Vnější zásahy proti Islámskému státu jsou jen záminka. Jde tady o něco jiného, varuje irácká duchovní skupina

1. 10. 2015 17:15

Muslimští učenci z Iráku se ostře vyjádřili proti ruskému vstupu do konfliktu v Sýrii. Podle nich Rusku nic nebrání v tom, aby následně odstartovalo podobné operace přímo na území Iráku. Asociace muslimských učenců kritizuje dohodu mezi Ruskem, Irákem, Íránem a Sýrií, podle nich jsou vnější zásahy v boji proti Islámskému státu pouze záminkou, jak si přivlastnit bohatství zemí Blízkého východu. Informují International Business Times.

Vnější zásahy proti Islámskému státu jsou jen záminka. Jde tady o něco jiného, varuje irácká duchovní skupina
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu

Irácké organizaci, která sdružuje přední muslimské duchovní, se nelíbí ruský vstup do syrského konfliktu. Varuje, že jde o předzvěst rozšíření ruských vojenských operací i na území Iráku.

Terčem jejich kritiky se stala především dohoda Ruska, Sýrie, Iráku a Íránu o sdílení informací o Islámském státu. Podle nich je jakýkoliv vnější zásah na Blízkém východě útokem na jeho obyvatele a jediné, čeho dosáhnou, je další eskalace násilí v regionu.

„Je naprosto zřejmé, že tyto země berou přítomnost Islámského státu jako záminku k zásahům v regionu a snaze přivlastnit si jeho zdroje,“ uvedla irácká náboženská skupina ve svém prohlášení.

Irácký premiér Haider al-Abadi uvítal ruské zapojení do syrské občanské války a podporuje i další země, aby se k Rusku v boji proti Islámskému státu, neboli Daeši, přidaly.

„Tak samozřejmě, že je to prospěšné,“ popsal al-Abadi v rozhovoru pro PBS. „Nezapomínejte, že na Irák ISIS zaútočil přes hranice se Sýrií. A stálo nás to už mnoho lidských životů. Spousta lidí zemřela nebo byla unesena, zotročena, ženy i děti.“

„Náš vzkaz Rusům zní – setkal jsem se s prezidentem Putinem – prosím, přidejte se k boji proti Daeši. Daeš je nebezpečná teroristická organizace, bojující nejen proti Iráku, nejen proti Sýrii, proti celému regionu, celému světu. Je čas, abychom všichni spojili naše úsilí v boji proti Daeši.“

Prohlášení přišlo jako reakce na ruské nálety u města Homs, kde se údajně nevyskytují žádné jednotky Islámského státu. Některé zdroje uvádějí, že Rusko v tomto případě útočí na syrskou opozici, kterou vycvičila CIA.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…