, ha, ha, ha, jak jsem úplně blbej. Jednou mi o něm vyprávěl Václav Klaus, že měl jednou Miloš hodně vypito, někdo ho dost naštval a u pultíku mluvil hodinu z patra. A já si uvědomil, řekl Klaus, že to, co on říkal, bych psal rok. Na panu prezidentovi se mi líbí, že Zemana uznává. Oni se vlastně uznávají navzájem.

Nicméně netřeba se bát nějaké velké ekonomické emigrace?

Možná. Je to už pár let. V Dánsku byli u moci socialisté a dost brali bohatým. Ti se naštvali a emigrovali. Nejslavnější tamní komik Fleming Jensen, s nímž jsme s Nesvadbou jezdili šest let hrát, tak mu na všechno dali takové daně, že odešel ze země. Koupil si malou chatku v zahrádkářské kolonii u Londýna. V Anglii má tedy trvalé bydliště, ale přechodně bydlí v Dánsku a odepisuje si z daní vše, co si tam vydělá. To se může stát tady taky a zůstaneme tady jen my chytrý chudý. Vláda to nevnímá. Teď mě napadlo, jaké by to bylo žít v době kriminálního rady Vacátka, kdy štětka vypadala jako štětka, lapka jako lapka, vrah jako vrah a tak dále. Dnes si ti zlodějíčkové na sebe vzali naše slušné podoby a v nich dělají velké sviňárny. Mám několik kamarádů cikánů. Ti o sobě neříkají, že jsou Romové, protože jsou slušní. A podívejte se, nejsem plnoštíhlý, ale tlustý. Pojďme vše nazývat pravými jmény a pak si budeme žít dobře. Demokracie má bohužel tu nevýhodu, že slušní ustupují neslušným a tím se stávají slabšími. Pak se demokracie jako mafie užírá zevnitř sama.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan RychetskýTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

13:24 „S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

Ve středu se odehraje další demonstrace proti vládě Petra Fialy na Václavském náměstí. Ovšem její or…