Vlivný prokremelský analytik Lukjanov: Svět se teď bude muset změnit. A výrazně

15.05.2014 11:01

Šéf ruské rady pro zahraniční a obrannou politiku a vlivný poradce prezidenta Vladimira Putina Fjodor Lukjanov publikoval text, avizující nezbytnost zásadního překreslení mezinárodních vztahů v důsledku událostí na současné Ukrajině. Důsledkem prý může být podstatné oslabení politického a ekonomického vlivu USA.

Vlivný prokremelský analytik Lukjanov: Svět se teď bude muset změnit. A výrazně
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Současný střet mocností o vliv na Ukrajině podle Lukjanova začíná podlamovat základní principy, na kterých v posledních dvaceti letech stála globální politika. A navíc není v dohledu konec a řešení situace.

Situace na Ukrajině je podle Lukjanova ve slepé uličce. Vláda v Kyjevě není schopna zajistit základní ekonomické fungování země, „lidové republiky“, vyhlášené separatisty na východě zase nemohou vystupovat jako plnohodnotné autority. Navíc mezi lídry různých frakcí bují nepřekonatelné osobní spory a nedaří se najít společný jmenovatel, z něhož by se dalo odrazit k řešení problémů země. Veškeré právo bylo nahrazeno zásadou „pokud to lze udělat, tak to uděláme“, což v národnostně i sociálně pestré ukrajinské společnosti vytvořilo zcela polarizovanou společnost.

„Eskalace konfliktu na Ukrajině přivedla Rusko k tomu, že se ve vztazích se Západem musí vrátit k mentalitě z dob studené války,“ varuje expert. Proto podle něj bude nezbytné překreslit geopolitický model. Je prý nepochybné, že Rusko do svých představ promítne i ekonomické zájmy, ale vzhledem k tomu, co zažilo na Ukrajině, se zdá jisté, že bude ochotno raději část ekonomických zisků oželet.

Úvaha Fjodora Lukjanova v angličtině ZDE.

„Zájmem Moskvy je natrvalo opravit `červenou čáru`, nakreslenou po rozpadu Sovětského svazu, stejně jako výrazně posílit svůj statut globální velmoci v nově formovaných mezinárodních vztazích,“ píše Lukjanov v textu, původně psaném pro server Gazeta.ru. Základem těchto změn musí být neústupnost v otázce Ukrajiny.

Evropská unie naproti tomu podle něj působí zmateně a jen ukazuje, že globální a velmocenská politika není jejím zájmem. Proto také nemůže zaujmout svou vlastní, skutečně nezávislou pozici. O její slabosti prý svědčí i to, že nedokázala udržet iniciativu, ačkoliv je pro ni otázka Ukrajiny zcela zásadní. „Po studené válce si `starý svět` zvykl na pohodlnou pozici, kdy nemusel mít žádný strach z Ruska a jen využíval výhod vzájemné spolupráce,“ upozorňuje expert s tím, že současné dění Evropu zjevně šokovalo a vyvolalo v ní všechny můry dvacátého století.

USA jsou proto nyní nuceny se do událostí na Ukrajině ponořit naplno. Důvodem je nekompromisní odpor vůči jejich politice, se kterým se setkaly po mnoha letech. „Do událostí na Ukrajině USA nemusely považovat Rusko za svůj zásadní problém. Nyní jej musí považovat ne přímo za soupeře, ale přinejmenším za vážného zájemce o tuto roli,“ píše dále expert.

Anketa

Podporujete rozmístění vojsk NATO na našem území?

9%
91%
hlasovalo: 30247 lidí

Pokud jde o Ukrajinu, Washington se podle něj nejspíš nebude chtít nořit do tajů místní politiky. Postačí mu, když se bude udržovat u moci vláda preferující demokracii a západní hodnoty, třebaže bude nedokonalá. Jenže odstup mezi USA a Ruskem se bude zvyšovat tím více, čím více se jednání vzdálí Kyjevu a zaměří na obecnější problém nového světového pořádku.

Sankce proti Rusku podle něj poprvé otevřeně ukázaly, že Amerika ovládá ekonomický systém. Provozovatelé systémů kreditních karet Visa a MasterCard se ukázali jako ochotní vykonavatelé politické objednávky. Toto zjištění podle Lukjanova přinutí i jiné významné světové mocnosti pokládat si otázky, zda se nadále podílet na ekonomickém systému, který může být takto snadno ovládán. „Sankce proti Rusku by tak mohly vést k roztříštění finančního světa a vyvolat další politické a ekonomické změny,“ varuje.

Lukjanov si také klade sám otázku, zda Viktor Janukovyč, když odkládal podpis dohody s EU, byl vůbec schopen představit si, co může vyvolat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bylo slávy! A teď… „Dycky Most!“ po seriálu ČT: Útok šutrem. A neskutečné věci

14:04 To bylo slávy! A teď… „Dycky Most!“ po seriálu ČT: Útok šutrem. A neskutečné věci

Okukují Romy jako v zoo, a pak se diví? Lidé reagují rozličně na útok kamenem v Chanově, kterého se …