Volá se po nezávislosti státních zástupců, ale musíme si něco ujasnit, zdvihá prst advokátka

05.09.2019 21:47

Advokátka Monika Čírtková se ve svém komentáři na Facebooku ptá, co vlastně je míněno požadavkem na nezávislost státních zástupců, který v poslední době tolik rezonuje českou politickou scénou. „Poněkud chaotický postup státních zástupců ve věci Čapího hnízda naplno předestřel tuto otázku,“ píše Čírtková.

Volá se po nezávislosti státních zástupců, ale musíme si něco ujasnit, zdvihá prst advokátka
Foto: Archiv Moniky Čírtkové
Popisek: Advokátka Monika Čírtková
reklama

„Jednotlivý státní zástupce není nezávislý ani trochu, protože státní zastupitelství funguje na principu podřízenosti,“ píše Čírtková. „V jeho rozhodování figuruje ještě něco dalšího, totiž názor a pokyny nadřízených, zamýšlí se advokátka s tím, že státní zástupce kvůli tomu nemůže postupovat pouze podle zákona a vlastního přesvědčení.

„Chceme tedy nezávislého nejvyššího státního zástupce?“ pokládá řečnickou otázku advokátka a dodává, že není jasné, jak to vlastně lidé volající po nezávislosti myslí. Pokud je myšlena nezávislost instituce jako celku, vše podle Čírtkové stojí a padá s osobou nejvyššího státního zástupce. „Ten jediný může být jakž takž nezávislý, případně dva jemu podřízení vrchní státní zástupci?“ ptá se Čírtková.

„Nebo si máme požadovanou nezávislost představit tak, že nejvyšší (resp. obecně nadřízený) státní zástupce nebude zasahovat nižším složkám do jejich kauz a bude respektovat jejich právní názory?“ pokračuje advokátka s tím, že toto je nejprve třeba si ujasnit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže pane Prymulo, takhle ne! Ondřej Hejma jasně nastupujícímu ministrovi

12:24 Takže pane Prymulo, takhle ne! Ondřej Hejma jasně nastupujícímu ministrovi

S Ondřejem Hejmou si tentokrát o kauzách povídal v XTV Petr Vojnar. Hejma si z rostoucích statistik …