Vlivný průmyslník Špicar v rádiu ztrhal Marksovou i s celou vládou. Dva dny před volbami prý schválila něco, co firmy tvrdě pocítí

06.10.2016 19:44

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar ztrhal ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD) a spolu s ní v podstatě i celou vládu. Naštvalo ho dvouciferné zvýšení minimálních mezd, k němuž došlo dva dny před volbami a bez dohody se sociálními partnery. Na druhou stranu pochválil vládu za to, že otevřela český pracovní trh Ukrajincům.

Vlivný průmyslník Špicar v rádiu ztrhal Marksovou i s celou vládou. Dva dny před volbami prý schválila něco, co firmy tvrdě pocítí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

„To, k čemu došlo, je dvouciferné navýšení minimální mzdy, je to bez dohody se sociálními partnery. Je to už třetí navýšení minimální mzdy v tomto volebním období a je provedeno dva dny před volbami,“ zahájil zostra Špicar. Nevadí mu prý samotné navýšení minimální mzdy, vadí mu spíše to, že vláda tuto mzdu navyšuje svévolně a nedává podnikatelům prostor, aby se na to mohli připravit.

Minimální mzdu pobírají jen asi tři procenta zaměstnanců, ale zaměstnavatelé musejí vynaložit mnohem větší množství prostředků, protože na minimální mzdu jsou následně navázány i další platy. Zaměstnavatelé přitom mohou zvyšovat mzdy jen podle toho, jak jim to dovolují zisky, které nejsou nijak obrovské, protože naše firmy často působí v pozici subdodavatelů, takže si nemohou „vyskakovat“.

„To, k čemu došlo, je příliš radikální navýšení. My se nechceme chovat jako vláda. My si nechceme vstrčit prst do pusy a po chvilce si říci, že by minimální mzda mohla být 10 100,“ konstatoval Špicar. „Právě takhle k tomu vláda dospěla?“ ptala se moderátorka. Obávám se, že ano,“ přisvědčil okamžitě host.

Děkuji vládě, že otevřela cestu Ukrajincům

A jak by problémy české ekonomiky řešili zaměstnavatelé? „Problém je v nízké mobilitě obyvatelstva, nespolupráce podniků a škol a je to také kvůli ne úplně efektivně fungujícím úřadům práce,“ popsal slabá místa Špicar. Podniky se proto snaží využít alespoň ty zaměstnance, které mají, a uvažují o šestidenním pracovním týdnu. Týká se to např. Škody Auto, kde odbory na šestidenní pracovní týden přistoupily. I ony zřejmě pochopily, že je třeba využít poptávky po českých vozech a vytvořit si ekonomický polštář na horší časy, ale také prostor pro případnou expanzi. Škoda Auto je podle Špicara dobrým příkladem toho, že minimální mzda vlastně nic moc neřeší. Nástupní plat je zde nesrovnatelně vyšší, a podnik přesto nedokáže sehnat dost zaměstnanců.

Nakonec poděkoval vládě za to, že otevřela pracovní trh lidem z Ukrajiny. Bylo by jistě lepší uspokojit poptávku po zaměstnancích z českých zdrojů, ale pokud se dlouhodobě ukazuje, že to není možné, je třeba zaměstnávat i cizince.

„Nezbývá, než poděkovat české vládě za to, že se nakonec odhodlala otevřít český pracovní trh lidem z Ukrajiny. Chápu, že vzhledem k migrační krizi to nebylo úplně jednoduché,“ konstatoval Špicar.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…