Vladimir Putin odhalil „jedno malé tajemství" stran Ukrajiny a u nás to zapadlo. Čtěte, máme překlad

03.09.2014 8:02

Vladimir Putin minulý týden pronesl na táboře prokremelských mládežníků u jezera Selinger, že jeho země se nenechá vtáhnout do válečného konfliktu. Při té příležitosti poukázal na jadernou sílu své země, což je prý skutečnost, která by měla spolehlivě odradit každého, kdo by měl choutky pouštět se do konfliktu s Ruskem. Se svými „obdivovateli“ hovořil i o údajné podpoře bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. ParlamentníListy.cz opět přinášejí čtenářům překlad celé jeho odpovědi.

Vladimir Putin odhalil „jedno malé tajemství" stran Ukrajiny a u nás to zapadlo. Čtěte, máme překlad
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

Anketa

Co si myslíte o západních sankcích proti Rusku?

hlasovalo: 41843 lidí

Slova ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že je třeba mít na paměti, že je Rusko jednou z největších jaderných mocností, vyděsila mnohé západní politiky, včetně někdejší šéfky Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS). Její komentář pro ParlamentníListy.cz k přečtení ZDE.

ParlamentníListy.cz na svých stránkách rovněž publikovaly odborný překlad celé odpovědi Vladimira Putina na otázku ruského studenta ohledně historického významu ruské společnosti na mezinárodní scéně a jejího možného „odstrašujícího“ efektu na všechny ty, kteří se pokouší o vtažení Ruska do otevřeného světového konfliktu.    

Na setkání s ruskými mládežníky ovšem přišla řeč i na bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, kterého prý Rusko mělo dostat do čela Ukrajiny a držet ho u moci. Jakoukoliv jeho podporu ruský prezident důrazně odmítl s tím, že jeho zvolení bylo výhradně rozhodnutím Ukrajinců. Zároveň odmítl jakýkoliv nátlak na Janukovyče, aby nepodepisoval asociační dohodu s Evropskou unií. Kdyby ji prý Ukrajina chtěla podepsat, mohla to udělat už dávno.

Anketa

Má Česko zakázat muslimkám nosit na veřejnosti šátky, burky apod.?

92%
8%
hlasovalo: 16166 lidí

Co ve skutečnosti pronesl Vladimir Putin:

Gadis Obragimov, Dagestán:

Mám možnost komunikovat s některými svými ukrajinskými přáteli i s přáteli z ostatních zemí. A oni většinou zastávají názor, vidí situaci na Ukrajině tak, že bývalý prezident Janukovyč je podle nich naprostá ruská kreatura a že to ve skutečnosti bylo Rusko, které způsobilo samo sobě velký problém, když podporovalo tak nečestného a morálně pochybného člověka, který si v podstatě nakradl tolik, až se prodral k moci. Pro Západ pak bylo jednoduché vyvolat protesty proti takovému prezidentovi. Jaký na to máte názor?

V. Putin:

Odhalím vám takové jedno malé, no, není to ani tajemství, spíše příběh. Co se týče bývalého ukrajinského prezidenta Janukovyče, neměli jsme k němu ani nemáme žádný zvláštní vztah. Viktora Janukovyče jsme nikdy nikam neprosazovali, nikam jsme se ho nepokoušeli protlačit. Byl bych rád, kdybyste si to uvědomili i vy, a aby to věděli lidé na Ukrajině i v Rusku: Nikdy se nic podobného nedělo!

Anketa

Který evropský národ máte nejraději? (Hlasování od 14.4.2016)

52%
1%
2%
32%
1%
2%
0%
hlasovalo: 9658 lidí

Rusko vždy podporuje vládnoucí politiky. V tomto směru se nechováme stejně jako někteří naši partneři. Ti jsou ostatně v tomto ohledu daleko pragmatičtější, protože, abych tak řekl, svá vejce obezřetně vkládají do různých košíků. A nejen to – to dělají velice rádi například Američané, že i když je v některé zemi vláda, která je k nim loajální, stejně vždy pracují také s opozicí. Vždycky!

A zpravidla dokonce opozici tak trochu ponoukají a popouzejí proti těm, kdo jsou u moci, aby i když k nim je ta která vláda loajální, začala být ještě loajálnější, aby jim ukázali: Ano, v případě, že to budete potřebovat, máte se o koho opřít. To je jistě pragmatická pozice, přičemž se uplatňovala už dlouhá staletí například ještě ve Velké Británii.

