Vládní strategie proti sociálnímu vyloučení se těžko uplatňuje v praxi

09.10.2011 7:45

Města zatím nepocítila vládní strategii boje proti sociálnímu vyloučení. Někteří lidé dokument navíc považují za vágní, i když kabinet Petra Nečase si za ním stojí a považuje ho za nápomocný pro města i ministerstva.

Vládní strategie proti sociálnímu vyloučení se těžko uplatňuje v praxi

Vládní strategie například radí, aby města zřídila takzvané sociální firmy, které by zaměstnávaly dlouhodobě nezaměstnané. „Nevím, kdo ji bude zřizovat, a nevím, kdo ji bude financovat," neví si rady místostarosta Rumburku Ladislav Pokorný (ČSSD). Ve Varnsdorfu a Šluknově zatím sbírají zkušenosti, píše server čt24.cz.

Míra nezaměstnanosti brzdí vládní strategii

Ve Šluknově komplikuje realizaci plánu právě míra nezaměstnanosti, která zde dosahuje 18 procent. Město tomu nedokáže čelit a podobný problém má Varnsdorf i Rumburk.

V Bruntále ovšem sociální firma funguje 7 let pod dohledem občanského sdružení a je zde zaměstnáno přes 80 lidí. „Na start je možné využít strukturální fondy Evropské unie. Mohou to být městské sociální firmy nebo je možné využít neziskové organizace," navrhuje na čt24.cz Martin Šimáček z Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách.

V době, kdy se pořádají protesty proti Romům, ale nikdo nechce lidi z této menšiny zaměstnat. Server čt24.cz zjistil případ Viléma Davida, kterého nezaměstná už ani jeho známý kvůli posměškům okolí.

Jiní Romové třeba nedostanou podnájem, protože se majitelé bytů obávají problémů.

Radnice nemají byty pro projekt prostupného bydlení

Takové lidi by vládní strategie zařadila do projektu prostupného bydlení. Nejdříve by dostali k dispozici noclehárny a holobyty, poté by měli nárok na ubytovny a tréninkové bydlení. Pokud se v nových obytných prostorách osvědčí, mohli by dostat standardní byt se smlouvou.

Varnsdorfu ale chybí potřebný počet bytů, většina je rozprodána. Teď má k dispozici jednu ubytovnu a tři standardní byty. Další města mají podobný problém, a proto upozorňují, že realizovat vládní strategii potrvá řadu let.

Související:

reklama

autor: vfe

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Válka s Ruskem

Pořád slyšíme, jak se máme připravit na válku s Ruskem. Z čeho teze, že nás Rusko napadne pramení? Myslíte, že jsme po Ukrajině druzí na řadě? A nechrání nás naše členství v NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

22:31 Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

My fakt pošleme naše syny do války? Někomu přeskočilo, ne? Lídr opozičního parlamentního hnutí ANO A…