Volby ovlivní stranické rozpočty, potíže hrozí ČSSD

16.10.2017 18:24

Výsledky sněmovních voleb rozhodnou mimo jiné o tom, zda a kolik peněz budou strany dostávat od státu. Jeho příspěvky totiž mohou tvořit značnou část stranických rozpočtů. Na letošních volbách by s ohledem na jejich předpokládaný výsledek mohli vydělat Piráti a SPD Tomia Okamury, potíže by naopak mohla mít ČSSD vzhledem ke svému třísetmilionovému dluhu kvůli kauze Lidového domu, připomíná ČTK.

Volby ovlivní stranické rozpočty, potíže hrozí ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Sněmovní strany mají ze zákona nárok na 900 000 korun za každého poslance ročně, tento příspěvek se od ledna zvýšil z loňských 855 000 korun za zákonodárce. Navíc dostávají strany, které překročí pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny, desetimilionový příspěvek za obdržené hlasy. Strana, která získá alespoň 1,5 procenta hlasů, dostane za každý hlas jednorázově 100 korun. Strany se ziskem mezi třemi a pěti procenty hlasů budou navíc mít každoroční minimálně šestimilionový příspěvek.

Za loňský rok strany ze státního rozpočtu dostaly podle webu ministerstva financí za poslanecké mandáty celkem 171 milionů korun, příští rok to bude kvůli navýšení příspěvku na mandát 180 milionů korun.

Hnutí ANO za 47 poslanců dostalo zhruba 40 milionů korun ročně

ČSSD, která minulé sněmovní volby vyhrála, za loňský rok inkasovala za 50 poslanců od státu 42,75 milionu korun. Pokud by letos získala podle prognózy výzkumníků z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy pouze 31 poslanců, znamenalo by to pro ni pokles na 27,9 milionu korun, tedy patnáctimilionový propad.

Hnutí ANO za 47 poslanců dostalo zhruba 40 milionů korun ročně, jako favorit voleb by v případě zisku 66 poslanců pobíralo 59,4 milionu korun, tedy o třetinu více.

Okamurovo hnutí ještě křest sněmovních voleb neprodělalo, za 19 možných poslanců by získalo přes 17 milionů korun ročně. Podobně Pirátům by 16 jejich případných poslanců přineslo do stranické pokladny 14,5 milionu korun každý rok. Mírnější přilepšení může čekat také ODS, která za 16 poslanců dostala za loňský rok 13,7 milionu korun; za příští rok by v případě 20 poslanců dostala 18 milionů korun.

Ostatní sněmovní strany asi čeká propad. TOP 09 za 26 poslanců dostávala do letoška 22,2 milionu korun ročně, za jedenáctku poslanců by dostávala jen 9,9 milionu korun, tedy méně než polovinu. KDU-ČSL za 14 poslanců měla ročně 12 milionu korun, za deset poslanců by dostávala devět milionů. Bez příspěvku za mandáty se ocitne Úsvit, který dostával stejně jako lidovci příspěvky za 12 zvolených poslanců.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…