Vondra v ČT: Putin brnká na nervy. Ale pozor. Je tu i Čína

27.01.2022 21:54

Rusko má aktuálně u hranic s Ukrajinou podle zahraničních agentů více než sto tisíc vojáků. Americká vláda se domnívá, že vojenskou sílu by Rusko mohlo proti Ukrajině použít během následujících tří týdnů. Putin jen „brnká na nervy“, není ale radno jej podceňovat, Západ musí být připraven, uvedl v pořadu Interview ČT24 europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra. Odhadoval, o co přesně ruskému prezidentovi jde. Ruská agrese prý ukazuje, že musíme „táhnout s Američany za jeden provaz“.

Vondra v ČT: Putin brnká na nervy. Ale pozor. Je tu i Čína
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Invaze Ruska na Ukrajinu podle Vondry není až tak reálná, jak se může zdát. „Stále si myslím, že ze strany Putina jde stále zatím o takové brnkání na nervy. On tlačí na těch neurologických bodech Západu, možná i ve spolupráci s Čínou, která zase tlačí v Jihočínském moři,“ řekl úvodem poslanec Evropského parlamentu.

Rozhodně by riziko ruské invaze na Ukrajinu nepodceňoval: „Je dobře, že Západ to vzal velmi vážně, protože štěstí přeje připraveným, nikoliv těm, kteří to podcení. Příběhů, kdy jsme Vladimira Putina podcenili, je už mnoho,“ naznačil politik.

Spojené státy poslaly Moskvě odpověď na její požadavky. Detaily sice nejsou známy, ale americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že hranice Severoatlantické aliance zůstávají i přes ruské výhrady otevřené a nic se na tom nezmění. Takový postoj Vondra kvituje: „Je to tak velmi dobře, kdyby ustoupili, myslím, že by to nebylo dobré.“

S Amerikou nyní musíme držet krok. „Velmi dobře se zde ukazuje, že potřebujeme s Američany táhnout za jeden provaz, protože Američané jsou ti, kteří mají dostatečné vojenské prostředky k tomu, aby byli schopni odstrašit Rusko od toho, aby podniklo agresi. Pevný postoj Spojených států je tu velmi důležitý,“ konstatoval Vondra.

Co se týče Evropy, ta podle něj nyní musí spolupracovat: „Musí se snažit o to, aby byla jednotná, je třeba, aby byl jednotný celý Západ. To je naše jediná možnost. Znovu říkám: je zde Čína, rostoucí hráč na globálním poli, který usiluje o to, být číslem jedna. Rusko sice dávno není číslem dvě, ale je to stále velký hráč s mimořádnými schopnostmi,“ zdůraznil, proč je klíčové, aby Amerika a Evropa táhly za jeden provaz.

Podmínky, které si Putin klade pro své stažení, jsou nepřijatelné pro Západ i pro NATO jako takové, toho si je ruský prezident sám velmi dobře vědom. O co mu podle Vondry ve skutečnosti v konfliktu s Ukrajinou jde? „Strategicky mu jde o zóny vlivu. Teď se vlastně hledá světové uspořádání, kdy ti hráči jako Rusko a Čína chtějí fungovat v nějakém konceptu mocností,“ dodal europoslanec Vondra s tím, že začíná dominovat reálpolitika a síla.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Bc. Lucie Šafránková byl položen dotaz

Vládní paskvil

Paní poslankyně, máte sice pravdu, že návrh zákona o třech pásmech u paušální daně je skutečně paskvil. Já jsem přesně ten, kdo balancuje na hraně 1000000 Kč příjmů a se zvyšující se inflací jej asi nakonec překročím. To co navrhujete vy by mně osobně sice vyhovovalo, nicméně v globálu to sotva lze ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plánované. Už před Ukrajinou. Dan Vávra k cenzuře, jasné důkazy

13:27 Plánované. Už před Ukrajinou. Dan Vávra k cenzuře, jasné důkazy

„Během půl roku tu probíhá systematická činnost s cílem ovládnout mediální prostor. O tom není pochy…