Vláda zřejmě odmítne návrh ODS na obnovení daňové slevy důchodcům

25.05.2014 21:07

Vláda na svém středečním zasedání zřejmě odmítne návrh poslanců ODS, kteří chtějí v novele zákona o daních z příjmů vrátit pracujícím důchodcům slevu na dani. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání vlády. Vláda se podle něj sice obecně se záměrem ztotožňuje, návrh však podle ní obsahuje pouze dílčí změnu, která by připravila rozpočet o peníze a není posouzena v širších souvislostech fiskální politiky. Vláda sama připravuje podobný návrh.

Vláda zřejmě odmítne návrh ODS na obnovení daňové slevy důchodcům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto
reklama

Pracující důchodci nemají slevu na dani od loňska, nemohou si tak měsíčně odpočítat 2070 korun. Nárok na daňovou úlevu mají jen tehdy, pokud nedostávali důchod. Opatření, které má platit do konce roku 2015, bylo součástí úsporného balíku někdejšího kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS).

V naší zemi pracuje více než 145 tisíc důchodců

Podle ČSÚ pracovalo loni v Česku přes 145.000 penzistů a penzistek. Mnozí si kvůli daňové slevě pozastavili výplatu důchodu. Letos v lednu sociální správa evidovala zhruba 4800 takových lidí, loni kolem 30.000.

Ministr financí Andrej Babiš i premiér Bohuslav Sobotka tento týden potvrdili, že vláda bude podporovat znovuzavedení této změny. "Potvrdili jsme si na koaliční úrovni, že budeme podporovat znovuobnovení slevy pro pracující důchodce, a to od ledna 2015," řekl ve středu Sobotka.

Také v návrhu stanoviska stojí, že vláda připravuje komplexní novelu zákona, která obnovení slevy pro důchodce obsahuje. Podle vlády jde však o soubor změn s vyváženým dopadem těchto daňových změn na státní rozpočet, poplatníky i podnikatelské prostředí. Poslaneckému návrhu ODS vláda současně vytýká i legislativní nedostatky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

21:38 Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

ROZHOVOR „Rok se díváme na šťourání lidem v nose a píchání injekcí, pokud možno v největším detailu,…