Voliči ANO začínají hledat netradiční strany a hnutí, jako jsou Piráti a STAN, říká politolog Pehe

22.10.2020 20:25

Nejnovější průzkumy stranických preferencí ukazují, že hnutí ANO začíná ztrácet podporu. Politolog Jiří Pehe se v rozhovoru pro iROZHLAS.cz na základě toho zamýšlí, kam voliči Babišova hnutí vlastně odcházejí.

Voliči ANO začínají hledat netradiční strany a hnutí, jako jsou Piráti a STAN, říká politolog Pehe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Agentura Kantar zmapovala, kam odešli voliči ANO, jehož podpora v posledním průzkumu agentury klesla na 24 %. Podle ní zhruba třetina přešla k Pirátům, část k hnutí Starostové a nezávislí, zbytek se rozptýlil mezi menší strany nebo vyčkává. Zejména Piráti se v posledním průzkumu na ANO dotahují.

Pehe ale dodává, že mezi politickými analytiky zaznívají i obavy, že část voličů, kteří odcházejí od ANO, by mohla zamířit k radikálním stranám. „Průzkum agentury Kantar to nepotvrdil, a když se zamyslíme nad tím, kdo dosavadní voliči ANO jsou, dopátráme se odpovědi na otázku, proč radikální strany voliče ANO zřejmě příliš lákat nebudou. A proč z poklesu preferencí ANO nebudou zřejmě profitovat ani některé takzvaně tradiční strany,“ dodává.

Na ztrátu důvěry v tradiční strany doplatily dokonce i obě strany levicové, které s Babišem od roku 2018 spolupracují. „Právě nálepka tradiční strany je možná též důvodem, proč odcházející voliče ANO podle prvního šetření agentury Kantar nechávají chladnými strany, jako jsou občanští demokraté nebo lidovci,“ podotýká, s tím, že obě strany navíc hrály důležitou roli v transformačním procesu 90. let; k tomu mají převážně postarší levicoví voliči ANO kritický vztah.

„Není tedy divu, že když nyní voliči ANO začínají hledat nový politický domov, hledají spíše novější, netradiční hnutí a strany, jako jsou Piráti a STAN. Některými analytiky předpovídaný návrat ke komunistům a sociálním demokratům se zatím nekoná,“ pokračuje Pehe.

Není podle něj zřejmé, proč by voliči ANO měli začít případně podporovat radikální strany. „Jsou to převážně starší, usedlí lidé, kteří chtějí sociální jistoty, už kvůli svému věku nejsou radikálové,“ uzavírá Pehe. Podle něj bez šance tedy nejsou nové subjekty, které odmítnou tradiční stranickou strukturu, vsadí na charismatické vůdce a budou nabízet jistou dávku populismu, který není ale vyloženě antisystémový. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…