Volby na Ukrajině: Zde je prohlášení Pravého sektoru, který nad prohrou netruchlí. Naopak slibuje akci

27. 10. 2014 13:40

Ukrajina po nedělních volbách stále sčítá hlasy, ale už podle průzkumů bylo zjevné, že nacionalistické uskupení Pravý sektor nepřekročí pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu. Nízký volební zisk potvrzují i průběžně zveřejňované výsledky ze sečtených okrsků. Již v noci Pravý blok zareagoval prohlášením. Sto tisíc Ukrajinců, kteří se rozhodli podpořit volné uskupení nacionalistických, krajně pravicových organizací na Ukrajině, je prý armáda vlastenců, jež je připravena se zapojit do boje o moc na domácí i zahraniční frontě.

Volby na Ukrajině: Zde je prohlášení Pravého sektoru, který nad prohrou netruchlí. Naopak slibuje akci
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Setnina před portrétem Stepana Bandery
reklama

Průzkumy ukázaly,  že nacionalistický a radikální Pravý sektor získal 2,5 až 3 procenta hlasů a nepřekonal tak hranici 5 procent nutnou pro vstup do parlamentu, přičemž toto skóre potvrzuje i průběžné sčítání. „Ale nevěřím, že tento výsledek je ztrátou,“ píše se v první reakci na výsledky. „Sto tisíc Ukrajinců, uvědomělých, vlasteneckých a aktivních. To je armáda, která bude zítra připravena zapojit se do boje o moc na domácí i zahraniční frontě,“ píší ti, kteří podporují dobrovolnické prapory v boji za celistvost země.

Analytička hodnotí pro ParlamentníListy.cz ukrajinské volby. Čtěte ZDE

„Stovky tisíc hlasů. Výsledek nás naplňuje hrdostí na to, že jsme na rozdíl od našich 'konkurentů' neměli multimilionový dolarový rozpočet na reklamu a kampaň. Převážná část malých dostupných finančních prostředků, které nám dali příznivci z řad malých a středních podniků, byla vynaložena na ochranu Ukrajiny před okupanty - na potřeby ukrajinských dobrovolnických sborů 'Pravého sektoru'," deklarují radikálové. Prozatimní odhad výsledků mimochodem potvrzuje, že jakkoliv se partaj jako taková do parlamentu nedostala, díky smíšenému poměrně-většinovému volebnímu systému v parlamentu zasedne její lídr Dmytro Jaroš. Ten kandidoval v jednomandátovém obvodě v Dněpropetrovsku, ovládaném sponzorem vojenských jednotek s účastí příslušníků Pravého sektoru, miliardářem Ihorem Kolomojským.

Parlament je opět tvořen zástupci byznysu

V prohlášení, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici, se uvádí, že i Pravý sektor by údajně mohl mít velké peníze na předvolební kampaň, ale pak už by to prý nebyl Pravý sektor, protože by ztratil svou nezávislost na oligarchických peněženkách.

„Takže, bohužel, tento parlament je opět tvořen zástupci velkého byznysu. Není to však tragédie a není to konec nadějí. Je to jen začátek změny v zemi,“ uvádějí radikálové. Podle svých slov hodlají dál budovat stranu a přivádět do jejích řad opravdové vlastence.

„Důsledně a nezadržitelně se budeme pohybovat směrem k našemu cíli - a tím je zavedení nové politiky,“ píší s tím, že jim jde mimo jiné o kvalitní a skutečné reformy v armádě, vymahatelnost práva či reformy ve vzdělávání a kultuře.

Jsme připraveni na třetí Majdan

Zástupci radikálního Pravého sektoru ve své první povolební reakci píší, že pokud nebudou spokojeni se změnami, které nově zvolení zástupci budou realizovat, jsou připraveni na třetí Majdan. „Pravý sektor zdůrazňuje, že v případě, že nenastanou skutečné změny, je možný třetí Majdan,“ píší doslova. Jejich motivací je údajně zájem Ukrajiny a ne pouze volební výsledky.

Průběžné oficiální výsledky nedělních parlamentních voleb na Ukrajině potvrzují výrazný úspěch prozápadních sil, které mají zatím celkem přes 67 procent hlasů. Po sečtení 33,18 procenta lístků je v čele Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka těsně následovaná Blokem (prezidenta) Petra Porošenka. Oznámila to ústřední volební komise, podle níž přišlo hlasovat přes 50 procent voličů.

Celý text prohlášení:

Podle exit polls" Pravý sektor dostal mezi 2,5 % a 3 % hlasů. Ano, neprošli jsme hranici 5 procent. Ale nevěřím, že tento výsledek je ztrátou.

I kdyby 2,5 %. Sto tisíc Ukrajinců, uvědomělých, vlasteneckých a aktivních. To je armáda, která bude zítra připravena zapojit se do boje o moc na domácí i zahraniční frontě.

Stovky tisíc hlasů. Výsledek nás naplňuje hrdostí na to, že jsme na rozdíl od našich konkurentů" neměli multimilionový dolarový rozpočet na reklamu a kampaň. Převážná část malých dostupných finančních prostředků, které nám dali příznivci z řad malých a středních podniků byla vynaložena na ochranu Ukrajiny před okupanty - na potřeby ukrajinských dobrovolnických sborů Pravého sektoru".

Přes historické změny z minulého roku je třeba poznamenat, že výsledek voleb stále ještě nezávisí na seznamu dárců, volebních programech a rozpočtu na reklamu soutěžících.

Pravý sektor" by mohl mít miliony peněz na reklamu. Ale pak už by to nebyl Pravý sektor". Nová kvalita výkonu, nezávislá na oligarchických peněženkách.

Takže, bohužel, tento parlament je opět tvořen zástupci velkého byznysu. Není to však tragédie a není to konec nadějí. Je jen začátek změny v zemi.

Pravý sektor" bude i nadále budovat stranu a přivádět do jejích řad opravdové vlastence. Důsledně a nezadržitelně se budeme pohybovat směrem k našemu cíli - a tím je zavedení nové politiky kvalitních a skutečných reforem v armádě, vymáhání práva, vzdělávání a kultuře.

Hnací silou naší iniciativy budou nejméně dva naši ve většinových obvodech zvolení poslanci, vůdce strany Dmitry Jaroš a mluvčí Borislav AC Birch, kteří, podle předběžných údajů, vyhráli volby ve svých volebních obvodech.

Pravý sektor" zdůrazňuje, že v případě, že nenastanou skutečné změny, je možný třetí Majdan. A budeme se jej aktivně účastnit. Ale podílet se na něm bude v zájmu Ukrajiny, a ne v zájmu o vysoké výsledky ve volbách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blatný spouští rozvrat. Revolta, konec, už jen krok. Vážná předpověď

7:36 Blatný spouští rozvrat. Revolta, konec, už jen krok. Vážná předpověď

„Jakmile národ přestane dodržovat anticovidová nařízení, dojde k několika zcela zásadním věcem. Před…