Vondra: Polsko se Ruska bojí, Německo chce obchod, Francie to chce řídit a Španělsku je to jedno

26.04.2021 8:41

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) konstatoval, že potom, co všechno vyšlo najevo o výbuchu ve Vrběticích z roku 2014, je politika Miloše Zemana, která se staví vstřícně k Rusku a k Číně, už v troskách. Když už se se svým projevem opozdil o 7 dní, udělal by podle Vondry Zeman lépe, kdyby už raději mlčel úplně. Vondra věnoval pár slov i reakci EU na útok ve Vrběticích a popsala odlišné pozice Polska, Německa a Španělska.

Vondra: Polsko se Ruska bojí, Německo chce obchod, Francie to chce řídit a Španělsku je to jedno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Alexandr Vondra má za to, že prezident Miloš Zeman zklamal. Zklamal jako nejvyšší představitel země, na jejímž území operovali dva agenti ruské armádní rozvědky a kteří stáli za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, při kterém zemřeli dva čeští občané.

Miloš Zeman ve svém nedělním vystoupení nastínil několik otázek, jenže podle Vondry nemá správný prezident v takové situaci klást otázky, nýbrž národu nabízet odpovědi.

„Jeho řeč byla záludná. Místo jasných slov jsme slyšeli jen takové MOŽNÁ. Říkal jsem několikrát, že v této velké geopolitické hře potřebujeme spojence, protože trumfové karty sami v ruce – jako menší stát v konfrontaci s asertivní velmocí – nemáme. Prezident svým vystoupením pozici státu jen oslabil. Teď se právem mohou ostatní ptát, jak to tedy je. Prezident má nabízet národu odpovědi, ne klást otázky,“ konstatoval Vondra v rozhovoru pro Reflex.cz.

Normální prezident by národ uklidnil. Miloš Zeman na místo toho využil svůj nedělní proslov k tomu, aby zaútočil na šéfa BIS Michala Koudelku a dal znovu najevo, že mu nevěří. Alexandr Vondra nad tím kroutil hlavou.  

Miloš Zeman se podle Vondry ocitl v izolaci. Na Západě o něj nestojí, s Ruskem teď nastaly problémy, a to nikoli vinou České republiky, a jeho pročínská politika také nepřinesla velké ovoce. Na masivní čínské investice, které prezident Zeman sliboval, nedošlo a pak do toho ještě vstoupil čínský koronavirus, který už přes rok trápí takřka celý svět.

„V izolaci je už dlouho i mezinárodně. Západ se s ním nebaví, nikdo za ním nejezdí a on skoro nikam necestuje. Jím deklarovaná politika ‚všech azimutů‘ je v troskách,“ konstatoval europoslanec.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Nakonec věnoval pozornost i reakci EU na nové informace o Vrběticích. Připomněl, že byl projednán materiál, podle něhož je útok na Česko útokem na celou EU. Jedním dechem však dodal, že pohled na Rusko se u jednotlivých států Unie značně liší.

„Hledáte rovnováhu mezi Polskem, které považuje Kreml za klíčovou hrozbu, Německem, pro které je Rusko ekonomickým partnerem, Itálií, která chce balancovat Německo, Francií, která chce všechno řídit, a Španělskem, kterému je tohle asi jedno, ale chce to nějak zobchodovat. Tak aspoň v praxi vidíme, že idea jednotné evropské politiky je dost iluzí, protože nejmenší společný jmenovatel je pak definicí její slabosti,“ upozornil Vondra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám s vámi osobní problém.“ Ledecký nakládal Prymulovi. Ale pak přišel obrat jednou větou

22:12 „Mám s vámi osobní problém.“ Ledecký nakládal Prymulovi. Ale pak přišel obrat jednou větou

Mělo jít o debatu o povinném očkování a vládních protiepidemických opatřeních, nakonec se ale pořad …