No a tyto anglosaské manýry se později přenesly do Spojených států a jsou tam používány i v současné době. Ať už mi na to odpovědí cokoli - a jsem přesvědčen, že mě budou chtít jako obvykle chytit za slovo a budou mě za to odsuzovat – mé vnitřní přesvědčení mi zkrátka říká, že to tak je. Jenomže u nás, zejména v postsovětském prostoru, tak zkrátka postupovat nemůžeme. Zcela přirozeně tu máme situaci, která je úplně odlišná. To znamená, že my vždy  zcela samozřejmě hovoříme s těmi, kdo jsou u moci, a podporujeme je.

To neznamená, že nás nezajímá opozice, nebo že bychom se k ní měli chovat nepřátelsky. Ne, tak to není, my nečiníme rozdílu, chováme se ke všem stejně, ale spolupracujeme s demokraticky zvolenou vládou. A přesně tak to bylo i za prezidenta Kučmy. A když se jeho prezidentský mandát chýlil ke konci, přímo jsem se ho zeptal: „Leonide Daniloviči, koho by mělo Rusko podporovat v příštích prezidentských volbách?“ A on mi řekl, že Janukovyče. Já jsem tehdy měl jisté pochybnosti, jestli je to z jeho strany definitivní rozhodnutí, a tak jsem se ho na to ještě jednou, ve fázi finální přípravy k předvolební prezidentské kampani zeptal. A on mi odpověděl: „Je to definitivní, už je vše vyřešeno, přijali jsme rozhodnutí, že budeme podporovat Janukovyče. A chtěl bych požádat vás a Rusko, abyste ho také podpořili prostřednictvím informačních zdrojů a politicky.“

A tak jsme to udělali. A potom, když došlo k rozvratu a naprostému chaosu ohledně třetího kola voleb – jinak se to skutečně říci nedá - sledoval jsem to samozřejmě s otevřenými ústy. A tehdy už jsem se musel obrátit na Leonida Daniloviče a říkám mu: „Co se děje? Tak podporujete ho, nebo nepodporujete? Vždyť oni zpochybnili jasný výsledek voleb. Janukovyč přece jasně zvítězil ve druhém kole. Jenomže pak se to všechno zvrtlo v mimořádně ostrý a tvrdý vnitropolitický boj."

A pan Juščenko, který se stal prezidentem, i paní Tymošenková, která se stala premiérkou, jak se ukázalo, také nedosáhli žádného zásadního úspěchu, když dopustili, aby v dalším kole tohoto souboje zvítězil Janukovyč. A já se, jen tak mimochodem, musím neustále ptát: „Proč jste tehdy vlastně neuzavřeli asociační dohodu s Evropskou unií? Kdo vám v tom bránil? Měli jste veškerou moc ve svých rukou!“ Ale stejně to neudělali. Otázkou zůstává, proč?

Mám takové podezření, že to neudělali z toho prostého důvodu, protože ze sociálně-ekonomického hlediska šlo o dosti nebezpečný krok. Zřejmě tušili, že následky pro ekonomiku Ukrajiny, a tím pádem i pro sociální oblast, mohou být dosti bolestné a těžké, což se může následně promítnout i do politiky. Ale opakuji, my jsme nikdy nikoho k ničemu netlačili, nenutili, nenutíme a nutit nebudeme, a to se týkalo i Janukovyče. To byla svobodná volba ukrajinského národa a logika vnitropolitických procesů.

Mimochodem, s panem Juščenkem, který se považoval za prozápadního politika, a také s paní Tymošenkovou, která měla přesně stejný image, jsme spolupracovali, přičemž zcela plnohodnotně. A určitě dobře víte, že když se paní Tymošenková ocitla ve vězení, naše stanovisko bylo formulováno dosti jasně. Osobně jsem vždy prohlašoval a byl přesvědčen o tom, že používání kriminálních metod a kriminální politiky je nepřijatelné v politice jako takové.

A mělo to samozřejmě negativní vliv i na rusko-ukrajinské vztahy, protože my jsme byli přesvědčeni o tom, že při uzavírání dohod s Ruskem o dodávkách plynu k žádnému porušení zákona nedošlo. Mimochodem její straničtí kolegové, kteří byli přítomni podpisu toho kontraktu, včetně současného ministra energetiky Prodana, nyní z nějakých důvodů nechtějí dodržovat ty smluvní podmínky, které sami podepsali, ale to už je zase jiný příběh.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …