Vojska USA v Iráku? Tereza Spencerová hlásí pohyb

07.01.2020 13:02

Analytička Tereza Spencerová v pár poznámkách okomentovala dění ve světě. Vzhledem k usmrcení Kasíma Sulejmáního, íránského velitele jednotek Kuds, který plánoval zahraniční operace i za pomoci ozbrojenců ze seznamu teroristů, věnovala pozornost především Blízkému východu. Americký prezident Donald Trump podle analytičky stojí před velkým problémem. Má stáhnout americké vojáky z regionu, nebo počkat, až se mu sami začnou vracet v rakvích?

Vojska USA v Iráku? Tereza Spencerová hlásí pohyb
Foto: pixabay.com
Popisek: Írán

Američtí velitelé přímo v terénu realitu znají, a tak by rádi odvezli své vojáky z Iráku raději živé než v rakvích, ale to by v současné chvíli bylo pro Trumpa zničující prohrou… I tak lze nahlížet na dopis velitele zahraničních sil v Iráku Williama Seeleyho, který irácké straně sděluje, že USA „respektují iráckou svrchovanost a stáhnou se“… Šéf Pentagonu Esper ale vše vzápětí odmítl, dopis prý byl jen pracovní verzí a žádný odsun nebude… Irák údajně omezil pohyb amerických sil po svém území… Přesto se objevují zprávy, že Pentagon z Bagdádu přesouvá do „bezpečnějších“ oblastí stovky vojáků, primárně prý do Kuvajtu, ale nové americké „posily“ se z Iráku prý přelily i na východ Sýrie… Místo oficiálního odsunu Washington začal připravovat sankce proti Iráku za to, že odsun vůbec požaduje… V první vlně se zvažuje zákaz amerického obchodování s iráckými firmami, prý se ale se sankcemi nespěchá a čeká se, jestli si Bagdád požadavek odsunu ještě nerozmyslí,“ napsala Spencerová ve svých poznámkách pro server iPrima.cz.

Obratem doplnila, že se Spojené státy snaží umlčet své kritiky, především ty íránské. Proto odmítají vpustit na jednání OSN íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa, který by bezpochyby Američany nešetřil.

„Rusko a Čína mezitím v RB OSN zablokovaly americkou rezoluci kritizující útok davů na americké velvyslanectví v Bagdádu, protože se ani slovem nezmiňovala o zabití Sulejmáního,“ doplnila Spencerová.

Americký prezident Donald Trump si ale nějakou kritiku přece jen vyslechl, a to za svou hrozbu směrem k Íránu, že mohou být napadeny i kulturní památky. Britský premiér Boris Johnson oponoval, že existují mezinárodní konvence, které je v této oblasti třeba ctít. „Mimochodem, existují mezinárodní konvence i proti zabíjení lidí,“ doplnila k tomu analytička.

Pozornost věnovala i situaci v Libyi, kde vojenský velitel Chalífa Haftar úspěšně postupuje proti mezinárodně uznané vládě v hlavním městě Tripolisu. Turecko prý nakonec této vládě pošle na pomoc jen poradce a techniky.

„A v Londýně začalo natáčení dalšího Batmana… jupí…“ uzavřela Spencerová

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…