Vojtěch prozradil, co říkal Prymula v srpnu, než se pandemie rozjela

10.10.2020 8:16

V Česku eskaluje pandemie; přestože vláda zavedla opatření, nezdá se zatím, že by měla výrazný efekt, říká v rozhovoru pro iRozhlas.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Vyčítá si nyní, že neprosadil nošení roušek v létě. Zároveň zmiňuje, že rekordní počty nakažených hlásí většina Evropy.

Vojtěch prozradil, co říkal Prymula v srpnu, než se pandemie rozjela
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
reklama

„Vypadá to, že Česko je na tom podle čísel nejhůř, ale epidemická situace se zhoršuje prakticky ve všech evropských zemích,“ říká exministr. Nevyloučil, že vláda nakonec přistoupí k plošnému omezení pohybu.

Oproti první vlně se situace nyní vymkla kontrole, Vojtěch to částečně považuje za svou chybu. „Byla to možná i moje chyba, měl jsem trvat na zavedení povinnosti nosit roušky ve vnitřních prostorech od 1. září, jak jsem to navrhl 17. srpna. Nechci z toho vinit jen pana premiéra, ale tehdy nebyla shoda ani mezi odbornou veřejností,“ připomíná.

Na tom, že se mají opatření zavést, tehdy trval prakticky pouze on a možná Rastislav Maďar. „Tehdy i opozice říkala, že zavádění roušek je tupé řešení situace,“ dodává, s tím, že roušky měly být preventivní opatření.

Jeho nástupce do čela resortu zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) tehdy prý chtěl zavádět roušky v závislosti na takzvaném semaforu, což byl problém: „Semafor ukazoval aktuální situaci na základě dat z předchozího týdne. Ale ne to, jaká situace nastane,“ poznamenává Vojtěch, podle nějž jsou opatření správná.

Vrátil se k důvodům své rezignace na ministerský post. „Média, opozice, stálé okopávání. Dávali mi za vinu, že je vše špatně. Já myslím, že tomu tak nebylo. Člověk se dokáže bránit jen do určitého okamžiku. Hlavní důvod byl v tom, že jsem chtěl dát prostor pro zlepšení situace, pokud zde byla představa, že já to nedokážu,“ sdělil Vojtěch.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…