Vojenská pomoc Ukrajině? Spíše česká armáda by potřebovala pomoc, tvrdí experti

12.02.2015 10:35

Zástupci Kyjeva neustále tlačí na své západní partnery, aby dodávkami zbraní podpořili boj proti separatistům. Většina států, včetně České republiky, ale s takovou pomocí vyčkává. Experti oslovení Lidovými novinami vojenskou pomoc Ukrajině nedoporučují. Pomoc by prý spíše potřebovala naše armáda.

Vojenská pomoc Ukrajině? Spíše česká armáda by potřebovala pomoc, tvrdí experti
Foto: Archiv
Popisek: Aktivní zálohy AČR
reklama

Někteří odpůrci výpomoci Ukrajině ve formě zbraní dle Lidových novin upozorňují, že Česká republika by kvůli této debatě neměla zapomenout na situaci svého vojska. Tomu prý dlouhodobě chybí munice, pohonné hmoty i potravinové dávky. „Domnívám se, že bychom se měli zaměřit na vlastní bezpečnost a vlastní armádu,“ shrnul situaci Jaroslav Štefec, zbrojní expert a bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování.

Velvyslanec při NATO Jiří Šedivý k tomu podotýká, že česká armáda navíc ani nemá přebytky zbraní či podpůrných systémů, které Ukrajina v této situaci potřebuje – protipancéřové zbraně, systémy navádění palby či průzkumné a sledovací prostředky.    

Možná i proto dle Lidových novin Martin Stropnický, Lubomír Zaorálek či Petr Pavel jako vrcholní představitelé nynější české zahraniční a bezpečnostní politiky už dříve vyslání letadel s bednami munice zavrhli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Cílem vykonstruované Kroupovy kauzy bylo shození vlády!“ Expremiér Paroubek ohromil. V pozadí vystupuje jméno známého advokáta

10:40 „Cílem vykonstruované Kroupovy kauzy bylo shození vlády!“ Expremiér Paroubek ohromil. V pozadí vystupuje jméno známého advokáta

„Je to přeexponované, nepravděpodobné na první pohled. Hamáček se nikdy nepustil do žádného politick…