Vladimir Putin jede do Maďarska. O toto při návštěvě běží

17.02.2015 12:11

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v Budapešti setká s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Hlavním bodem Putinovy návštěvy budou jednání o dodávkách plynu. Současná dohoda totiž vyprší v letošním roce. Vedle toho však prý Putin demonstruje před celým světem, že má spojence v EU a NATO.

Vladimir Putin jede do Maďarska. O toto při návštěvě běží
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

BBC upozorňuje, že jde o první návštěvu ruského prezidenta na půdě členského státu Evropské unie od června loňského roku. Samotný Orbán se s Putinem ke dvoustranným jednáním naposledy sešel před více než rokem v Moskvě. Podle mnoha expertů má pro Putina návštěva v Maďarsku i jiný než obchodní záměr. „Vladimir Putin chce doma i v zahraničí ukázat, že Rusko má v EU i NATO spojence,“ všímá si britské veřejnoprávní médium, které poukazuje rovněž na návštěvu německé kancléřky Angely Merkelové v Budapešti, jež se uskutečnila před asi deseti dny.

kompletní text v angličtině na BBC máte k dispozici ZDE

Maďarsko podle BBC udržuje s Ruskem mimořádně blízké vztahy a je považováno za jednoho z nejbližších spojenců Moskvy, což se projevilo i ve vztahu k západním sankcím. „Premiér země Orbán se k nim stavěl značně rezervovaně a poznamenal tehdy, že Evropská unie se sankcemi střelila do vlastní nohy, protože utrpí v důsledku přerušení obchodování s Ruskem sama značné ztráty,“ uvádí BBC a dodává, že Orbánovy proruské názory ostře kontrastují s jeho postoji v mládí, kdy se projevoval vůči komunistickému režimu a Sovětskému svazu velmi kritiky.

Radio Svobodná Evropa si v souvislosti s dnešním příjezdem Putina do Budapešti všímá protestů, které se včera uskutečnily v Budapešti. Dle odhadů asi 2000 demonstrantů protestovalo proti údajnému příklonu Maďarska k Rusku. Účastníci shromáždění vyzývali premiéra Orbána, aby nepokračoval v „putinizaci“ země. Někteří z nich drželi v rukách transparenty s nápisem „Ne Putinovi, ano Evropě a Západu.“ Svobodná Evropa rovněž poukazuje na jistou názorovou shodu mezi Maďarskem a Ruskem. „Premiér v loňském roce odsoudil západní liberalismus a otevřeně mluvil o tom, že Maďarsko by se mohlo inspirovat politickými systémy fungujícími v Rusku nebo v Číně, čímž si od svých evropských kritiků vysloužil značnou nelibost,“ píše se na Svobodné Evropě.

celý text v angličtině na Svobodné Evropě je ZDE

Agentura Associated Press přináší k návštěvě ruského prezidenta v Maďarsku obsáhlý článek, ve kterém nazývá premiéra Viktora Orbána „malým Putinem“. Je prý paradoxní, že se z původně studentského vůdce Orbána bojujícího proti sovětské ideologii stal populista, který se snaží za každou cenu vlichotit do přízně Kremlu. „To má ostatně společné s politickými vůdci Srbska, Slovenska a České republiky. Všichni se snaží využít všech výhod plynoucích ze členství v EU, ale zároveň se snaží udržet si otevřené dveře do Ruska,“ kritizuje agentura, jež uvádí, že naopak další země bývalého východní bloku Polsko a Rumunsko se staví k Rusku ostře kriticky.

celý text agentury najdete také ZDE

Za hlavní důvod podpory Putina ve východní Evropě považuje Associated Press obavy, aby nebyly ohroženy dodávky energií plynoucí z Ruska. „Mnoho států v tomto regionu trpí i v důsledku západních sankcí uplatňovaných vůči Rusku a také kvůli zákazu dovozu evropských potravin na území země. Sankce vedle Orbána odsoudil mimo jiné i český prezident Miloš Zeman, který se tak dostal do rozepře s premiérem a českou vládou,“ popisuje agentura. Orbán byl za své příliš proruské postoje hojně kritizován a zdá se prý, že začíná měnit kurz. „Před pár dny přijela na návštěvu kancléřka Merkelová a maďarský premiér navštívil tento pátek Kyjev, aby Petru Porošenkovi vyjádřil podporu v boji za suverenitu země,“ píše agentura.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

15:05 Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

Funguje ještě vůbec koalice ANO a ČSSD držená u moci komunisty, když byly obří daňové změny prohlaso…