Vojáci, policie a celníci prověří u hranic připravenost na migraci

27.09.2016 6:18

Na českých hranicích se dnes odehrají cvičení, která prověří připravenost ozbrojených složek státu na případný vzestup nelegální migrace. Téměř 500 policistů, vojáků a celníků bude nacvičovat obnovení kontrol podél slovenských hranic. Stovka policistů vyzkouší namátkové kontroly u hranic s Německem a Rakouskem.

Vojáci, policie a celníci prověří u hranic připravenost na migraci
Foto: Jan Duchek
Popisek: Česko-německé pomezí na Šumavě
reklama

Při cvičení podél slovenských hranic bude na základě fiktivního rozhodnutí vlády vyhlášen první, nejpřísnější stupeň kontrol. Střeženo bude víc než 250 kilometrů zelené hranice a také 16 hraničních přechodů. Do akce se zapojí téměř 300 policistů a více než 140 vojáků a 30 celníků.

"Cílem je především prověřit komunikaci, systém velení, řízení a koordinaci jednotlivých složek, jejich aktivaci, přesunové trasy, logistiku a časování jednotlivých činností," uvedlo policejní prezidium. Cvičení by podle policie nemělo zásadním způsobem omezit silniční ani železniční dopravu. Zástupci vedení policie, armády a celní správy dnes sdělí podrobnosti k prověrce na tiskové konferenci v Praze, u hraničního přechodu v Lanžhotě na Břeclavsku vojáky navštíví ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Na hranicích s Rakouskem a Německem dnes stovka policistů procvičí namátkové kontroly, které by bránily možné nelegální zpětné migraci z azylových zařízení v blízkosti hranic do Česka. O možnosti, že se by neúspěšní žadatelé o azyl v Německu mohli pokusit odejít do okolních zemí, mluvil na konci července ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

České ozbrojené složky v loňském a letošním roce nacvičovaly ochranu hranic několikrát. První akce se konala na konci loňského září, kdy společně 800 vojáků a policistů kontrolovalo hranici s Rakouskem. V březnu pak policisté opět na hranici s Rakouskem simulovali situaci příchodu většího množství uprchlíků. Zaměřili se na kontroly běženců a fungování registračních míst. V dubnu asi 150 vojáků v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji prověřilo dojezdové časy k hranicím pro případ nenadálé krize.

Cvičit ochranu hranic začala armáda a policie v souvislosti s migrační vlnou. Připraveni chtějí být na její případné přesměrování do Česka. Loni do Česka přišlo zhruba 3500 migrantů, hlavní trasa uprchlíků přes Balkán dál do západní Evropy území republiky obcházela.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy jste zničili státní rozpočet! Fiala vytočil Hamáčka. A pak se jen smál pod rouškou

12:57 Vy jste zničili státní rozpočet! Fiala vytočil Hamáčka. A pak se jen smál pod rouškou

Hosty Partie Terezie Tománkové v televizi Prima byli ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a předseda OD…