Vojenská pomoc Ukrajině? Spíše česká armáda by potřebovala pomoc, tvrdí experti

12.02.2015 10:35

Zástupci Kyjeva neustále tlačí na své západní partnery, aby dodávkami zbraní podpořili boj proti separatistům. Většina států, včetně České republiky, ale s takovou pomocí vyčkává. Experti oslovení Lidovými novinami vojenskou pomoc Ukrajině nedoporučují. Pomoc by prý spíše potřebovala naše armáda.

Vojenská pomoc Ukrajině? Spíše česká armáda by potřebovala pomoc, tvrdí experti
Foto: Archiv
Popisek: Aktivní zálohy AČR

Někteří odpůrci výpomoci Ukrajině ve formě zbraní dle Lidových novin upozorňují, že Česká republika by kvůli této debatě neměla zapomenout na situaci svého vojska. Tomu prý dlouhodobě chybí munice, pohonné hmoty i potravinové dávky. „Domnívám se, že bychom se měli zaměřit na vlastní bezpečnost a vlastní armádu,“ shrnul situaci Jaroslav Štefec, zbrojní expert a bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování.

Velvyslanec při NATO Jiří Šedivý k tomu podotýká, že česká armáda navíc ani nemá přebytky zbraní či podpůrných systémů, které Ukrajina v této situaci potřebuje – protipancéřové zbraně, systémy navádění palby či průzkumné a sledovací prostředky.    

Možná i proto dle Lidových novin Martin Stropnický, Lubomír Zaorálek či Petr Pavel jako vrcholní představitelé nynější české zahraniční a bezpečnostní politiky už dříve vyslání letadel s bednami munice zavrhli.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: luš

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …