Vodné, stočné, teplo, pivo... zdražit. Loteriím snížit daně. Uniklo ze Stanjurovy dílny

11.04.2023 22:20 | Kauza

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) plánuje koncem dubna představit nepopulární kroky pro snížení rozpočtových schodků o 70 miliard korun. Podle nových informací zvažuje například snížení daně loterijním společnostem nebo zvýšení daní, například DPH na vodné a stočné či na pivo, píší Novinky.

Vodné, stočné, teplo, pivo... zdražit. Loteriím snížit daně. Uniklo ze Stanjurovy dílny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Zbyněk Stanjura

Podle informací České televize plánuje v materiálu, o kterém se bude jednat ve vládní koalici, u kamenných poboček pokles daně z 35 na 25 procent, u internetových loterií na 30. Snížení daně loteriím navrhl v materiálu, který zaslal koaličním partnerům. Podle mluvčího resortu Tomáše Weisse jde o podkladový analytický materiál, o kterém budou předsedové vládních stran jednat v průběhu dubna. 

Původní zdroj ZDE.

Ministerstvo financí také řeší daně ze služeb a zboží, které chce naopak zvyšovat. ČT v pondělí uvedla, že podle návrhu resortu by se měly sloučit snížené sazby DPH, které v současnosti jsou 10 a 15 procent. Nová snížená sazba by měla být 14 procent.

Do základní 21procentní sazby by se zase měly přesunout některé položky, které nyní jsou v jedné ze snížených sazeb. Týkalo by se to například ubytovacích služeb, vodného a stočného, tepla, točeného piva, opravy obuvi, kožených výrobků a kol a také sportovních a kulturních akcí. Úprava by měla zvýšit příjmy státu zhruba o 24 miliard korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„200 km ujedete. Peklo.“ Elektromobily se hroutí. Vážný hlas

10:40 „200 km ujedete. Peklo.“ Elektromobily se hroutí. Vážný hlas

Elektromobilita je označována za budoucnost přepravy. Podle ekonomického novináře Miroslava Motejlka…