Vojáci si připomněli Den ozbrojených sil zavedený prezidentem Havlem

28.06.2018 13:30 | Zprávy

Den ozbrojených sil, který připadá na 30. června, si dnes na pražském Vítkově připomněli vojáci, zástupci Ministerstva obrany i politici. Vybraní zástupci resortu obrany i armády dostali resortní vyznamenání a dvěma vojenským jednotkám byly propůjčeny čestné názvy po generálech Karlu Janouškovi a Josefu Buršíkovi. Na závěr akce nad Vítkovem přeletěly bitevní vrtulníky a letouny L-159, píše ČTK.

Vojáci si připomněli Den ozbrojených sil zavedený prezidentem Havlem
Foto: Archiv
Popisek: Pandur II

Den ozbrojených sil se slaví od roku 2002. Vyhlásil ho bývalý prezident Václav Havel na památku událostí, které se odehrály 30. června 1918 u východofrancouzského městečka Darney. Tento den na pláni u Darney nastoupilo na 6000 vojáků československé střelecké brigády, aby před odjezdem jednotky na frontu byl předán bojový prapor 21. československému střeleckému pluku. Celá brigáda poté složila slavnostní přísahu. Oficiálně tak vznikla první československá samostatná jednotka. Ve stejný den také bylo Francií veřejně proklamováno právo na samostatný československý stát.

Na přehlídku československých vojáků tehdy přijela řada oficiálních hostů – budoucí ministr zahraničí a prezident Edvard Beneš, představitelé Československé národní rady a francouzský prezident Raymond Poincaré. Právě on jménem své země uznal právo Čechů a Slováků na samostatný stát a jednotce předal jako dar od města Paříže červenobílý prapor zhotovený na návrh malíře Františka Kupky. V následujících dnech se českoslovenští vojáci přesunuli na frontu, kde se v září a říjnu 1918 zapojili do těžkých bojů.

Své předchůdce i padlé v zahraničních misích si dnes vojáci připomenuli slavnostním nástupem na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově. Nový ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník generálního štábu Aleš Opata položili u památníku věnec, zároveň byla udělena vyznamenání a propůjčeny čestné názvy. Rozhodnutím prezidenta Miloše Zemana se tak 26. pluk velení, řízení a průzkumu nově jmenuje po armádním generálu Karlu Janouškovi, který za druhé světové války organizoval československé letecké jednotky v britské RAF. Po generálmajorovi Josefu Buršíkovi, bojovníkovi z východní fronty, získal jméno 72. mechanizovaných prapor z Přáslavic.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

18:40 „Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

Interní průzkum Ministerstva vnitra, z něhož citoval novinář Jakub Zelenka, odkrývá pro současnou vl…