Vláda zlehčuje problém domácí práce, míní organizace pro migranty

12.08.2012 20:29

Vláda podle zástupců organizací, které pracují s migranty, zlehčuje problematiku domácí práce cizinců v Česku. Kabinetu vyčítají, že nedoporučil ratifikovat mezinárodní úmluvu, která má zlepšit podmínky pracovníků v domácnostech. Vláda svůj postup zdůvodnila tím, že tato otázka není u nás natolik významná, aby se kvůli ní musely pak upravovat zákony. Podle aktivistů a expertů ale chův, uklízeček či pečovatelek v českých rodinách přibývá a často pracují za nevyhovujících podmínek.

Vláda zlehčuje problém domácí práce, míní organizace pro migranty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce pro Prahu

Postavení pracovníků v domácnostech má zlepšit úmluva Mezinárodní organizace práce. Podle vlády není účelné ratifikaci navrhovat, když české domácnosti ke konci roku loni zaměstnávaly podle statistik jen 15 lidí z EU a 34 z ostatních států. To je asi 0,02 procenta zahraničních sil v ČR, podotkla vláda. České zákony prý upravují jinak než úmluva pracovní dobu i kontrolu dodržování předpisů. Pravidla pobytu či ochrany soukromí v cizí rodině nestanovují. Legislativa by se musela měnit.

Zájem o chůvy či uklízečky roste

Podle expertů a aktivistů je ale počet lidí, kteří pracují v českých domácnostech, mnohem vyšší. V zemi už fungují specializované agentury, které nabízejí českým zájemcům chůvy či uklízečky ze zahraničí. "Jenom Filipínek, kterým práci zprostředkovaly agentury, je minimálně padesát. Pracovní smlouvu mohou mít ale napsanou na pozici učitelky či vychovatelky dětí, o které se v domácnostech starají," uvedla koordinátorka programu migrace společnosti Člověk v tísni Pavla Redlová.

Zástupci organizací na pomoc migrantům i někteří experti s postupem kabinetu nesouhlasí. Poukazují na to, že cizí pomocnice v rodinách nemívají stanovenou pracovní dobu a dělají denně klidně i 18 hodin. Pracují také o víkendech. Nemívají dost odpočinku a soukromí. Často pracují bez řádné smlouvy, nedostávají ani slíbenou odměnu. "Téměř každá cizinka prošla především na počátku svého života v České republice nějakou formou práce v cizí domácnosti," řekla ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová. Podle ní navíc vláda opomněla i Čechy a Češky, kteří v cizích domácnostech pracují.

Zájem o služby chův či uklízeček v Česku roste. Důvodem je mimo jiné to, že lidé tráví mnohem víc času v práci a mají méně času. Navíc mají také víc peněz než dřív, takže si výpomoc mohou dovolit. Podle antropoložky z Univerzity Karlovy Petry Ezzeddine se bude zvyšovat ale i zájem o další profese. "Poptávka po zahraničních pracovnicích bude v Česku - podobně jako jinde ve světě - narůstat. Jak stárne naše populace, tak bude třeba ošetřovatelek, které by se staraly o seniory," uvedla antropoložka Ezzeddine z fakulty humanitních studií, která pracuje na výzkumech o pracovnicích v domácnostech. Zaměřuje se třeba na ukrajinské migrantky, které pečují v Česku o nemocné.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…