Vodička: Politici by po volbách měli uklidnit emoce mezi lidmi

28. 10. 2013 13:33

Politici by po volbách měli hlavně uklidnit emoce, které mezi občany zavládly v předvolební kampani. V projevu při oslavách výročí vzniku Československa to dnes řekl předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Zároveň varoval před narůstajícími sociálními problémy, zejména ve vyloučených lokalitách, a s tím spojeným nárůstem xenofobie a pochody neonacistů.

Vodička: Politici by po volbách měli uklidnit emoce mezi lidmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na vrchu Vítkov se konal pietní akt při příležitosti 68. výročí ukončení 2. světové války

Vodička v projevu k účastníkům oslav v Národním památníku na Vítkově připomněl, že samostatné Československo si při svém vzniku neslo problém způsobený národnostním složením, který vyvrcholil v době před druhou světovou válkou. "Současná Česká republika nemá národnostní problém. Je však zatížena neméně nebezpečným jevem: zklamáním značné části veřejnosti z politické situace," řekl Vodička.

Občané jsou podle něj frustrováni z ekonomických a politických "zlotřilostí" a narůstajících rozdílů mezi chudými a bohatými. "Existují-li sociální problémy, sociálně vyloučené skupiny, a neřeší-li se tento problém, pak zejména demonstrace neonacistů, kteří tyto jevy zneužívají ve svůj prospěch, jsou masovější, protože se k nim přidávají dosud loajální, avšak do kouta zahnaní občané," řekl.

Frustrace způsobuje xenofobii

Frustrovaní lidé se podle něj zatím uchylují "jen" k narůstající xenofobii. Současným politikům proto doporučil, aby si od zakladatele Československa Tomáše Garrigua Masaryka vypůjčili ideály společenské snášenlivosti, spravedlnosti a slušnosti. "Rozhodnutí, která budete činit, dělejte s rozvahou, v zájmu ČR a všech jejích občanů, bez ohledu na barvu jejich pleti, politickou příslušnost či vyznání," apeloval Vodička.

V Národním památníku na Vítkově se k oslavě výročí vzniku republiky sešla řada politiků, vojáků, veteránů i občanů. Mezi přítomnými byli ministři financí Jan Fischer a zahraničí Jan Kohout, generál Aleš Opata či předseda Senátu Milan Štěch.

Oslavy 28. října dopoledne zahájil prezident Miloš Zeman. Poprvé v roli hlavy státu před památníkem na Vítkově položil věnec k uctění památky padlých vojáků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

18:11 Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

Redaktora z ČRo Miroslava Bureše stále rozčiluje to, že česká reprezentantka ve snowboardu a v alpsk…